Türkiye’deki esir takasıyla serbest kalıp 10 yıl sonra ülkesine dönen Rus pilot: Günlerce işkence gördüm

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş sürat kesmeden devam ederken, evvelki gün ABD ve Rusya ortasında sinemaları aratmayan bir esir takası …

29.04.2022
Türkiye’deki esir takasıyla serbest kalıp 10 yıl sonra ülkesine dönen Rus pilot: Günlerce işkence gördüm

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş sürat kesmeden devam ederken, evvelki gün ABD ve Rusya ortasında sinemaları aratmayan bir esir takası gerçekleştirildi. Türkiye’de gerçekleşen operasyon sonrası hür kalan Rus pilot Konstantin Yaroshenko, 10 yıl sonra döndüğü ülkesinde basına çarpıcı açıklamalarda bulundu. 2010’da ABD’li yetkililer tarafından bir otelden kaçırıldığını tabir eden Yaroshenko, NSA’nın karargahındaki bir oda içinde günlerce azap gördüğünü öne sürdü.

Rusya‘nın Ukrayna’yı işgalinde ikinci ay geride kalırken, Rusya ve ABD ortasında evvelki gün Türkiye’de gerçekleşen esir takası gündemdeki yerini müdafaaya devam ediyor.

ESKİ DENİZ PİYADESİ RUS PİLOTLA TAKAS EDİLDİ

Soğuk Savaş günlerini aratmayan operasyon sırasında,Rusya’da tutuklu olan ABD’li eski Deniz Piyadesi Trevor Reed ABD’de mahpus cezası verilen Rus pilot Konstantin Yaroshenko ile takas edildi. Tüm dünyanın gözü kulağı, Moskova ve Washington idareleri ortasında tansiyonun en yüksek olduğu periyotta gerçekleştirilen operasyona çevrilirken, ABD ve Rusya’dan Türkiye’ye teşekkür geldi.

10 YIL SONRA ÜLKESİNE DÖNÜP YAŞADIKLARINI ANLATTI

Bugün ise 10 yıldan uzun bir müddet sonra ülkesine dönen Rus pilot Konstantin Yaroshenko Rus basınına açıklamalarda bulundu. Rus pilot Yaroshenko, 28 Mayıs 2010 tarihinde ABD Uyuşturucuyla Çaba Dairesi casusları tarafından Liberya’da gözaltına alınarak ABD’ye getirilmişti.

“BİR ODANIN İÇİNDE Skent aydın haberleriTLERCE AZAP GÖRDÜM”

Rus pilot yaşadıklarını Rus RT haber kanalına anlattı. Yaroshenko, “28 Mayıs 2010’da ABD yetkilileri tarafından Liberya’daki bir otelden kaçırıldım ve NSA’nın karargahına transfer edildim. Bir odanın içerisinde günlerce azap gördüm. Fizikî ve ruhsal. İnsanlık dışı bir azaptı. Bir noktada yaşamak bile istemedim. Şuurumu kaybettiğimde bu dünyaya geri dönmek istemedim.” dedi.

Rus pilot Konstantin Yaroshenko.

“BÜYÜK BİR SİYASİ OYUNUN ORTASINDA KALDIM”

Yaroshenko, Batı Afrika ülkesi Liberya’nın kendisini sonunda ABD’li yetkililere iade ettiğini belirtirken, gizlice ABD’ye transfer edildiğini ve burada 20 yıl mahpus cezasına çarptırıldığını açıkladı. Sözcü’nün haberine nazaran Yaroshenko, “Rus halkına, Rus hükümetine ve Rusya Devlet Lideri’ne olan inanç. Yalnızca bu inanç, bu çok sıkıntı durumda dayanmama yardımcı oldu” dedi. Yaroşenko, Rusya’ya karşı büyük bir siyasi oyunun ortasında kaldığını belirterek, pak olduğunu öne sürdü. Artık Yaroshenko, ABD ve Liberya makamlarını, yaşadığı zorluklar ve şahit olduğu temel insan haklarının sistematik ihlali nedeniyle dava etmeyi planladığını açıkladı.

Haberler.com – Dünya

Abd,Rusya,Rus Pilot ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.