TGDF’nin yeni başkanı Demir Şarman oldu

Türkiye Besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) 12 Ocak’ta gerçekleşen 8’inci Harikulâde Genel Şurası’nda Lider ve İdare ve Kontrol …

14.01.2022
TGDF’nin yeni başkanı Demir Şarman oldu

Türkiye Besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) 12 Ocak’ta gerçekleşen 8’inci Harikulâde Genel Şurası’nda Lider ve İdare ve Kontrol Şuralarını belirlemek üzere seçime gitti.

Türkiye Besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) 12 Ocak‘ta gerçekleşen 8’inci Harika Genel Heyeti’nde Lider ve İdare ve Kontrol Heyetlerini belirlemek üzere seçime gitti. Besin ve içecek üretimi alanında fkent aydın haberleriliyet gösteren 2000’den fazla üreticin bağlı olduğu 28 sektörel derneği temsilönemli ölçüde bir iştirakle gerçekleşen Genel Kurul’da Meyve Suyu Sanayisi Derneği (MEYED) delegesi Demir Şarman, federasyonun yeni lideri olarak seçildi.

Türkiye Besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu 8’inci Harikulâde Genel Konseyi sonuçlandı. Geniş iştirakle gerçekleşen seçimi Demir Şarman ve grubu kazandı.

Tıpkı vakitte Dünya Meyve Suyu Birliği (IFU) Lider Yardımcılığı vazifesini de yürütmekte olan Demir Şarman Genel Konsey sonrasında yaptığı yazılı açıklamada hem iştirakin yüksek olması hem de tüm delegelerin gösterdikleri itimat ve dayanağa teşekkür etti.

“TARIMA DAYALI BİR SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA MODELİNE ODAKLANMALIYIZ”

TGDF’nin yeni lideri; yüzyılın en güç devrinden geçildiği bugünlerde ele alınması gereken bir çok hususun olduğunu ve tahlil için uygun planlanmış ve tarıma dayalı bir sürdürülebilir kalkınma modeline odaklanmanın gerekliliğini vurguladı. Tarıma dayalı büyümenin lakin ihracatla sağlanabileceğini tabir eden Şarman, bilhassa pandemi sonrası yaşanan ekonomik, kurumsal, toplumsal, tüzel, çevresel ve kültürel değişimlerin sonucu olarak kıymet zinciri boyunca üreticiden tüketiciye tüm paydaşların durumlarının güzelleştirilmesine muhtaçlık olduğuna dikkat çekti.

Besin ve içecek kesiminin masasındaki en kıymetli problemlerden birinin iklim değişikliği olduğunu söyleyen Şarman, bu hususun besin teminatı ve üretimde sürdürülebilirlik açısından büyük riskler barındırdığının da altını çizdi.

TGDF’NİN YENİ İDARE ŞURASI

Genel Şurada yapılan seçim sonrasında yeni İdare Şurası şöyle belirlendi:

Demir Şarman – MEYED

İsa Coşkun – SETBİR

Tülay Aktan – GİSDER

Naci Kaplan – BESDBİR

Aydın Acun – ABÜDER

Ahmet Yaşar Ötken – PDD

Kürşat Apan – ALKİDER

Sinan Altun – SİRKEDER

Muharrem Doğan – ORGÜDER

Hakan Turan – SALKONDER

Sinan Cem Şahin – MEDER

DEMİR ŞARMAN KİMDİR?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Kısmı’ndan 1993 yılında mezun olan Demir Şarman, Chicago Üniversitesi’nden İşletme Yüksek Lisans derecesi aldı. İş hayatına 1993 yılında Arthur Andersen Türkiye‘de Finansal Kontrol Uzmanı olarak başlayan Şarman, 1997 yılında Finansal Kontrolör olarak Anadolu Kümesi İçecek Kısmı’na (Anadolu Efes ) katıldı.

1997-2009 yılları ortasında Efes International’da CFO, Efes Bira Kümesi’nde Strateji ve İş Geliştirme Yöneticisi üzere çeşitli unvanlar alan Şarman, kuruluşundan bu yana Anadolu Etap’ta Genel Müdürlük vazifesini yürüttü. Nisan 2019 prestijiyle Anadolu Kümesi Güç şirketlerinin sorumluluğunu da üstlenen Demir Şarman, Temmuz 2019’dan bu yana perakende ve gayrimenkul şirketlerinden de sorumlu olan Tarım, Güç ve Sanayi Kümesi Başkanlığı misyonunu sürdürmektedir.

TÜSİAD, DEİK başta olmak üzere çeşitli kesim birliklerinde ve sivil toplum kuruluşlarında vazifeler alarak çalışmalarda bulunan ve Ocak 2022’de Türkiye Besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkanlığı vazifesine seçilen Demir Şarman, Dünya Meyve Suyu Birliği (IFU) Lider Yardımcılığı misyonunu de yürütmektedir.


aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.