Türkiye’ye Alışverişe Gelen Bulgar Vatandaşı: ‘Vaktim Olsa Her Hafta Gelirim, Sizin Paranın Değeri Yok’

Bulgaristan levasının Türk lirası karşısında kıymet kazanması, Edirne’ye alışveriş için gelen Bulgar turist sayısını artırdı.  Döviz kurlarında …

18.11.2021
Türkiye’ye Alışverişe Gelen Bulgar Vatandaşı: ‘Vaktim Olsa Her Hafta Gelirim, Sizin Paranın Değeri Yok’

Bulgaristan levasının Türk lirası karşısında kıymet kazanması, Edirne’ye alışveriş için gelen Bulgar turist sayısını artırdı.  Döviz kurlarında yaşanan artışa paralel olarak Bulgaristan levasının Türk lirası karşısında kıymet kazanması, Edirne’ye alışveriş…

Bulgaristan levasının Türk lirası karşısında kıymet kazanması, Edirne’ye alışveriş için gelen Bulgar turist sayısını artırdı. 

Türkiye'Ye Alışverişe Gelen Bulgar Vatandaşı: 'Vaktim Olsa Her Hafta Gelirim, Sizin Paranın Değeri Yok' 1

Döviz kurlarında yaşanan artışa paralel olarak Bulgaristan levasının Türk lirası karşısında bedel kazanması, Edirne’ye alışveriş için gelen Bulgar turist sayısını artırdı. 1 Bulgar levasının 6,06 TL’ye ulaşmasıyla hududa yakın Bulgar kentlerinden gereksinimlerini karşılamak üzere Edirne’ye gelen Bulgar vatandaşları, Edirne iktisadına katkı sağlıyor.

‘Baklava alamıyorum’

Bulgar vatandaşlarının ağır olarak alışveriş yaptığı bir bölge olan Bostanpazarı semtinde bir Türk vatandaşının söyledikleri dikkat çekti. Hasan Güler isimli vatandaş, ‘Türkiye battı artık. Vallahi battı. Hiçbir şey alamıyoruz. Bizim emekli paralarımız düzgünce battı. Baklava almak istiyorum, yetmiyor. Çantayı dolduramıyoruz” dedi. Güler, 15 liralık baklava almak istediğini, fakat alacağı baklavanın ne eşine ne de çocuğuna yeteceğini söyledi.

“Türkiye’den alıp Bulgaristan’da satıyorum”

Türkiye'Ye Alışverişe Gelen Bulgar Vatandaşı: 'Vaktim Olsa Her Hafta Gelirim, Sizin Paranın Değeri Yok' 2

Bulgaristan’ın Filibe kentinden gelen Halil Cambaz ise Edirne’ye vakit zaman geldiğini ve aldığı eserleri Bulgaristan’da sattığını söyleyerek, “Ben 2,5’e alıp 5’e satıyorum. Ben de kazanayım bir iki leva. Çocuklarımız, torunlarımız var” dedi. 

Yıllardır Bulgaristan vatandaşlarına yönelik hizmet veren iş yerinde müşterilerle ilgilenen esnaf Metin Doğan, Bulgar parasının paha kazanmaya başlaması ile yoğunluğun artmaya başladığını belirterek, “Bugün yoğunluk oldu. Daha evvelki günler bu türlü değildi. Onlara nazaran euro 15 TL, leva 7,5 olacak beklentisi var. Bu durum bizi esnaf olarak zorda bırakıyor. Aldığım eseri bugün 40 liraya alıyorsam 50 liraya alıyorum. Eserler döviz kaynaklı. Hammaddesi yurt dışından geliyor. Yükseltiyorlar fiyatları. Bu halde olunca biz müşteriye karşı sıkıntı durumda kalıyoruz. Bugün 50 liraya sattığını yarın 60 liraya satıyorsun. Bu sefer müşteri zıt reaksiyon yapıyor” dedi. 

Cambaz, Bulgarların en çok baklava, zeytin, lokum, peynir, paklık eserlerine istek gösterdiklerini belirtti.

“Burada her şeyi çok ucuza alıyoruz”

Türkiye'Ye Alışverişe Gelen Bulgar Vatandaşı: 'Vaktim Olsa Her Hafta Gelirim, Sizin Paranın Değeri Yok' 3

Bulgar vatandaşlarının levanın paha kazanmasından son derece şad olduğunu belirten esnaf Metin Doğan da ‘Onlar bu durumdan çok mutlu. Biz şad değiliz fakat adam 100 leva bozduruyor, 600 lira yapıyor. Bir haftalık yiyeceğini alıyor. Ancak Bulgaristan olsa alamıyor. Bulgaristan’da bir kilo beyaz peynir 18 leva. Bir kilo tereyağı 21 leva. Adam bir kilo alacağına 2 kilo alıyor. Bu da işine geliyor” dedi.

Bulgaristan’ın Filibe kentinde hemşirelik yapan ve aylık 700 euro maaşla çalışan Rafiye Muhtarovaise, ‘Biz daima geliyoruz buraya, çok mutluyuz. Levanın çıkması da düzgün oldu. Vaktim olsa her hafta geleceğim alışveriş yapmaya. Bizim Bulgaristanlılar çok geliyor alışveriş yapmaya, zira liranız çok düştü. Bizim paranın şu an pahası var, sizin paranın bedeli yok şu anda. Buradan aldığımız zeytinin, peynirin bile tadı öbür. Biz çok ucuza alıyoruz her şeyi buradan, zira bizim paramız çok değerli’ diye konuştu.

Kaynak: Onedio

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.