Türkiye’nin harekat planladığı Suriye’de tansiyon yüksek! ABD ve Rusya iki kez karşı karşıya geldi

Dünya, Türkiye’nin muhtemel bir Suriye harekatına kilitlenirken bölgeden gelen son haberler büyük kaygı yarattı. Rus hava kuvvetleri, 200 askerin …

19.06.2022
Türkiye’nin harekat planladığı Suriye’de tansiyon yüksek! ABD ve Rusya iki kez karşı karşıya geldi

Dünya, Türkiye’nin muhtemel bir Suriye harekatına kilitlenirken bölgeden gelen son haberler büyük kaygı yarattı. Rus hava kuvvetleri, 200 askerin bulunduğu bir ABD üssüne mesken sahipliği yapan Irak sonundaki Al-Tanf’ta amaçları vururken, olaydan kısa bir mühlet sonra bölgeye ABD F-16 savaş uçakları gönderildi ve Rus uçaklarının bölgeyi terk etmesi istendi. Bu hafta içerisinde Rusya ve ABD’nin iki kere karşı karşıya geldiği ve bölgede çatışma riskinin arttığı belirtildi.

Türkiye‘nin Suriye‘nin kuzeyinde bir askeri operasyon yapması gündemdeyken ülkeden gelen haberler, ABD ve Rusya‘nın Suriye‘de çatışma riskini tekrar gündeme getirdi.

ABD’Lİ YETKİLİLER ÇATIŞMA ÇIKMASINDAN ENDİŞELİ

ABD merkezli The Wall Street Journal gazetesi, ABD ve Rusya ortasındaki tansiyonun ‘kırılma noktası’na geldiğine dikkat çekerken, bu hafta içerisinde Suriye‘deki Rus ve ABD askerleri ortasında iki kıymetli olay yaşandığını duyurdu. Gazete konuşan üst seviye ABD askeri yetkilileri, artan tansiyonun direkt bir çatışmayla sonuçlanabileceğine dair telaşlarını lisana getirdi.

RUS KUVVETLERİ ABD ÜSSÜNE KONUT SAHİPLİĞİ YAPAN TANF’I VURDU

Bu haftanın başlarında, Rus hava kuvvetleri, Suriye‘nin Irak hududunda, Tanf geçiş noktasının yakınındaki gayeleri vurdu. Al-Tanf, Suriye‘deki koalisyon fkent aydın haberleriliyetlerinin bir kesimi olarak yaklaşık 200 askerin bulunduğu bir ABD üssüne konut sahipliği yapıyor.

ABD SAVAŞ UÇAKLARINI HAVALANDIRDI

WSJ, gaye alınan bölgede, omurgasını terör örgütü PKK/YPG/PYD’ye dayandıran Suriye Demokratik Güçleri’nin bulunduğunu yazdı. Channel 12 News’in haberine nazaran de olaydan kısa bir müddet sonra, iki Rus savaş uçağı ABD baskınının gerçekleştiği yere geldi ve oradaki Amerikan fkent aydın haberleriliyetleri hakkında istihbarat topladı. Bir ABD askeri sözcüsüne nazaran, cevaben bölgeye ABD F-16 savaş uçakları gönderildi ve Rus uçaklarının bölgeyi terk etmesi istendi.

“RUSLARIN SON DAVRANIŞLARI SON DERECE KIŞKIRTICI”

ABD Ordusu Merkez Komutanlığı kumandanı General Eric Corilla, “Yanlış hesaplamalardan yahut gereksiz çatışmalara yol açabilecek rastgele bir hareketten kaçınmaya çalışıyoruz. Bu bizim misyonumuz. Lakin Rusların son davranışları son derece kışkırtıcı” dedi.

KUZEY IRAK’A TAHIL TAŞIDILAR

Öte yandan, Suriye medyası da omurgasını terör örgütü PKK/YPG/PYD’ye dayandıran Suriye Demokratik Güçleri’nin dün gece geç skent aydın haberleritlerde ABD askeri konvoyuyla birlikte Irak’ın kuzeyine tonlarca tahıl taşıdığını duyurdu. Sözcü’nün haberine nazaran Suriye Devlet ajansı SANA’ya konuşan lokal yetkililer, isimlerinin açıklanmaması kaydıyla Cezire Bölgesi silolarından buğday ekinleri yüklü 40 askeri aracın Cumartesi günü El Ya’rubiyah bölgesindeki El Velid hudut kapısından geçerek Irak topraklarına girdiğini söyledi.

Abd,Suriye,Rus,Askeri ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.