Suriye’ye operasyon sinyali ABD’de paniğe neden oldu! Hemen Türkiye ile temas kurdular

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyine muhtemel yeni bir operasyon sinyali vermesinin akabinde ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan …

31.05.2022
Suriye’ye operasyon sinyali ABD’de paniğe neden oldu! Hemen Türkiye ile temas kurdular

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyine muhtemel yeni bir operasyon sinyali vermesinin akabinde ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın telefonda görüştü. Görüşmede Türkiye’nin hazırlıklarını yaptığı hudut ötesi operasyon başta olmak üzere İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik edilen talep süreci ve Ukrayna’daki gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefonda görüştü. Görüşmede ikili alakalar, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik edilen talep süreci, global besin güvenliği, güç güvenliği, terörle çaba, Ukrayna’daki savaş, Suriye ve öteki bölgesel gelişmeler ele alındı.

BÖLGESEL BAHİSLERDE İŞBİRLİĞİNİN ARTIRILMASI LİSANA GETİRİLDİ

Türkiye- ABD Stratejik Düzeneği’nin hayata geçirilmesi ile birlikte bölgesel mevzular, iktisat, güç ve savunma sanayii alanlarında işbirliğinin arttırılması beklentisi lisana getirildi. Görüşmede Ukrayna’daki savaşın uzamasının besin güvenliği, güç güvenliği ve global ekonomiyi olumsuz tarafta etkilediği değerlendirmesi yapıldı.

UKRAYNA SAVAŞI

Ukraynalı mülteci sayısının artması ve çatışma bölgelerinde ortaya çıkan insani durumdan duyulan telaş lisana getirildi. Ukrayna’daki savaşın diplomasi yoluyla sona erdirilmesi için müzakere sürecine tekrar ivme kazandırılmasının elzem olduğu tabir edildi” denildi.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA

NATO’ya üye olmak isteyen ülkelerin ittifakın güvenlik ve terörle gayret konusundaki bedel ve birincielerini benimsemek durumunda olduğuna işaret edildiği aktarılan açıklamanın devamında şu tabirlere yer verildi:

“Bu bağlamda İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’nin ulusal güvenliğini tehdit eden terör örgütleri konusunda somut adımlar atmalarının elzem olduğu vurgulandı. PKK/PYD/YPG terör örgütünün Türkiye’nin ulusal güvenliğine ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne tehdit oluşturmaya devam ettiğine dikkat çekildi. Türkiye’nin tüm terör örgütlerine karşı uğraşını kararlılıkla sürdüreceğinin altı çizildi. Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz dahil tüm bölgede ulusal çıkarlarını koruyan, barış ve istikrarı temel alan yapan bir yaklaşım sergilemeye devam edeceği belirtildi.”

aydın haberleri / Siyaset

Güvenliği,Terör ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.