Ünlü anketçi Murat Gezici: Kararsızların yüzde 62,7’sini oluşturan kadınlar seçimin kaderini belirleyecek

AK Parti ve MHP’nin Meclis’e sunduğu Seçim Yasası teklifi Anayasa Kurulu’nda kabul edilirken, Yüksek Seçim Konseyi’nin rehberaydin.comleleriyle …

28.03.2022
Ünlü anketçi Murat Gezici: Kararsızların yüzde 62,7’sini oluşturan kadınlar seçimin kaderini belirleyecek

AK Parti ve MHP’nin Meclis’e sunduğu Seçim Yasası teklifi Anayasa Kurulu’nda kabul edilirken, Yüksek Seçim Konseyi’nin rehberaydin.comleleriyle “erken seçim” tartışmaları yine alevlendi. Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde kararsızların değerine vurgu yapan Gezici Araştırma Merkezi Lideri Murat Gezici, “Halkın yüzde 18’i kararsız ve hali hazırda görülenin da yüzde 62.7’sini bayanlar oluşturuyor. Seçimin bahtı üzerinde bayan seçmenin göz arkası edilemez bir rolü olacak” tabirini kullandı.

AK Parti ve MHP’nin TBMM’ye sunduğu Seçim Yasası teklifi Anayasa Komitesi’nde kabul edildi. Yüksek Seçim Konseyi’nin rehberaydin.comleleriyle birlikte de “erken seçim” tartışmaları yine başladı. Gezici Araştırma Merkezi Lideri Murat Gezici, Seçim Kanunu’nda yapılan düzenlemeleri ve seçmenin tutumunu kıymetlendirdi.

“SEÇİMDE BAYANLARIN YADSINAMAZ BİR ROLÜ OLACAK”

Gezici, yeni sistemin partilerin ittifak modelini geçersiz hale getireceğini söyleyerek, “Yüzde 7’lik oy oranına ulaşamayan partiler, yer aldıkları ittifakın artık oylarından yararlanamayacak, parlamentoda kendilerine yer bulamayacaklar. Bu yüzden yeni sistem, partilerin ittifak çatısı altında toplanmalarını, yani ittifak modelini geçersiz hale getiriyor” tabirlerini kullandı. Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimi üzerinde bayanların yadsınamaz rolü olacağını anlatan Gezici, şu sözleri kullandı:

“SİYASİ GERGİNLİK VE DENETİMSİZ GÖÇ KOPUŞU HIZLANDIRDI”

“Halkın yüzde 18’i kararsız ve hali hazırda görülenin da yüzde 62.7’sini bayanlar oluşturuyor. Seçimin mukadderatı üzerinde bayan seçmenin göz gerisi edilemez bir rolü olacak. AK Parti’ye daha evvel takviye veren bayanların yaklaşık yüzde 28’si kararsız. Bu bayanlara ‘Ülkenin kıymetli ölçüde sorunu nedir?’ sorusunu yönelttiğimizde, yüzde 78’inin ‘Ekonomi’ karşılığını verdiğini görüyoruz. Bunun yanında siyasi gerginlik, israf, yargıdaki bozulma, denetimsiz göç üzere nedenler de AK Parti’den kopuşu hızlandırdı.”

Gezici Araştırma Merkezi Lideri Murat Gezici.

“CHP’NİN MAHALLÎ HİZMETLERİNDEKİ BAŞARISI MİLLET İTTİFAKI’NA SEMPATİYİ ARTIRDI”

Kararsız seçmenin yüzde 72.8’inin CHP’li belediyelerin yönettiği kentlerde yaşadığını kaydeden Gezici, “63 yıldır CHP iktidarda değil fakat bu seçmenler belediyelerin kazanılmasıyla CHP yönetimiyle tanıştı. CHP’nin mahallî hizmetlerindeki muvaffakiyetinin görünür olması ve toplumsal yardımların, hizmetlerin kesilmemesi, kararsızların Millet İttifakı’na sempati duymasını mümkün kıldı. Bu gelişme, kararsızların kararsızlığını gidermeleri noktasında kıymetli bir basamak” dedi.

“İKİNCİ CİNSTE YÜZDE 52,8 KILIÇDAROĞLU’NA OY VERECEK”

Cumhuriyet gazetesinin haberine nazaran Murat Gezici, son anket sonuçlarına nazaran, seçimin ikinci tipe kalması halinde mümkün senaryoyu şöyle açıkladı: “Halka, ‘Cumhurbaşkanı birinci tıpta belirlenemeyip ikinci çeşide Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan kalsa kime oy verirsiniz?’ diye sorduk. İştirakçilerin yüzde 47.2′ si Erdoğan’a, yüzde 52.8’si Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini söylediğini gördük. YETERLİ Partililerin yüzde 94’ü, DEVA Partililerin yüzde 92’si; Gelecek Partililerin yüzde 88’i ‘Kemal Kılıçdaroğlu’na oy veririm’ karşılığını verdi.”

GENÇLER İKTİDARA REAKSİYONLİ

Gezici, 2023’te birinci defa oy kullanacak olan gençlerle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye’de 2000-2006 ortasında doğanların sayısı 5 milyon 940 bin 916. Bu, ülke genelindeki seçmenin yüzde 11.8’ine denk geliyor. Hali Hazırda Görülenin yüzde 75.4’ü Cumhur İttifakı’na oy vermiyor. Umutsuz olan, işsiz kalan, ekonomik manada derin ezalar yaşayan gençlerin öfkesi ve yılmışlığı var. İktidar, birden fazla reaksiyonli olan gençlerden oy alamayacağı kaygısında, genç seçmenlerin sandığa gitmelerini olabildiğince önlemeyi hedefliyor.”

YSK’NIN rehberaydin.comLEYE ÇIKMASI “ERKEN SEÇİM” TARTIŞMALARINI ALEVLENDİRDİ

Devlet Materyal Ofisi (DMO), Yüksek Seçim Konseyi’nin (YSK) “ihtiyacı” doğrultusunda 23 Mart’ta iki farklı rehberaydin.comleye çıktı. Rehberaydin.comlelerde seçim gereçlerinin yer alması, “erken seçim” tartışmalarını yine akıllara getirdi. Birinci rehberaydin.comle, sırf oy verme kabininden oluştu. Buna nazaran, 50 bini engelliler için olmak üzere toplam 250 bin oluklu mukavva oy verme kabini alınacak.

EKSİKLER TAMAMLANIYOR

İkinci rehberaydin.comle ise “kırtasiye malzemesi” ismiyle yayımlandı. 12 kalemden oluşan rehberaydin.comleye nazaran, 250 bin adet ıstampa süngeri ve 500 bin şişe ıstampa mürekkebi, 500 bin adet mühür kartuşu, 500 bin çubuk mühür mumu, 35 bin yumak kendir ip alınacak. Kendir ip, oy sayımı sonrasında oyların doldurulduğu çuvalların kapatılması, mühür mumu ise bu çuvalların mühürlenmesinde kullanılıyor. Istampa sünger ve mürekkebi için teslim mühleti 60, mühür kartuşu için 90 ve mühür mumu ile kendir ip için 180 gün teslim müddeti belirlendi.

Seçim,Gezici,Parti,Rehberaydin.comle,İttifak,Mühür,Kararsız,Genç,Chp,Kadınlar ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.