Uzayda Yeni Kriz: Rusya Kendi Uydusunu Vurdu, Yüzlerce Enkaz Yörüngeye Dağıldı

Rusya uydusavar füze testi kapsamında kendi uydularından birini havaya uçurdu. Eski uydulardan ve roketlerden gelen modüller nedeniyle …

16.11.2021
Uzayda Yeni Kriz: Rusya Kendi Uydusunu Vurdu, Yüzlerce Enkaz Yörüngeye Dağıldı

Rusya uydusavar füze testi kapsamında kendi uydularından birini havaya uçurdu. Eski uydulardan ve roketlerden gelen modüller nedeniyle astronotlar ve kozmonotlar kapsüllere sığındı. TRT Haber’in aktardığı bilgiye nazaran test, Rusya’nın kendi uydularından …

Rusya uydusavar füze testi kapsamında kendi uydularından birini havaya uçurdu. Eski uydulardan ve roketlerden gelen modüller nedeniyle astronotlar ve kozmonotlar kapsüllere sığındı.

TRT Haber’in aktardığı bilgiye nazaran test, Rusya’nın kendi uydularından birini havaya uçurdu ve Milletlerarası Uzay İstasyonu (ISS) grubunu kapsüllere sığınmaya zorlayan bir enkaz dalgası yarattı.

İstasyonda şu anda 7 mürettebat bulunuyor. Bu mürettebatın 4’ü Amerikalı, biri Alman ve 2’si Rus.

Uzay istasyonu, yaklaşık 420 kilometre yükseklikte yörüngede dönüyor.

Uydusavar füze testi için kendi uydusunu vuran Moskova’ya ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’tan sert reaksiyon geldi.

Price, Moskova’nın bugün kendi uydularından birini anti-uydu füzesi kullanarak vurduğunu, vurulan uydunun bin 500 takip edilebilir boyutta ve yüzbinlerce de küçük modüle ayrılan enkazının dünya yörüngesindeki öbür uydular ve misyon yapan astronotlar için önemli bir tehlike teşkil ettiğini savundu.

NASA’dan reaksiyon

NASA yöneticisi Bill Nelson, Rusya’nın uzay füzesi testinden ötürü epey öfkelendiğini lisana getirdi. ‘Rusya’nın sadece Amerikalı ve milletlerarası ortak astronotları değil, tıpkı vakitte kendi kozmonotlarını ve Çin uzay istasyonundaki taykonotları da tehlikeye atması düşünülemez’ dedi.

Rus uzay ajansı Roscosmos ise denemenin abartıldığını söyledi.

Ajans , ‘Bugün mürettebatı standart prosedürlere nazaran uzay aracına gitmeye zorlayan cismin yörüngesi, ISS yörüngesinden uzaklaştı. İstasyon yeşil bölgede’ dedi.

ISS birçok tehlike atlattı

Milletlerarası Uzay İstasyonu, Fengyun-1C hava uydusundan kalan bir enkaz kesiminin kendisine gerçek ilerlemesi nedeniyle acil yörünge değişikliği yapmıştı.

İstasyonun 23 yıllık yörünge ömrü boyunca, enkazdan kaçınma aksiyonu gerektiren yaklaşık 30 yakın kaza riski oluştu. Bu müdahalelerden üçü 2020’de meydana geldi.

2021’in mayıs ayında ufak bir uzay çöpü modülü, ISS’nin Kanada yapımı robot kolunda 5 milimetrelik bir delik açtı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.