Ukrayna’da savaşın ortasında kalan tır şoförü, Türkiye’ye gelir gelmez toprağı öptü

Ukrayna’da günlerce savaşın ortasında kalan, hatta Rus tankının tırına çarpmasıyla endişe dolu anlar yaşayan tır şoförü Yusuf Altınöz, Kapıkule …

23.03.2022
Ukrayna’da savaşın ortasında kalan tır şoförü, Türkiye’ye gelir gelmez toprağı öptü

Ukrayna’da günlerce savaşın ortasında kalan, hatta Rus tankının tırına çarpmasıyla endişe dolu anlar yaşayan tır şoförü Yusuf Altınöz, Kapıkule Hudut Kapısı’ndan yurda girince toprağı öptü, diz çöküp dua etti. Haftalarca tırın altında ve ormanlıklarda saklanan Altınöz, “Vatanıma kavuştuğum için çok memnunum, heyecanlıyım ve sevinçliyim. Konuşurken ağlayacak üzere hissediyorum.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş nedeniyle Ukrayna’da günlerce sıkışmış kalan tır sürücüleri, Dışişleri Bakanlığı koordinesinde Türkiye’ye tahliye ediliyor. Türkiye’den aldığı ihracat yükünü Ukrayna’ya getirdiğinde savaşın ortasında kalan tır sürücülerinden Yusuf Altınöz, haftalar sonra Türkiye’ye adım atmanın memnunluğunu yaşadı. Altınöz, Kapıkule Hudut Kapısı’ndan yurda girer girmez toprağı öptü, diz çöküp ellerini açarak dua etti.

“RUS TANKI, TIRIMA ÇARPTI”

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş başlattığında Ukrayna’da bulunduğunu ve güne bomba sesleriyle başladığını anlatan tır şoförü Altınöz, daima füze atıldığını, uçakların ve helikopterlerin yanından geçtiğini tabir etti. Ansızın tırın sarsıldığını anlatan Altınöz, “Aynadan baktığımda Rus tankının tırıma vurduğunu gördüm. Çabucak tırdan inip saklanmaya çalıştım. Çok kaygı dolu anlar yaşadık. Rus askeri konvoyları daima yanımızdan geçiyordu, tırın altına saklanıyordum. Ailemiz de bizimle birlikte güç anlar yaşadı. Görüşmelerimizde gözyaşlarına boğuldular. Annemin birinci kez bu kadar gözyaşı döktüğünü gördüm” dedi.

“HEMEN TOPRAĞI ÖPTÜM”

Türkiye’ye ulaşmanın memnunluğunu yaşadığını anlatan tır şoförü Altınöz, “Türkiye’ye geldik çok şükür inançtayız. Vatanıma kavuştuğum için çok memnunum, heyecanlıyım ve sevinçliyim. Konuşurken ağlayacak üzere hissediyorum. Allah kimseyi vatanından etmesin. Kapıkule’den yurduma girince çabucak tırı kenara çekip toprağı öptüm. Diz üstü çöküp Allah’a şükür ettim. Türkiye’ye geldim Allah’tan öbür bir şey istemem artık “dedi.

“ÇOK ŞÜKÜR ORADAN KURTULDUK”

Tır şoförü Altınöz’ün yanında bulunan Ukrayna’da şiddetli günleri birlikte geçiren diğer bir tır şoförü Yahya Biler de, Ukrayna’da haftalarca süren kaygı dolu anları anlattı. Güne bomba sesleriyle uyandıklarını anlatan Biler, daima tırın altına yahut en yakın ormanlık alana saklandıklarını tabir etti. Günlerce savaşın ortasında kaldıklarını söyleyen Biler, “Daha sonra bir köye sığınıp orada saklanmaya başladık. Diğer bir bölgeye giderken bir küme Rus askeri bize gerçek siper alıp bizi durdurdu. Hepsi mevzilere geçip nişan aldı. Bizi tırlardan indirip diz çöktürdüler. Biz tekrar geri döndük. Dışişleri Bakanlığımızla görüşmeler sağladık çok şükür konsolosluklar aracılığıyla ülkemize döndük. Çok şükür oradan kurtulduk. Devletimiz ülkemize gelmemize vesile oldu” açıklamasında bulundu.

aydın haberleri / Mehmet Basmacı – Dünya

Tır,Rus,Şükür,Türkiye’ye ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.