Türkiye, Fransa ve İtalya’dan ortak karar! 3 ülke işbirliği platformu için yeniden bir araya geliyor

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin güzel geçtiğini belirterek Türkiye, Fransa ve İtalya …

25.03.2022
Türkiye, Fransa ve İtalya’dan ortak karar! 3 ülke işbirliği platformu için yeniden bir araya geliyor

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin güzel geçtiğini belirterek Türkiye, Fransa ve İtalya olarak iş birliği platformunu tekrar işler hale getirmeye karar verdiklerini ve yakında üç ülkenin bir görüşme yapacağını söyledi.

NATO Doruğu, G7 Başkanlar Tepesi ve Avrupa Birliği (AB) Başkanlar Doruğu’na katılmak üzere Brüksel’de bulunan Başbakan Draghi, NATO ve G7’deki temaslarını İtalyan basınına kıymetlendirdi.

“ERDOĞAN İLE GÖRÜŞME ÂLÂ GEÇTİ”

NATO Doruğu kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştiren Draghi, gazetecilerin bu görüşmenin nasıl geçtiği sorusu üzerine, “Erdoğan ile görüşme âlâ geçti. Yıllar içinde oluşturulan ve sonrasında kesintiye uğrayan iş birliği platformlarından biri de Türkiye, Fransa ve İtalya ortasındaki gruptu. Bunu tekrar işler hale getirmeye karar verdik. Yakında üç ülke bir görüşme yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“YAPTIRIMLAR RUS İKTİSADINI ZAYIFLATTI”

Ukrayna’ya açtığı savaş hasebiyle Rusya’ya getirilen yaptırımların Rus iktisadını zayıflattığını lisana getiren Draghi, bunun NATO Tepesi’ndeki tüm iştirakçilerin oy birliği ile yaptığı bir kıymetlendirme olduğunu tabir etti. İtalya Başbakanı, Ukrayna üzerinde “uçuşa yasak bölge” talebine ise ne NATO’nun ne de AB’nin dahil edilmesinin “mümkün olmadığını” kaydetti.

“ÇİN’E YÖNELİK RASTGELE BİR KINAMA OLMADI”

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in doğal gaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçme planı da sorulan Draghi, “Bu temelde bir kontrat ihlalidir. Bunu mevcut mukavelelerin ihlali olarak görüyoruz.” karşılığını verdi. Draghi, toplantılarda Çin’in konuşulup konuşulmadığı sorusu üzerine “Çin’e yönelik rastgele bir kınama olmadı. Bilakis Pekin’in barış sürecine katkıda bulunacağı ümidi var” dedi.

kent aydın haberleri / Barış Seçkin – Siyaset

Rus,Görüşme,Draghi,Zirvesi,Nato ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.