Uzman isim üstüne basa basa uyardı! Kurbanlık alırken sakın bu hatayı yapmayın

Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmışken vatandaşlar da hazırlıklara başladı. Pekala kurbanlık alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte kurbanlık …

20.06.2022
Uzman isim üstüne basa basa uyardı! Kurbanlık alırken sakın bu hatayı yapmayın

Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmışken vatandaşlar da hazırlıklara başladı. Pekala kurbanlık alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte kurbanlık seçiminde kıymetli noktalar…

Haberler.com’un YouTube kanalına konuk olan İstanbul Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, yaklaşan Kurban Bayramı için yapılan hazırlıkları anlattı. Karaca kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında konuştu. Karaca, vatandaşın bilhassa hayvanları müsaadeli yerlerden alması konusunda uyardı. Karaca kurbanlık alırken şu hususlara dikkat çekti;

1- Kurbanlık hayvan, tüm denetimlerin sağlandığı yerlerden alınmalı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayvan kayıt sistemi “TÜRKVET” uygulaması üzerinden kurbanlık hayvanla alakalı bilgileri görmek mümkün.

2- Kurbanlıklar Valilik, vilayet ve ilçe komitelerinin belirleyeceği yerde kestirilmeli.

3- Kurbanlık hayvanı alırken, gözlerine duruşuna dikkat edilmeli. Bilhassa tüyleri mat olmamalı.

4- Kurbanlık hayvanla ilgili kuşkuya düşüldüyse 174’ü arayarak yahut pazarda bulunan veterinere danışarak hayvanın dış denetimleri yaptırılabilir.

5- Kurbanlık hayvanın 2 yaşında olması gerekiyor. Aklınızda soru işareti kalırsa hayvanın dişinden de yaş denetimi yapılabiliyor.

6- Büyükbaş hayvanlarda kurbanlık yaşı 2, keçilerde 1, koyunlarda ise 6 aylık yahut görünüş olarak annesine yakın olması kâfi.

7- Gözü kör, kulağı kesik, topal, kambur ve hasta olan hayvan kurban edilemez dinimize nazaran.

8- Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar genel olarak “zoonozlar” yahut “zoonotik hastalıklar” olarak tanımlanan hastalıklarından korunmak için sağlam, yetkilendirilmiş alanlarda kesim yaptırılmalı.

9- Kurban etlerinin yanlışsız koruması hayati ehemmiyet taşıyor.

10- Kurban kesitinden çabucak sonra yapılan değerli ölçüde yanılgılardan birisi de etlerin üst üste yığılması. Yığılan etin içindeki sıcaklık mikroorganizmaların artışına neden oluyor. Bu yüzden etleri en kısa mühlet içerisinde parçalayıp üstü üste gelmeyecek formda dolaba yerleştirmek gerekiyor.

11- Gereksinim sahiplerine de et verirken etin bozulmamasına dikkat edilmeli.

12- Buzluğa üst üste konulan etlerin merkezindeki sıcaklık, dolaptan çıktığında oda sıcaklığı düzeyine geldiğinde donan mikroorganizmalar da et çözüldükten sonra harekete geçer ve zehirlenmelere yol açabilir.

13- Kestikten sonra etler, balkonda yahut konutta pak bir alana yayılıp bir mühlet dinlendikten sonra tek yemeklik olacak formda buzlukta koruma edilmeli.

14- Kurbanlığın işinde uzman kasabın kesmesi de hayati noktalardan biri. Kurbanlık hayvanın yanlış kesilmesi bir sürü etin zayi olmasına yol açabilir.

Kurban,Hayvan ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.