Tepkilere neden olan yüzde 67’lik internet zammı 2 ay ertelendi

Türk Telekom’un toptan internet tarife fiyatlarına bugünden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 67 oranında artırım yapılmıştı. Gelen reaksiyonler …

01.04.2022
Tepkilere neden olan yüzde 67’lik internet zammı 2 ay ertelendi

Türk Telekom’un toptan internet tarife fiyatlarına bugünden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 67 oranında artırım yapılmıştı. Gelen reaksiyonler üzerine yeni bir karar alan BTK, artırımın yürürlülük tarihini 1 Haziran’a erteledi.

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Konseyi’nin 3 Mart tarihinde aldığı karara nazaran, bugünden itibaren Türk Telekom’un altyapısı üzerinden sağlanan genişbant internet tarifelerinin toptan aylık fiyatlarında yüzde 67’lik bir artışa gidilecekti. Gelen reaksiyonler sonrasında, BTK tarafından artırımla ilgili yeni bir karar alındı.

1 HAZİRAN’A ERTELENDİ

Konsey aldığı yeni kararla bu artırımın yürürlük tarihini 1 Haziran’a erteledi. İşletmecilerin maliyetlerinde meydana gelecek olan bu artışın, 1 Haziran’dan itibaren tüketicilere de değişen oranlarda yansıtması bekleniyor.

BTK tarafından bahis ile ilgili yapılan açıklama şu formda;

“Türk Telekom Referans IP Düzeyinde Bilgi Akış Erişimi Teklifinde yer alan port fiyatları ile Türk Telekom Referans Arabağlantı Teklifinde yer alan aylık THK fiyatlarına ait alınan 09.03.2022 tarihli ve 2022/DK-ETD/64 sayılı Şurası Kararı’nın 01.04.2022 olan yürürlük tarihinin 01.06.2022 tarihine ertelenmesine karar verilmiştir.”

NE OLMUŞTU?

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Konseyi’nin 3 Mart 2022 tarihinde aldığı ve 23 Mart 2022 tarihinde yayınladığı karara nazaran, Erişim ve Tarifeler Dairesi Başkanlığı tarafından Türk Telekom IP VAE Hizmeti Port ve Toptan Çizgi Kiralama (THK) Tarifelerinde güncellemeye gidildi. Buna nazaran Türk Telekom’un 4 Mart 2022 tarihli yazısı ile son olarak 31 Aralık 2019 tarihinde onaylanan port ve toptan çizgi kiralama (THK) aylık fiyatlarının revize edilmesine onay verildi. 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi planlanan karara nazaran, Türk Telekom’un altyapısı üzerinden sağlanan genişbant internet tarifelerinin toptan aylık fiyatlarında yüzde 67’lik bir artışa gidilmesi planlandı. Lakin alınan son karar sonrası artırım 1 Haziran’a ertelendi.

2022,Karar,Türk Telekom,Tarihinde ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.