“Uyum Buluşmaları” Toplantısı Yapıldı

Valimiz Kemal Çeber, Göç Yönetimi Başkanlığı Ahenk ve İrtibat Genel Müdürlüğü ile Milletlerarası Göç Örgütü takviyeleriyle düzenlenen “Uyum …

02.12.2021
“Uyum Buluşmaları” Toplantısı Yapıldı

Valimiz Kemal Çeber, Göç Yönetimi Başkanlığı Ahenk ve İrtibat Genel Müdürlüğü ile Milletlerarası Göç Örgütü takviyeleriyle düzenlenen “Uyum Buluşmaları” toplantısına katıldı.

RİZE (Habermetre kadar) – Valimiz Kemal Çeber, Göç Yönetimi Başkanlığı Ahenk ve İrtibat Genel Müdürlüğü ile Memleketler arası Göç Örgütü dayanaklarıyla düzenlenen “Uyum Buluşmaları” toplantısına katıldı.

Rize vilayetinde yaşayan yabancıların ahenk fkent aydın haberleriliyetlerini arttırmak, sunulan hak ve hizmetler ile bir arada yükümlülükler hakkındaki bilgilendirme yapmak, hakikat bilinen yanlışlar ile ilgili yaşanan meselelerin önüne geçmek ve iki topluluk üyeleri ortasındaki etkileşimi artırmak emeliyle düzenlenen “Uyum Buluşmaları” Rize Ramada otelde gerçekleştirildi.

Fotoğraf standı, görüntü gösterimleri, el sanatları standı ve yöresel müzik dinletisi gerçekleştirilen programda yabancılara yönelik eğitim, sıhhat, iş gücü piyasası, hak ve yükümlülüklerle ilgili bilgilendirme sunumları yapıldı. Türkçe lisan öğrenme kursuna katılanlara sertifika takdimi yapıldı.

Aktiflikte açılış konuşmasını yapan Vilayet Göç Yönetimi Müdürü Mürüvvet Serap Aydın, “Dünyanın her bölgesinde göç olgusunun var olduğunu, Göç etmek hayatın bir modülü olarak geçmişten geçmişten bugüne lisanımızda, kültürümüzde, geleneklerimizde daima yer bulmuştur. Bu nedenle her insan bir bedeldir ve göç eden her insan bu pahaları de beraberinde taşımaktadır. Yürüttüğümüz hizmetlerde, her bir yabancıyı birer gönül elçisi olarak görmekte ve vatandaşlarımız ile ahengine büyük ehemmiyet vermekteyiz” dedi.

Vali Kemal Çeber ise burada yaptığı konuşmada; insanların savaş, siyasi istikrarsızlık ve gibisi nedenlerden ötürü göç ettiğini belirterek, “Göç, insanlık tarihi kadar eskidir. Beşerler tarih içerisinde çeşitli nedenlerden ötürü ferdi, kümeler ve kitleler halinde göç etmişlerdir. Ülkemiz de bulunduğu jeopolitik pozisyon, etrafında ki ülkelerdeki savaş ve siyasi istikrarsızlıktan ötürü son yıllarda ağır bir göç hareketi almıştır. Tarih boyunca mazlum ve mağdurlara sahip çıkmış bir ecdadın temsilcileri olarak dün olduğu üzere bugünde bize sığınanlara kucak açtık. Dünya artık globalleşiyor. Beşerler artık eskiye nazaran çok daha fazla hareket ediyor. Beşerler yalnızca sığınma için değil, ekonomik ve toplumsal olarak daha refah içinde yaşamak için göç ediyor. Çok sayıda insan, doğduğu vatandaşlığını taşıdığı ülkenin dışında yaşıyor. İş imkanlarının daha çok olduğu ülkelere gidiyor. Yaşanan göç hareketleri sonrasında toplumsal ahengin sağlanması noktasında yapılan çalışmaların değerli olduğunu belirtmek istiyorum. Ülkemizde yaşayan yabancı asıllı konuklarımıza yönelik çeşitli aktivite ve fkent aydın haberleriliyetler yaparak onların toplumsal hayatımıza adaptasyonu sağlama ismine çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir” dedi.

“Uyum Buluşmaları” programına Valimiz Kemal Çeber ve eşi Neslrehberaydin.comn Ayan Çeber’ın bununla birlikte ayrıyeten Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, Vali Yardımcıları Gulhani Ozan Sarı, Ömer Faruk Duman, Sedat Sezik, Kübra Baka Kılıç, Milletlerarası Göç Örgütü (IOM) program yöneticisi Kemal Pehlivanlar ilçe kaymakamları, belediye liderleri, kurum amirleri, Göç Yönetimi Başkanlığı ve Milletlerarası Göç Örgütü temsilcileri, göçmen konuklar, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Habermetre kadar – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.