Tarihi Sur ilçesinin kestane satıcıları Çin kestanesine karşı uyardı

Tarihi Sur ilçesinin kestane satıcıları Çin kestanesine karşı uyardı Kış aylarının vazgeçilmezi kestanenin kokusu Diyarbakır’ın tarihi Sur …

25.12.2021
Tarihi Sur ilçesinin kestane satıcıları Çin kestanesine karşı uyardı

Tarihi Sur ilçesinin kestane satıcıları Çin kestanesine karşı uyardı Kış aylarının vazgeçilmezi kestanenin kokusu Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinin sokaklarını sardı.

SUR, DİYARBAKIR (rehberaydin.com) – Tarihi Sur ilçesinin kestane satıcıları Çin kestanesine karşı uyardı

DİYARBAKIR – Kış aylarının vazgeçilmezi kestanenin kokusu Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinin sokaklarını sardı. Vatandaşların kestaneyi tercih etmesi ise satıcıların yüzünü güldürürken Çin kestanesine karşı da ihtarda bulundu.

Kışın vazgeçilmezlerinden olan kestane, cadde ve sokak köşelerine kurulan ocaklarda yerini almaya başladı. Satıcılar, satışlardan mutlu olduklarını belirtirken yerli kestane tercih ettiklerini ve vatandaşı, kilosu 30-40 lira ortası olan Çin kestanesine karşı uyardı. Kestane satıcısı Zeki Gezer, 10 yılda bir kestanede mahsulün az olduğunu ve bu sene sel yağışlarından ötürü Sinop ve Kastamonu kestanesinin hasadının az olduğunu aktardı. Gezer, yerli kuzu kestanenin çiğ fiyatının 70 liradan, pişmiş ise kilosu 120, 100 gramının 12 liradan satışa sunulduğunu söyledi.

Vatandaşların kış aylarında kestaneyi çok tercih ettiğini tabir eden Zeki Gezer, 34 yıldır geçimini kestane satarak sağladığını belirtti. Satışlardan çok şad olduğunu lisana getiren Gezer, “34 yıldır kestane satıyorum, her kış ayında buraya gelir tezgahımı kurar ve işe koyulurum. Kestane beşerler tarafından kış aylarında çok tercih edilen bir yiyecek. Satışlarımız düzgün, çok şükür” dedi.

“Kanserojen husus içeren Çin kestanesine dikkat”

Kastamonu, Sinop ve Aydın’dan bir ay öncesinden kestane getirdiklerini ve kestanelerin çok daha hoş ve kaliteli olduğunu savunan Gezer, Çin kestanesine karşı ihtarda bulundu. Gezer, “Biz, evvelden en kaliteli ve hoş kestanenin bulunduğu yerlere gidip kestanemizi alırız sonra insanlara sunarız. Şimdilere Çin’den getirilen uygun fiyat ismi altında, genelde pazarda satışa sunulan kanserojen unsur içeren bir kestane çeşidi. Çin kestanesi berbat kokusundan ve tadından anlaşılıyor. Lütfen, vatandaşlar bu kestaneden uzak dursun” diye konuştu.

aydın haberleri / Beritan Kaya – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.