Trakya’da kar yağışı ile buğdayın gelişim hızı normal seviyelere geriledi

Edirne Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, Trakya’da yağan karın, buğdayın gelişiminin olağanlaşmasını sağladığını söyledi. EDİRNE (kent …

13.01.2022
Trakya’da kar yağışı ile buğdayın gelişim hızı normal seviyelere geriledi

Edirne Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, Trakya’da yağan karın, buğdayın gelişiminin olağanlaşmasını sağladığını söyledi.

EDİRNE (kent aydın haberleri) – Edirne Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, Trakya’da yağan karın, buğdayın gelişiminin olağanlaşmasını sağladığını söyledi.

Bayazıt, köyleri ziyaret ederek, buğday ekili tarlalarda incelemede bulundu.

kent aydın haberleri muhabirine açıklama yapan Bayazıt, aralık ayından bu ayın birinci haftasına kadar sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini anımsattı.

Bu durumun, buğdayın gelişme sürecini hızlandırdığını vurgulayan Bayazıt, “Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava durum azot muhtaçlığı ön plana çıkmış ve çiftçilerimizde üst gübre uygulamaları konusunda vakit düzensizliği yaratmıştı. Vilayetimizde yağan kar ile birlikte hava sıcaklığının düşmesi, buğdayın gelişiminin olağanlaşmasını sağlamıştır. Kar yağışı çiftçilerimizi sevindirdi, çiftçilerimize güzel, bol bereketli bir dönem diliyorum.” diye konuştu.

Büyükdöllük köyünden çiftçi Reşat Deliormanlı ise kar yağışının tarlada ekili buğdaya büyük yarar sağladığını söz etti.

Kar yağışının, buğdayın süratli gelişmesini durdurarak sürece katkıda bulunduğunu belirten Deliormanlı, “Soğuk hava ve kar yağışı buğdayın vaktinden evvel büyümesini engelledi. Buğday vaktinden evvel büyüseydi randıman düşük olacaktı. Kar yağışı bizi sevindirdi.” dedi.

Tekirdağ ve Kırklareli

Kırklareli Zirkent aydın haberlerit Odası Lideri Ekrem Şaylan ise buğdayların bu periyotta soğuk havaya gereksinim duyduğunu, bu nedenle kar yağışının ekili alanlara olumlu yansıdığını söyledi.

Yağışların üreticiyi sevindirdiğini lisana getiren Şaylan, tüm çiftçilere bereketli bir dönem diledi.

Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde çiftçilik yapan Rasim Aydın ise kar yağışına en çok çiftçilerin sevindiğini lisana getirdi.

Gübre atım vaktinin yaklaştığını anlatan Aydın, karın birebir vakitte bitkiye doğal azot imkanı sağladığını kaydetti.

kent aydın haberleri / Crehberaydin.comn Demirci – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.