UNİCEF: Ukrayna’da her 1 saniyede bir çocuk mülteci oluyor

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) paylaştığı son bilgilere nazaran, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana neredeyse her …

17.03.2022
UNİCEF: Ukrayna’da her 1 saniyede bir çocuk mülteci oluyor

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) paylaştığı son bilgilere nazaran, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana neredeyse her saniyede bir, bir Ukraynalı çocuk mülteci oluyor.

Ukrayna- Rusya ortasında yaşanan savaşta 22. güne girildi. İki taraf ortasında yaşanan çatışmalar tüm süratiyle devam ediyor. Öte yandan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), 22 gündür devam eden savaştan bu yana yaklaşık 1,5 milyon çocuğun Ukrayna’dan çıkış yaptığını açıkladı.

HER GÜN 75 BİN UKRAYNALI ÇOCUK KONUTUNDAN AYRILMAK ZORUNDA KALIYOR

UNICEF tarafından verilen bilgilendirme argümanında, Her gün 75.000’den fazla Ukraynalı çocuğun yerinden edildiği bilgisi verildi. Ukraynalı mültecilerin birçoklarının Polonya, Macaristan ve Moldova da dahil olmak üzere komşu ülkelere kaçtığı aktarıldı. Rus kuvvetleri, kentleri ve sivilleri gaye almaya devam ederken, savaşın parçaladığı Ukrayna’dan komşu ülkelere 3 milyonluk göçün bir kesimini da çocuklar oluşturuyor.

HER 1 SANİYEDE BİR UKRAYNALI ÇOCUK MÜLTECİ OLUYOR

UNICEF sözcüsü James Elder, Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada savaşın birinci gününden beri, her gün 75 bin çocuğun mülteci olarak kayıtlara geçtiğini belirterek “Bu mülteci krizine sürat ve ölçek açısından baktığımızda, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana eşi görülmedi ve rastgele bir yavaşlama belirtisi de göstermiyor. Yani, Ukraynalı çocuklar savaşın başlamasından bu yana neredeyse her saniye mülteci oluyor” tabirlerine yer verdi.

Vladimir Zelenskiy, Vladimir Putin, Mülteci, Ukrayna, Unicef, Rusya, Savaş, Dünya, Yeni, Haberler

Gün,Mülteci,Çocuk,Ukraynalı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.