Türkiye’nin NATO restine rağmen İsveç yine terör örgütünü seçti! Başbakan Andersson, Kakabaveh’in şantajına boyun eğdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “NATO’ya girmek istiyorsan terör örgütü PKK ile ilişkini kes” dediği İsveç’te, PKK’nın dayanak verdiği bağımsız …

09.06.2022
Türkiye’nin NATO restine rağmen İsveç yine terör örgütünü seçti! Başbakan Andersson, Kakabaveh’in şantajına boyun eğdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “NATO’ya girmek istiyorsan terör örgütü PKK ile ilişkini kes” dediği İsveç’te, PKK’nın dayanak verdiği bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh’e Başbakan Magdalena Andersson’un verdiği taviz büyük tepki çekti. Erdoğan’ın Türkiye’ye iadesini istediği Kakabaveh, Andersson’a yönelik güvensizlik oylamasında çekimser oy kullanarak hükümetin düşmesini engellerken, karşılığında Kakabaveh ve İsveç hükümeti, terör örgütü PKK/YPG’ye dayanağa devam konusunda el sıkıştı.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, bir defa daha terör örgütü PKK ve uzantılarıyla organik bağı olan İsveç milletvekili Amineh Kakabaveh’i ülkesinin çıkarlarına tercih etti.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’YA DAYANAĞA DEVAM KONUSUNDA EL SIKIŞTILAR

Önceki gün İsveç Adalet Bakanı Morgan Johansson’a yönelik, “artan çete kabahatlerini önleyememesi” gerekçesiyle güvensizlik oylamasında Kakabaveh, İsveç hükümetinin de talep etmesiyle, terör örgütü PKK’dan aldığı talimat ve Andersson’dan aldığı teminatla çekimser oy kullandı. Karşılığında Kakabaveh ve İsveç hükümeti, PKK/YPG’ye takviyeye devam konusunda el sıkıştı.

JOHANSSON’UN MİSYONDAN ALINMASINA PÜRÜZ OLDU

Böylelikle, gensoru teklifinde bulunan muhalefet gereksinimi olan 175 oya ulaşamadı. Tehditleri ile başbakanı parmağında oynatan Kakabahev, Johansson’un misyondan alınmasının ve hükümetin düşmesine mahzur oldu. İsveç’in çıkarlarını hiçe sayan Andersson idaresinin verdiği taviz ülkede büyük tepki çekti. İsveç basınından Expressen gazetesi, Başbakanı tenkit yağmuruna tuttu.

“PARTİSİNİN ÇIKARLARINI ÜLKE GÜVENLİĞİNDEN ÖNDE TUTAN BİR BAŞBAKANIMIZ VAR”

İsveç gazetesi, Kakabahev’in taleplerine boyun eğen İsveç Başbakanı’nı gaye aldığı baş yazıda, “İsveç’in, partisinin çıkarlarını, ülke güvenliğinden önde tutan bir Başbakanı var” sözlerini kullandı. Haberde Başbakan sorumsuzlukla eleştirilirken, Johnson’ı güvenoyundan kurtarmak ve hükümeti korumak kıymetine, Kakabaveh’e verilen odunun acınası olduğuna dikkat çekildi. “Andersson İsveç’in çıkarlarına değil, partisinin çıkarlarına nazaran hareket ediyor” kelamlarının sarf edildiği yazıda, Türkiye’nin, ülkenin PKK ile bağları kesmesi konusundaki kararlı tavrının göz gerisi edildiğine değinildi.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’LA UZLAŞMA YOLUNA GİDİLMELİ”

“Ülkenin geleceğinin satıldığı” ve “bu ödemenin yalnızca bir bakanı korumak için yapıldığı” vurgulanan yazıda, Andersson ve hükümetinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’la uzlaşma yoluna gitmesi gerektiği vurgulandı. Gazete, Adalet bakanının başarısız bir grafik çizdiğini, Andersson’ın 3 ay sonraki seçimleri kazanmak için siyasi imajını muhafazaya çalıştığını, bu yüzden bakanı korumak ismine ülke güvenliğini riske attığını vurguladı.

BÜTÇEYLE TEHDİT ETMEYE BAŞLADI

Expressen, hükümetin kıymetli ölçüde vkent aydın haberleridi olan emekli yardımını meclisten geçirmek için önümüzdeki hafta yapılacak ek bütçe oylaması öncesi, Kakabaveh’in yeni talep listesini hükümetin önüne koyduğunu yazdı. PKK’lı vekilin “PKK ve uzantılarına destek” konusunda hükümetle yeni müzakereler talep ettiğini belirten gazete, Kakabahev’in koşullarının kabul edilmemesi halinde hükümet bütçesi oylamasında ret oyu verebileceği tehdidine yer verdi. Gazeteye konuşan Kakabahev, “Eğer bu hafta benimle masaya oturup gelecekte ne yapacaklarını tartışmazlarsa, bu durum bütçe oylamasını etkileyecektir” dedi.

İSTİHBARATI UZAK TUTUN TALEBİ

Oyu karşılığında Kakabahev’in, İsveç’te yaşayan 130’dan fazla PKK’lı teröristin hayatlarını daha rahat ve istihbarat ünitelerinden uzakta yaşaması gerektiğini talep ettiği belirtildi. Ayrıyeten PKK destekçisi vekilin, Türkiye’ye uygulanan silah ambargosunun da devam etmesini talep ettiği kaydedildi. Bütçe oylaması, 3 ay sonra sandığa gidecek hükümet için büyük ehemmiyet arz ediyor. Çünkü Andersson’ın partisi Toplumsal Demokratlar’ın değerli ölçüde vkent aydın haberleritlerinden biri emekliye yapılacak ek yardımlar olacaktı.

İsveç,Pkk,Ülke,Andersson,Talep,Başbakanı,Hükümet,Oylaması,Hükümetin ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.