Tansu Çiller sahalara geri döndü! Yaptığı açıklamalar kadar son görüntüsü de dikkat çekti

2023 seçimlerinde mümkün koalisyon hükümetinin Türkiye’yi nasıl etkileyeceğini yorumlayan eski başbakanlardan Tansu Çiller’in verdiği iletiler …

09.03.2022
Tansu Çiller sahalara geri döndü! Yaptığı açıklamalar kadar son görüntüsü de dikkat çekti

2023 seçimlerinde mümkün koalisyon hükümetinin Türkiye’yi nasıl etkileyeceğini yorumlayan eski başbakanlardan Tansu Çiller’in verdiği iletiler kadar son manzarası de dikkat çekti. Çiller, açıklamasında “Koalisyonlar darbelerden beterdir. Ben durup dururken ‘Siyasi manşet olsun diye bunu milletin önüne umut diye koyarsanız bu rehberaydin.comnettir’ diye boşu boşuna söylemem.” tabirlerini kullandı.

Son periyotlarda parti kuracağı tezleri ile gündeme gelen eski başbakanlardan Tansu Çiller, A Para’nın düzenlediği Güçlü Türkiye’nin Güçlü Bayanları Doruğu’nda Siyasette Bayan oturumuna konuk oldu.

6 muhalefet partisinin güçlendirilmiş parlamenter sistem deklarasyonuna ait değerlendirmelerde bulunan Çiller, “Koalisyonlar darbelerden beterdir. Ben durup dururken ‘Siyasi manşet olsun diye bunu milletin önüne umut diye koyarsanız bu rehberaydin.comnettir’ diye boşu boşuna söylemem” tabirlerini kullandı.

“MECLİS’TE KAÇ GECE SABAHLADIM FAKAT İPTAL ETTİLER”

İşte verdiği bildiriler kadar son imgesiyle dikkat çeken Çiller’in verdiği iletiler;

“Bir koalisyonun başbakanı olmuştum. Türkiye’nin iktisadı Turgut Özal’dan beri bozulmuştu. Başımda bunu düzeltecek çok özel bir proje vardı. 40 milyar dolar kazandıracak bir projeydi. Türkiye’nin borcu 20 milyar dolar civarındaydı. Büyük bir kriz geliyordu. O vakitler telefonlar yeni çıkmıştı. Ben ‘telefonun bir kısmını satalım’ dedim. Daha sonra aslında herkes PTT’yi satmaya başladı. 40 milyar dolar üzere büyük bir para geldi önümüze, derdim krizi önlemekti. Bu projeyi masanın üzerine koydum, koalisyon hükümeti olarak bunu yapalım diyorum. Bunu koalisyondan bir bakan muhalefetle birlikte o vakit Anayasa Mahkemesi’ne götürdü ve bunu reddettiler. Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü’ydü. Ona karşın kendi partisinden dışişleri bakanı bunu engelledi. Bunu çıkarabilmek için Meclis’te kaç gece sabahladım ancak iptal ettiler. Münasebet ise ‘Türkiye’nin bağımsızlığını tehdit altına almak… Koalisyonlar bittikten sonra PTT’nin T’si 5 milyara satıldı. Biz onu o sırada yapsaydık, yalnızca terör çabasında başarılı olmayacaktım. Türkiye’nin o krizden 5 Nisan kararlarını yaşamadan çıkarabilecek, iktisatta zahmet duymayacaktık.

“KOALİSYONLAR DARBELERDEN BETERDİR”

Darbeler Türkiye’yi mahvetti. Esasen koalisyonlar da onlardan sonra çıktı. Aman Allah’ım o koalisyonlar… Türkiye’nin darbeler devrinde büyümesi yüzde 3.1’dir. Tek parti iktidarları periyodunda ise yüzde 6’nın üzerinde. Koalisyonlara geldiğimizde ise yalnızca 2 koalisyon devrinde biri merhum Süleyman Demirel’in başkası ise benim ve merhum Necmettin Erbakan’ın başbakanlığındaki koalisyonlar başarılı olmuşuz. Biz yüzde 7.8’i yakalamışız. Bütün hali hazırda görülenin ortalaması da yüzde 3.4 oluyor. Darbeler periyodunda 3.1, koalisyonlar en başarılarıyla birlikte 3.4. Başarılı koalisyonları da çıkardığımız vakit ortalama yüzde 2.6’dır. Koalisyonlar darbelerden beterdir. Ben durup dururken ‘Siyasi manşet olsun diye bunu milletin önüne umut diye koyarsanız bu rehberaydin.comnettir’ diye boşu boşuna söylemem.”

75 yaşındaki Çiller, yaptığı açıklamalar kadar son imajı ile de dikkat çekti.

Koalisyon,Bunu,Darbeler,Türkiye’nin ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.