Tarihi Güvercinada Kalesi Unesco Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmeye aday

Türkiye’nin kültürel ve tarihi mirasını muhafazaya yönelik çeşitli çalışmalar yürüten Türkiye Ortak Kuşaklar Entegrasyonu Derneği (Turkey One …

29.11.2021
Tarihi Güvercinada Kalesi Unesco Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmeye aday

Türkiye’nin kültürel ve tarihi mirasını muhafazaya yönelik çeşitli çalışmalar yürüten Türkiye Ortak Kuşaklar Entegrasyonu Derneği (Turkey One) Yöneticileri Kuşadası’nın Güvercinada Kalesi’ni ziyaret etti.

KUŞADASI, AYDIN (rehberaydin.com) – Türkiye‘nin kültürel ve tarihi mirasını muhafazaya yönelik çeşitli çalışmalar yürüten Türkiye Ortak Kuşaklar Entegrasyonu Derneği ( Turkey One) Yöneticileri Kuşadası‘nın Güvercinada Kalesi’ni ziyaret etti. Daha evvel tarihi kalenin Unesco Dünya Mirası Süreksiz Listesi’ne girmesine katkı sunan dernek, Güvercinada Kalesi’nin kalıcı listeye alınması için çalışma yürütecek.

Türkiye’de tarihi ve doğal olağanüstü varlıklerin korunması için ulusal ve memleketler arası alanda önemli çalışmalar yürüten Turkey One Derneği, Ceneviz Ticaret Yolu üzerinde yer alan tarihi kaleleri incelemek için bir seyahat düzenledi. Akademisyen ve bürokratların da katıldığı kümenin birinci durağı geçen yıl UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’ne giren Kuşadası’nın tarihi Güvercinada Kalesi oldu. Dernek Lideri Demet Sabancı Çetindoğan ve beraberindekileri Kuşadası Belediye Lider Yardımcısı Oğuzhan Turan, Aydın Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Mehmet Umut Tuncer, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdulbari Yıldız ve Kuşadası Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Gülden Güllüdağ karşıladı. Güvercinada Kalesi’ni dolaşarak surlarında inceleme yapan küme akabinde kalenin burcuna çıkarak duvarlardaki eski yazıların fotoğrafını çekti. İç kalede sergilenen 14,5 metre kadar uzunluğundaki Fin balinası iskeleti hakkında da bilgi alan heyet, tarihi Güvercinada Kalesi’nin UNESCO Dünya Mirası katılıcı listesine girmesi için çalışma yürütecek.

Turkey One Derneği İdare Heyeti Lideri Demet Sabancı Çetindoğan, “Ceneviz Ticaret Yolu üzerindeki tarihi kaleleri incelemek üzere bir seyahate çıktık. Birinci durağımız Kuşadası oldu. Kuşadası’nın tarihi Güvercinada Kalesi’nde inceleme yaptık. Bugün Çeşme Kalesi’ni de ziyaret edeceğiz. Önümüzdeki süreçte bu kalelerin yurt dışında tanıtımı için bir çalışma yürüteceğiz” diye konuştu.

Kuşadası Belediye Lider Yardımcısı Oğuzhan Turan ise, “Kuşadası Belediyesi olarak her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği tarihi Güvercinada Kalesi’ni çok önemsiyoruz. Burayla ilgili yapılacak her türlü çalışmaya katkı sunmaya hazırız. Kalenin UNESCO Dünya Mirası kalıcı listesine girmesi için bizde elimizden geleni yapmaya hazırız” diye konuştu.

(İsmail Ümit Dilşen/ rehberaydin.com)

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.