Tek gözüyle 6’ncı şampiyonluk

TÜRKİYE Klasik Spor Kolları Federasyonu’nca (GSDF) Erzurum’da düzenlenen Atlı Kızak Türkiye Şampiyonası’nda, Şah Dadaş Atlı Spor Kulübü’nün tek …

27.03.2022
Tek gözüyle 6’ncı şampiyonluk

TÜRKİYE Klasik Spor Kolları Federasyonu’nca (GSDF) Erzurum’da düzenlenen Atlı Kızak Türkiye Şampiyonası’nda, Şah Dadaş Atlı Spor Kulübü’nün tek gözlü atı ‘Dadaş’, 6’ncı sefer şampiyon oldu.

TÜRKİYE Klasik Spor Kısımları Federasyonu’nca (GSDF) Erzurum’da düzenlenen Atlı Kızak Türkiye Şampiyonası’nda, Şah Dadaş Atlı Spor Kulübü’nün tek gözlü atı ‘Dadaş’, 6’ncı kere şampiyon oldu. Şimdi daha tayken ahırda batan çivi nedeniyle sol gözünü kaybeden 12 yaşındaki ‘Dadaş’, 400 metre kadarlik parkuru tamamlayarak birinci oldu. Kulüp Lideri Hatem Yıldırım “Bu at, yarıştığı sürece kimse şampiyon olamayacak” dedi.

Yakutiye ilçesi, Emrullah Yiğit Çakır Cirit Alanı’nda düzenlenen Atlı Kızak Türkiye Şampiyonası’na, Türkiye’nin dört bir yanında 52 atlı kızakçı katıldı. 2’si bayan 6 hakemin yönettiği şampiyonada, heyecanlı anlar yaşandı. Başlangıç çizgisinde atlı kızakları bir ortaya getirilen ve tek tek çıkış verilen atletler, 400 metre kadarlik etapta bitiş çizgisine en kısa müddette ulaşabilmek için yarıştı. 30 santimetre kadarlik kar üzerindeki yarışın finalini; Şah Dadaş Atlı Spor Kulübü’nden Emircan Övücü’nün jokeyliğini yaptığı ‘Dadaş’ kazandı. Sol gözü görmeyen ‘Dadaş’, 400 metre kadarlik parkuru 24 saniyede tamamlayarak 6’ncı defa şampiyon oldu. Candadaşlar Atlı Spor Kulübü’nden İsrafil Diyarbakır 2’nci, Çayırtepe Atlı Spor Kulübü’nden Murat Aydın ise 3’üncü oldu.

‘PİSTİ DE YARIŞLARI DA BİLİYOR’Şah Dadaş Altı Spor Kulüp Lideri Hatem Yıldırım, ‘Dadaş’ın 6 yıldır kendilerini gururlandırdığını, şimdi tayken sol gözünü kaybettiğini, nakil için uğraştıklarını belirtti. ‘Dadaş’ın pistlerde kupalara ambargo koyduğunu söz eden Yıldırım, “Dadaş, pisti de yarışları da biliyor. Bu at, yarıştığı sürece kimse şampiyon olamayacak” dedi. Jokey Emircan Övücü de 6’ncı sefer şampiyon olduklarını lisana getirdi.’BU SPORU YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Türkiye Klasik Spor Kısımları Federasyonu Klasik Kızak ve Atlı Kızak As Lideri Günal Genç de pandemi nedeniyle 2 yıldır yapılamayan şampiyonaya 52 atlı kızakçının katıldığını söyledi. Atlı kızağın atalardan kaldığını söyleyen Genç, “Bu sporu yaşatmak, gelecek kuşaklara ulaştırmak için bu cins aktiflikleri düzenliyoruz” dedi. Yarış sonunda kupalarını alan biniciler, cirit alanında zafer çeşidi attı.


aydın haberleri / Salih Tekin – Şimdiki

Dadaş,Spor,Şampiyon,Atlı Kızak,Atlı,Türkiye ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.