Tatbikat gerçeğini aratmadı, ekipler zamanla yarıştı

Aydın’ın İncirliova ilçesinde gerçekleştirilen Aydın Vilayet Afet Müdahale Planı (TAMP-Aydın) Kentsel Arama ve Kurtarma Tatbikatı gerçeğini …

26.01.2022
Tatbikat gerçeğini aratmadı, ekipler zamanla yarıştı

Aydın’ın İncirliova ilçesinde gerçekleştirilen Aydın Vilayet Afet Müdahale Planı (TAMP-Aydın) Kentsel Arama ve Kurtarma Tatbikatı gerçeğini aratmadı, takımlar vakitle yarıştı.

İNCİRLİOVA, AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın‘ın İncirliova ilçesinde gerçekleştirilen Aydın Vilayet Afet Müdahale Planı (TAMP-Aydın) Kentsel Arama ve Kurtarma Tatbikatı gerçeğini aratmadı, gruplar vakitle yarıştı.

Aydın Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ( Afad ) uyumunda hazırlanan Aydın Vilayet Afet Müdahale Planı (TAMP-Aydın) Kentsel Arama ve Kurtarma Tatbikatı gerçekleştirildi. Acarlar Mahallesi’ndeki Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’nda düzenlenen tatbikata çeşitli kurum ve kuruluşlar ile gönüllülerden oluşan arama ve kurtarma grupları katıldı. Senaryoya nazaran 2 katlı bina çöktüğü ve içerisinde 6 yaralı ve 2 meyyitin bulunduğu binanın olduğu alana gelen gruplar vakitle yarıştı. Aldıkları eğitimleri alanda uygulama imkanı bulan arama ve kurtarma takımları ve AFAD gönüllüleri tatbikatı başarılı halde tamamladı.

“14 kurumdan 170 işçi katıldı”

Tatbikatta hazırlanan senaryoya nazaran kentsel arama kurtarma, enkaz, yangın ve KBRN olaylarına 14 kurumdan 170 işçi ve 35 araç ile müdahale çalışmalarının yürütüldüğünü tabir eden AFAD Aydın Vilayet Müdürü Ramazan Harman, “Saha tatbikatlarımızın maksadı, doğal afetler karşısında farkındalık sağlamak, afetlere karşı dirençli toplum oluşturmak, çalışma kümelerinde vazife alan müdahale gruplarının süratli, verimli, faal uyumunu sağlamak, arama kurtarma çalışanımız ve vilayetimizde bulunan müdahale takımlarıyla Arama Kurtarma potansiyelini öne çıkarmak, eksik taraflarımızı tespit etmek, vilayetimizde yaşanabilecek beklenen afetlerde tüm takımların hazır ve eğitimli olmasını sağlamaktır. Müdürlüğümüzün tatbikat koordinatörlüğü tarafından hazırlanan senaryoya nazaran kentsel arama kurtarma, enkaz, yangın ve KBRN olaylarına, 14 kurumdan 170 işçi ve 35 araç ile müdahale çalışmalarını yürüteceğiz. Ayrıyeten temsili barınma alanı kurma, beslenme hizmeti ve psikososyal takviye hizmeti de çalışma alanında yer alacaktır. Lokal Seviye Çalışma Kümelerinin ana ve takviye tahlil ortaklarının iştirakiyle Vilayet Afet Müdahale Planımızın saha tatbikatını icra edeceğiz” dedi.

“İlk derece sarsıntı bölgesinde yer alıyoruz”

Aydın’ın birinci derece zelzele bölgesinde olduğunu hatırlatan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, “Bununla ilgili kurum ve kuruluşlarımız ile iş birliği içerisinde devamlı çalışmalar ve hazırlıklar gerçekleştirilmektedir. Türkiye olarak da doğal afetlere karşı hazır olmak, sarsıntıya karşı hassas olmak bakımından her türlü hazırlıklarımız öncesinde yapıp bu türlü bir olayla karşılaştığımızda neyi nasıl yapacağımızı, ilgili kurumlar ortasında uyumu en düzgün biçimde ortaya koymamız gerekmektedir. Bu kapsamda 2021 yılı İçişleri Bakanlığı tarafından afet eğitim yılı olarak ilan edilmişti. Vilayetimizde de birçok kurum ve kuruluşumuzla iş birliği içerisinde bu eğitim kapsamında kıymetli çalışmalar ortaya konuldu. Sivil toplum örgütleri, kamu kurumlarının ilgilileri ve gönüllülere Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından çeşitli eğitim çalışmaları gerçekleştirildi. Bilhassa AFAD gönüllüsü olma noktasında vatandaşlarımızın daha hassas hale gelmesi bakımından özel çalışmalar da yapıldı. Çok sayıda vatandaşımız hassaslık göstererek AFAD gönüllüsü olma noktasında edilen talepda bulundu. Geçtiğimiz yıl tekrar Aydın’da Vilayet Afet Risk Azaltma Planı’nı fkent aydın haberleriliyete geçirdik. İlgili kurum ve kuruluşlarımızla çeşitli çalışma kümeleri oluşturuldu. 16 maksat ve 197 hareket vilayet genelinde belirlendi. Bu yıl da İçişleri Bakanlığı’nın tatbikatlara yük verilmesi konusunda aşikâr gayeleri var. Biz de 2022 yılında birinci tatbikatı burada gerçekleştiriyoruz. Burada birçok alanda ilgili kurumların koordineli bir formda çalışacaklar. Buradaki emel bir eksik var mı? Varsa bunları nasıl gideririz? Kümeler ortasındaki uyum tam olarak sağlanıyor mu? soruları ile ilgili kurum ve kuruşlarımızın ortak bir çalışmasını burada göreceğiz. Sarsıntıları, afetleri yaşamamayı temenni ediyoruz. Lakin yaşadığımız anda da neyi nasıl yapacağımızı çok düzgün bilmek ve hazır olmak geriyor. Bu tatbikatlarla da bunları pekiştiriyoruz” diye konuştu. – AYDIN

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

İncirliova, Tatbikat, Aydın, AFAD, Mahallî, Haber

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.