Tam da adaylığı gündemdeydi! “Yavaş mı, Erdoğan mı?” diye sorulan anketten yüzde 43’le Mansur Yavaş çıktı

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın Cumhurbaşkanı adaylığının gündemde olduğu sırada gerçekleştirilen anketten çarpıcı sonuçlar …

07.04.2022
Tam da adaylığı gündemdeydi! “Yavaş mı, Erdoğan mı?” diye sorulan anketten yüzde 43’le Mansur Yavaş çıktı

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın Cumhurbaşkanı adaylığının gündemde olduğu sırada gerçekleştirilen anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. “Seçimlerde Erdoğan’a karşı muhalefetin çatı adayı olması durumunda Mansur Yavaş’a oy verir misiniz?” diye sorulan ankette Mansur Yavaş 43 ile birinci çıkarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 36.5 oranında oy aldı.

Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın programında Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş‘la ilgili dikkat çeken tabirler kullandı. Toplumun geniş bir kısmında Mansur Yavaş‘ın adaylığına ilgi olduğunu belirten Özdağ, “Bizim adayımız Mansur Yavaş, kendisini Türkiye’nin geleceği için misyona çağırıyoruz” tabirlerini kullandı. Özdağ’ın bu kelamlarının akabinde Yavaş’ın adaylığıyla ilgili tartışmalar da alevlendi. CHP cephesinden hususa ait yapılan birinci yorumda, “Özdağ’ın bu açıklamasının Millet İttifakı’na duyulan itimattan kaynaklı olduğunu düşünüyoruz” tabirleri kullanıldı. Bu tartışmaların gündemde olduğu sırada Avrasya Araştırma tarafından Yavaş’la ilgili anketin sonuçları açıklandı.

YÜZDE 43 MANSUR YAVAŞ ÇIKTI

“Yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında muhalefetin ‘çatı adayı’ olarak Mansur Yavaş gösterilirse hangi adaya oy verirsiniz?” biçimindeki soru karşısında iştirakçilerin yüzde 43’ü Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş derken, yüzde 36.5 Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a oy vereceğini söyledi. Yüzde 12.5 “Kararsızım lakin büyük ihtimalle Mansur Yavaş’a oy veririm” derken, yüzde 3.2 ise “Kararsızım fakat büyük ihtimalle Recep Tayyip Erdoğan’a oy veririm” dedi. Yüzde 4.8 ise oy kullanmadı.

KILIÇDAROĞLU İLE BAŞ BAŞA

“Yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında muhalefetin ‘çatı adayı’ olarak Kemal Kılıçdaroğlu aday gösterilirse hangi adaya oy verirsiniz?” sorusuna karşılık yüzde 39.9 Kılıçdaroğlu’nu desteklerken yüzde 38.1 oy aldığı görüşen Recep Tayyip Erdoğan ikinci sırada yer aldı.

ANKETTE İMAMOĞLU DA VAR

Çatı aday olarak iştirakçilerin yüzde 43.3’ü İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nu isterken yüzde 37.1 Cumhurbaşkanı Erdoğan dedi. Yüzde 8,8 “Kararsızım lakin büyük ihtimalle Ekrem İmamoğlu’na oy veririm” derken yüzde 5.1 “Kararsızım ancak büyük ihtimalle Recep Tayyip Erdoğan’a oy veririm” dedi. Yüzde 5.7 oy kullanmamayı tercih etti.

CHP BİRİNCİ SIRADA ÇIKTI

Erken seçim olması durumunda iştirakçilerin yüzde 28.1 CHP’yi desteklerken yüzde 27.5 ile ikinci sırayı AK Parti aldı. Yüzde 11.2 ile DÜZGÜN Parti üçüncü sırada yer alırken, gerisinden yüzde 9 ile HDP geldi. MHP yüzde 5.1 ile beşinci sırada bulunurken, DEVA yüzde 3.1 ile altıncı sıradan listeye girdi.

Aday,Mansur Yavaş,Sırada,Recep Tayyip Erdoğan ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.