Uluslararası kamuoyu ayakta! Buça’da çekilen görüntüler akıllara Srebrenitsa Katliamı’nı getirdi

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna işgalinde dün en dehşetli gün yaşandı. Ukraynalı yetkililer, Rusya ordusundan geri alınan Buça kenti …

04.04.2022
Uluslararası kamuoyu ayakta! Buça’da çekilen görüntüler akıllara Srebrenitsa Katliamı’nı getirdi

Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna işgalinde dün en dehşetli gün yaşandı. Ukraynalı yetkililer, Rusya ordusundan geri alınan Buça kenti sokaklarında elleri geriden bağlanmış ve başlarından vurularak öldürülmüş çok sayıda ceset bulduklarını duyurdu. Buça’dan servis edilen imajlar katliamın vahametini gözler önüne sererken, memleketler arası kamuoyunu da ayağa kaldıran olay akıllara 1995 yılında yaşanan ve 8000 Müslümanın katledildiği Srebrenitsa Katliamı’nı getirdi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta verdiği talimatla Rusya’nın Ukrayna’yı işgali devam ederken dün Rus güçlerinden geri alınan Buça kentinde çekilen imgeler milletlerarası kamuoyunu şoke etti.

MİLLETLERARASI KAMUOYU AYAĞA KALKTI

Buça’da çekilen imajlarda yol kenarlarında elleri geriden bağlı, yakın uzaklıktan vurulmuş yüzlerce ceset bulunmasının akabinde memleketler arası kamuoyu ayağa kalktı. Rusya, savaşın öteki cephelerine odaklanmak için geçen hafta gerçekleşen İstanbul görüşmeleri sonrasında Kiev‘deki atakları azaltacağını ve Kiev yakınlarındaki kentlerden çekileceğini açıklamıştı.

“300 CESETTEN 50’Sİ RUS ASKERLER TARAFINDAN İNFAZ EDİLMİŞ”

Kiev’den 37 kilometre kadar uzaklıkta olan Buça kentinde bulunan cesetlerle ilgili Buça Belediye Lideri Yardımcısı Taras Shapravskyi de açıklama yaptı. Shapravskyi, Rus güçlerinin geçen hafta kentten çekilmesinin akabinde bulunan yaklaşık 300 cesetten 50’sinin Rus askerleri tarafından infaz edilmiş olduğunu söyledi. Reuters bu argümanın yanlışsız olup olmadığını diğer kaynaklardan teyit edemedi.

RUSYA İMGELER İÇİN “PROVOKASYON” DEDİ

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından dün verilen bilgilendirme argümanında, Ukraynalı yetkililer tarafından yayınlanan ve Rus birliklerinin Buça’da işlediği argüman edilen “suçları” gösteren tüm fotoğraf ve görüntülerin “provokasyon” olduğu ve Buça kentinde kimsenin Rus birlikleri tarafından şiddete maruz bırakılmadığı tabir edildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü ise dün Rus güçlerinin, Ukrayna’nın Çernihiv, Harkov ve Kiev kentlerinde “birçok defa savaş maddelerini ihlâl ettiğini” belgelediğini açıkladı.

“YENİ SREBRENİTSA OLDU”

Çekilen imgeler memleketler arası kamuoyunda telaş ve kaygı yaratırken manzaralar 1995 yılında yaşanan ve 8000 Müslümanın katledildiği Srebrenitsa Katliamı’nı akıllara getirdi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Bosna Hersek’te öldürülen 8 bin erkek ve çocuğun vefatına benzetirken, “Yeni Srebrenitsa. Buça kenti birkaç haftadır hayvanların elindeydi siviller yargısızca infaz edildi, kimilerinin elleri arttan bağlıydı. Cansız vücutları sokaklarda bırakıldı” açıklamasını yaptı.

SREBRENİTSA KATLİAMI NEDİR?

Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)’nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu’nun Srebrenitsa’ya karşı giriştiği Krivaya ’95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995’te yaşanan ve en az 8.372 Bosnalı’nın Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasındaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen isimdir.

Katliamda bir kısım bayan ve küçük yaşta çocuğun da öldürüldüğü, dokümanlarla kanıtlanmıştır. Sırp Cumhuriyeti Ordusunun dışında katliama “Akrepler” olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçleri de katılmıştır. Birleşmiş Milletler Srebrenitsa’yı inançlı bölge ilan etmiş olmasına rağmen 400 silahlı Hollanda barış gücü askerinin varlığı katliamı önleyememiştir. Srebrenitsa katliami II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da gerçekleşmiş değerli ölçüde toplu insan kıyımı olması ve Avrupa’daki hukukî olarak birinci sefer belgelenmiş soykırım olması açısından da değer taşır.

Rus,Srebrenitsa,Buça,Savaş,Tarafından,Görüntüler,Bosna ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.