VAN’DA OKUMA-YAZMA KURSU KADINLARA IŞIK OLDU

VAN’da, Büyükşehir Belediyesi Bayan ve Aile Daire Başkanlığı tarafından açılan okuma-yazma kursuna yaşları 30 ile 60 ortasında değişen 14 bayan …

27.12.2021
VAN’DA OKUMA-YAZMA KURSU KADINLARA IŞIK OLDU

VAN’da, Büyükşehir Belediyesi Bayan ve Aile Daire Başkanlığı tarafından açılan okuma-yazma kursuna yaşları 30 ile 60 ortasında değişen 14 bayan katıldı.

VAN’da, Büyükşehir Belediyesi Bayan ve Aile Daire Başkanlığı tarafından açılan okuma-yazma kursuna yaşları 30 ile 60 ortasında değişen 14 bayan katıldı. Ailesi tarafından okula gönderilmeği için okuma yazmayı kursta öğrenen Beyaz Bozkurt (47) okuttuğu 8 çocuğundan birinin hekim olduğunu belirtirken, 60 yaşında kursa gelen Nazdar Aydın ise, merak edip kursa geldiğini ve bu sayede okuma-yazmayı öğrendiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi Bayan ve Aile Daire Lideri Selma Biçek, bayanların okuma-yazma kursuna ağır ilgi gösterdiğini, kursa gelenler ortasında 60 ve üzerinde olan bayanların olduğunu söyledi.

Van Büyükşehir Belediyesi, bayanlara yönelik eğitim ve spor kurslarını aralıksız olarak sürdürüyor. Bayan ve Aile Daire Başkanlığı bünyesinde açılan okuma-yazma kursu, bugüne kadar hiç okula gitmeyen bayanlar için ışık oldu. Kursa gelen bayanlar birinci kere sıralara oturma bahtı buldu. BABAM BENİ OKUTMADI ANCAK BEN ÇOCUKLARIMI OKUTTUM

Ailesi tarafından okula gönderilmeyen 8 çocuk annesi Beyaz Bozkurt, imkansızlıklara karşın çocuklarını okuttu. Bozkurt’un çocuklarından Melik Bozkurt üniversiteyi bitirip tabip oldu, öteki çocukları da lise ve ortaokulda okuyor. Bozkurt, Bayan ve Aile Daire Başkanlığı tarafından 1 ay evvel açılan okuma yazma kurslarına katıldı. Kısa müddette okumayı öğrenip, harfları yazabilen Bozkurt, kursa gelen 60 yaşlarındaki bayanlara da yardımcı oluyor.

Bozkurt, Okuma-yazmam hiç yoktu. Kursa geldikten sonra öğrendim. Babam beni okula göndemedi. Ben okumak için daima ağlıyordum. O periyotta kurallar farklıydı. Okuma-yazmayı kursta öğrendim. Bize bu imkanları sunan sayın valimize, Bayan ve Aile Daire Lideri ile bize kurs veren öğretmenlere çok teşekkür ediyoruz. 8 çocuğum var. Çocuklarımı hepsini okuttum. Çocuklarımdan biri tabip oldu. Babam vaktinde beni okutsaydı öğretmen, yada tabip olmak isterdim.Ben okuyamadım. Lakin eşim ve çocuklarım okuma-yazma öğrenmemi çok istiyordu. dedi.

60 yaşındaki okuma-yazma öğrenen 2 çocuk annesi Nazdar Aydın ise, kendilerine bu imkanı sunan yetkililere teşekkür etti. Aydın,Merak ettim, geldim okuya yazmayı öğrendim. Okumanın yaşı yoktur.Biz bu imkanı sağlayan vali beyefendiye çok teşekkür ederim.diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Bayan ve Aile Daire Lideri Selma Biçek de, okuma-yazma kursunun bir ay evvel başladığını ve bayanların bu kursa büyük ilgi gösterdiğini belirterek, Çok ağır ilgi ve talep var.Şu an 14 kişi ile kursa devam ediyoruz. Kursa gelenler ortasında 60 ve üzerinde olan bayanlarımız da var. Ben çok taktir ettim kendilerini. Kursa gelen bayanlarımız çocuklarını okutmuş. Onların bu şevklerine hayran kaldım.Bu süreç devam edecek. Zira ağır bir talep var.Kursa gelenler birinci seviyeyi bitirdikten sonra ikinci düzeye devam edecekler. Biz de inşallah onlara evraklarını vereceğiz. Daha evvel hiç okuma-yazma bilmeyenler gelip burada öğreniyorlar. Bu da bizi keyifli ediyor dedi.

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.