Türkiye, Kazakistan ve Azerbaycan büyükelçiliklerinden Fas’ta nevruz etkinliği

Türkiye, Kazakistan ve Azerbaycan büyükelçilikleri ile Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Rabat Türk Kültür Merkezi tarafından Fas’ta birinci sefer …

30.03.2022
Türkiye, Kazakistan ve Azerbaycan büyükelçiliklerinden Fas’ta nevruz etkinliği

Türkiye, Kazakistan ve Azerbaycan büyükelçilikleri ile Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Rabat Türk Kültür Merkezi tarafından Fas’ta birinci sefer nevruz aktifliği düzenlendi.

Türkiye, Kazakistan ve Azerbaycan büyükelçilikleri ile Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Rabat Türk Kültür Merkezi tarafından Fas’ta birinci kez nevruz aktifliği düzenlendi.

Başşehir Rabat’ta, “Türk Dünyasında Nevruz” başlığıyla düzenlenen programa, Kamu Başdenetçisi Gurur Malkoç, Türkiye‘nin Rabat Büyükelçisi Ahmet Aydın Doğan, Kazakistan Büyükelçisi Saulekul Sailaukyzy, Azerbaycan Maslahatgüzarı Babek Ahmedov ve YEE Rabat Koordinatörü Ensar Fırat ile çok sayıda davetli katıldı.

Rabat’taki bir otelde düzenlenen programda, YEE Rabat Türk Kültür Merkezi öğrencileri tarafından, şiirler okundu, Kazakistanlı bir çocuk tarafından dombra çalındı.

Çok sayıda ülkenin Rabat’taki diplomatik misyon temsilcisi ile büyükelçilerin katıldığı programda, Türkiye‘nin Rabat Büyükelçisi Doğan ile Kazakistan Büyükelçisi Sailaukyzy, günün mana ve kıymetine, nevruzun Türk ve başka kültürlerdeki yerine ait birer konuşma yaptı.

Kazakistan’ın Rabat Büyükelçisi Sailaukyzy, kent aydın haberleri muhabirine yaptığı açıklamada, Fas’ta birinci kez Nevruz Bayramı’nı kutladıklarına vurgu yaparak, “Bugün birinci kez Fas’ta Nevruz Bayramı aktifliği düzenliyoruz. Türkiye ve Kazakistan mutfaklarından çeşitli yemekler hazırladık.” dedi.

Diplomatik misyon ve basının aktifliğe ağır ilgi gösterdiğini belirten Sailaukyzy, programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Fas’taki Türk, Kazak ve Azerbaycanlı vatandaşların da ilgi gösterdiği program, Türkiye, Kazakistan ve Azerbaycan mutfaklarına özel yemek ve çeşitli yiyeceklerin sunulmasıyla sona erdi.

kent aydın haberleri / Esat Fırat – Aktüel

Türk,Rabat,Kazakistan,Büyükelçisi,Nevruz ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.