TÜİK’in araştırmasında ortaya çıktı! Türkiye’deki ailelerin sadece yüzde 57,5’i kendi evinde kalıyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayımladığı “İstatistiklerle Aile 2021” bülteninde kirada oturan ve kendi meskeninde yaşayan vatandaşların oranına …

13.05.2022
TÜİK’in araştırmasında ortaya çıktı! Türkiye’deki ailelerin sadece yüzde 57,5’i kendi evinde kalıyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayımladığı “İstatistiklerle Aile 2021” bülteninde kirada oturan ve kendi meskeninde yaşayan vatandaşların oranına ait ayrıntı dikkat çekti. Buna nazaran Türkiye’de, ailelerin sadece yüzde 57,5’inin kendi meskeninde oturduğu, yüzde 26,8’inin ise kiracı olduğu görüldü.

Artan enflasyon ile birlikte yükselen kira fiyatları cep yakmaya devam ederken TÜİK, bahse ait çarpıcı bir istatistik ortaya koydu. Yapılan araştırmaya nazaran Türkiye’de yaşayan ailelerin değerli bir kısmı kirada kalıyor.

AİLELERİN YÜZDE 26,8’Sİ KİRADA KALIYOR

Gelir ve ömür şartları araştırması sonuçlarına nazaran, 2021’de konutların mülkiyet durumları incelendiğinde, fertlerin yüzde 57,5’inin oturdukları konutun kendilerine ilişkin olduğu, yüzde 26,8’inin ise kiracı olduğu görüldü. Lojmanda oturanların oranı yüzde 1,2, kendi konutunda oturmayıp kira ödemeyenlerin oranı ise yüzde 14,6 olarak kayıtlara geçti.

ISINMA SORUNU EN DEĞERLİ SORUN

Fertlerin yüzde 34,3’ünün 2021’de izolasyondan ötürü ısınma sorunu, yüzde 33,9’unun sızdıran çatı, nemli duvarlar, çürümüş pencere çerçevesi üzere nedenlerle sorun yaşadığı, yüzde 23,4’ünün trafik yahut sanayinin neden olduğu hava kirliliği, etraf kirliliği yahut başka çevresel meseleler yaşadığı görüldü.

Kira ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.