Ukrayna’nın esir aldığı Medvedçuk’un eşi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım istedi

Ukrayna istihbarat servisinin özel operasyonuyla yakalanıp gözaltına alınan Rusya Devlet Lideri Putin’e en yakın isimlerden biri olan Viktor …

17.04.2022
Ukrayna’nın esir aldığı Medvedçuk’un eşi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım istedi

Ukrayna istihbarat servisinin özel operasyonuyla yakalanıp gözaltına alınan Rusya Devlet Lideri Putin’e en yakın isimlerden biri olan Viktor Medvedçuk’un eşi Oksana Marçenko, bir kere daha Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım istedi. Eşine azap yapıldığını belirten Marçenko, “Erdoğan üzere güçlü bir önderin, zayıf bir başkan olan Zelenski’yi etkileyebileceğine ve eşimin özgür bırakılması için devreye girebileceğine inanıyorum” dedi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen Ukraynalı muhalif milletvekili Viktor Medvedçuk’un eşi Oksana Marçenko, “Erdoğan üzere güçlü bir başkanın, zayıf bir önder olan Zelenski’yi etkileyebileceğine inanıyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beni duyduğuna ve eşimin Ukrayna Güvenlik Servisi’nin demir parmaklıklarından kurtulması için her şeyi yapacağına eminim” davetini yaptı.

RUSYA’YA ESİR TAKASI ÖNERİLDİ

Medvedçuk, Ukrayna’nın kıymetli ölçüde muhalefet partisi Hayat İçin Muhalefet Platformu’nun önderi. Savaştan evvel vatana rehberaydin.comnetle suçlanarak konut hapsine alındı. Savaşın başlamasıyla firar etti. Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, 12 Nisan’da Medvedçuk’un Ukrayna istihbarat servisinin özel operasyonuyla yakalandığını duyurdu. Rusya’ya esir takası önerisi yaptı. Medvedçuk’un eşi Oksana Marçenko, o vakitten beri eşinden haber alamıyor.

“EŞİME AZAP YAPACAKLAR YAHUT ÇOKTAN YAPTILAR”

Moskova‘da basın toplantısı düzenleyen Marçenko, birçok ülke parlamentosuna mektup gönderdiğini duyurdu. Erdoğan’a da davette bulunarak eşinin hür bırakılması için devreye girmesini istedi. Eşinin azap gördüğünü düşünen Marçenko, “Ona azap yapacaklar yahut çoktan yaptılar. Şu anda eşimin nerede olduğunu bilmiyoruz. Bu da uygun yasal muhafaza yahut tıbbi bakım sağlamayı imkansız kılıyor” dedi.

PUTİN’E YAKINLIĞIYLA TANINIYOR

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakınlığıyla tanınan ana muhalefet partisi başkanı Viktor Medvedçuk’un gözaltına alındığını açıklamıştı. Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakınlığıyla tanınan ana muhalefet partisi önderi Viktor Medvedçuk’un gözaltına alındığını açıklamıştı. 18 Şubat’ta Ukrayna’dan ayrılarak Moskova’ya giden Marçenko, Kiev idaresinin yayınladığı, Medvedçuk’u gösteren iki fotoğrafın gözaltında işkenceyi kanıtladığını söylüyor.

2014’TE ABD TARAFINDAN YAPTIRIM LİSTESİNE EKLENDİ

Viktor Medvedçuk, Putin’le yakın bağları olan bir isim. Rusya Devlet Lideri Putin, Medvedçuk’un minimal seviyedeki kızı Daria’nın vaftiz babası. Rusya’nın 2014 yılında Kırım Yarımadası’nı ilhak etmesinin akabinde ABD, Medvedçuk’u yaptırım listesine ekledi. İlhakın akabinde Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki bölgelerde arabulucu olarak rol oynadı. Lakin teröre finansman sağladığı gerekçesiyle geçen yıl Medvedçuk’un malvarlığı donduruldu. Kendisiyle ilişkili olduğu belirtilen üç televizyon kanalı da Kremlin yanlısı propaganda yaptığı gerekçesiyle kapatıldı. Medvedçuk, kendisine yöneltilen suçlamaları “siyasi baskı” olarak nitelendiriyordu.

Ukrayna,Eşi,Rusya,Yakın,Lider ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.