Tarım ve Orman Bakanlığı çalışmanın başlatıldığını duyurmuştu! 400 bin ton şeker ithalatı için tarife kontenjanı açıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, şekerde son günlerde spekülatif fiyat ve ölçü hareketlerinin oluştuğunun gözlemlendiği belirtilerek, şekerli mamul …

27.05.2022
Tarım ve Orman Bakanlığı çalışmanın başlatıldığını duyurmuştu! 400 bin ton şeker ithalatı için tarife kontenjanı açıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, şekerde son günlerde spekülatif fiyat ve ölçü hareketlerinin oluştuğunun gözlemlendiği belirtilerek, şekerli mamul üreten imalatçılara şeker için tarife kontenjanı açılarak ithalat yetkisi verilmesine ait çalışma başlatıldığını duyurmuştu. Şeker ithalatı için Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararla birlikte, 400 bin ton şeker ithalatı için tarife kontenjanı açıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada Şeker Kanunu kapsamında, yurt içi şeker talebinin karşılanmasının, planlı üretim modeli olan kotalar vasıtasıyla gerçekleştirildiğini belirtmişti.

“2 MİLYON 520 BİN TON PANCAR ŞEKERİ ÜRETİLDİ”

Geçtiğimiz gün Bakanlık’tan verilen bilgilendirme argümanında şu sözler kullanılmıştı: “Bu çerçevede, pancar şekeri için 2021/2022 pazarlama yılında, ülke gereksinimini karşılayacak seviyede, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 2 milyon 632 bin 500 ton A kotası tahsis edilmiştir. Bu kotaya karşılık pancar şekeri üretimi ise 2 milyon 520 bin ton olarak gerçekleşmiştir.”

ÇALIŞMALARIN BAŞLATILDIĞI DUYURULMUŞTU

Son üç pazarlama yılında yurt içine satılan A kotası şekerin, yurt içine satılabilen şeker ölçüsünün, 2 milyon 455 bin ton, 2 milyon 468 bin ton, 2 milyon 507 bin ton olarak gerçekleştiği hatırlatılan açıklamada, “Bununla birlikte son günlerde spekülatif fiyat ve ölçü hareketlerinin de oluştuğu gözlemlenmektedir. Piyasa istikrarlarının sağlanması ve spekülasyonların önlenmesi hedefiyle şekerli mamul üreten imalatçılara şeker için tarife kontenjanı açılarak ithalat yetkisi verilmesine ait çalışma başlatılmıştır.” denildi.

400 BİN TON ŞEKER İTHALATI İÇİN MÜSAADE VERİLDİ

Resmi Gazete‘de yer alan kararla birlikte 400 bin ton şeker ithalatı için tarife kontenjan açıldı. Tarife kontenjan çerçevesinde ithal edilecek şekerden gümrük vergisi alınmayacak.

İşte Resmi Gazete’de yayımlanan karar:

Şeker,2 Milyon ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

  1. Mustafa dedi ki:

    Stoklarda 700 bin ton şeker varken 400 bin ton şeker ithalatının önü neden açıldı. Bu çiftçilerin işinin bozulması demek, Türkiye’de tonlarca şeker varken şekeri karaborsaya düşürdüler. Böylece 4 liralık şeker 25 liraya çıkmış oldu. Dolayısıyla ne tüketici ne de ithalattan zarar görecek olan pancar üreticisi düşünülmedi. Bunu dengeleyen kurum özellikle PANKOBİRLİK’ti. Mücadele vermeyerek büyük bir mağduriyete sebebiyet verdiler. Çiftçilerin hakları savunulmadı. Büyük bir başı boşluğun sonucu olarak da çeyrek asır sonra şeker ithalatıyla sonuçlandı.