Süleyman Usta, 15 yıl mücadele verdi zafere ulaştı

Aydın endüstrisinde marangozluk yapan, 2007 yılında 50 yaşında iken kendi tasarımı ile yat üretimine başlayan Süleyman Çıkrıkçı, 15 yılda …

14.12.2021
Süleyman Usta, 15 yıl mücadele verdi zafere ulaştı

Aydın endüstrisinde marangozluk yapan, 2007 yılında 50 yaşında iken kendi tasarımı ile yat üretimine başlayan Süleyman Çıkrıkçı, 15 yılda teknesini tamamlayıp denize indirdi.

DİDİM, AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın endüstrisinde marangozluk yapan, 2007 yılında 50 yaşında iken kendi tasarımı ile yat üretimine başlayan Süleyman Çıkrıkçı, 15 yılda teknesini tamamlayıp denize indirdi. Didim Akbük‘te teknesini denize indirmeyi başaran Çıkrıkçı, artık teknesi ile azminin zaferini yaşıyor.

Aydın‘da marangozluk yapan Süleyman Çıkrıkçı, 2007 yılında lüks bir yat yapmaya başladı. Her şeyi hesaplayıp düşünen Süleyman Çıkrıkçı, teknenin uzunluğunu ve dükkandan nasıl çıkacağını düşünemeyince Karadeniz fıkralarını aratmayan bir durum ile karşılaştı. Yüzde 80’ini tamamladığı tekneyi 10 yıl evvel işleri bozulunca satılığa çıkaran Çıkrıkçı, müşteri bulamayınca tekneyi dükkandan çıkacak hale getirip açık alana taşıdıktan sonra 15 yıllık süreç içerisinde tamamladı. O periyotta mendireksiz 4.5 metre kadar yüksekliğindeki lüks yat için her şeyi düşünen Süleyman usta, yatın dükkandan nasıl çıkacağını düşünemeyince haber olmuştu. ‘Martı’ ismini verdiği özel işlemeli yatın ahşap işçiliğini meslek hayatının 15 yıllık sürecinde kendi el emeği ile tamamlayan Süleyman Çıkrıkçı, 65 yaşına geldiğinde hem tekneyi tamamladı hem de mesleğinden emekli oldu. İstikrarından, motor hacmine ve sintineden mendireğe kadar her şeyi çok harika bulunan özel yat 15 yıllık gayretin akabinde Didim Akbük Koyu’nda denize indirildi.

“İşlerim bozulunca tekne yapmaya karar verdim”

65 yaşındaki Süleyman Çıkrıkçı, “İşlerimiz bozulunca ne yapacağım diye düşünürken tekne yapmaya karar verdim. Alt yapısını öğrenmek için de 3-5 sene Marmaris Bozburun’da çalıştım. ‘Bismillah’ diyerek 50 yaşında başladığımız tekneyi 65 yaşında bitirdik. Tekne bitti ancak hala daha ne iş yapacağımı bilemiyorum. Ürettiğimiz mala istek yok, alan yok satan yok. Sanatkarın malına artık ilgi yok. 12 yaşından beri çalışıyorum. Şimdilerde çırak periyodu de bitti yetiştirecek adam da yok. Kimse el, kol kuvveti ile çalışmak istemiyor artık. Para buldukça tek başıma peyderpey yaptım. Evvel altına bir kızak yaptım. Beşerler iş yerimin içinde kalan tekneyi dışarıya nasıl çıkartacağımı merak ediyordu. Ön taraftaki kepenk kısmını söktük, sonra forklift ile asıldık çıktı. Sonra boyadık ve Akbük’e götürdük denize indirdik. Şu anda limanda bağlı. Haftanın 1-2 günü gidiyorum denizde çeşit atıyorum. Yazın yapabilirsek tekne tipi yapacağız. Eşimizi dostumuzu ve turistleri gezdireceğiz. Bir işi yaparken evvel beynimde bitiriyorum sonrası zati geliyor. Başta bitirdikten sonra yapılamayacak bir iş yok. Lakin evvel o işi başa sokabilmek ‘ben bu işi yaparım’ diyebilmek çok değerli. Sanatın temeli de esasen budur. Evvel proje bitecek, uygulama da gerisi resen geliyor” dedi.

“Azmin ve kararlılığın zaferi”

Birinciokul mezunu bile olmayan Süleyman Çıkrıkçı’nın bu muvaffakiyetini kutlayan Aydın Marangozlar Odası Lideri Süleyman Algün, “Yıllar evvel endüstride marangoz ustamız 50 metre kadarkarelik dükkanında tekne yapmaya başlamıştı. Birinciokul terk olduğu için oda kaydını bile yapamadığımız Süleyman Ustamız, 50 metre kadarkarelik dükkanda üretimine başladığı yat, tamamlandığında dükkandan çıkmayınca o devirde gazete ve televizyonlarda haber olmuştu. Süleyman Ustamız, bu süreçte kurslara gidip diplomalarını aldı. Birebir vakitte 3 boyutlu düşünebilen ve mahareti ile mesleğin değerli üstatlarından olan Süleyman Ustamız, yaklaşık 15 yıllık çabanın akabinde hem tekneyi hem de evraklarını tamamlayıp Martı isimli teknesini denize indirmeyi başardı” tabirlerini kullanarak Çıkrıkçı’yı tebrik etti. – AYDIN

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.