Son Dakika! Ukrayna Dışişleri Bakanı: Putin geniş çaplı bir savaş başlattı, kendimizi savunup savaştan zaferle ayrılacağız

Son dakika! Rusya’nın Ukrayna’nın Donbas bölgesine askeri operasyon başlatmasının akabinde Ukrayna’dan birinci açıklama geldi. Ukrayna Dışişleri …

24.02.2022
Son Dakika! Ukrayna Dışişleri Bakanı: Putin geniş çaplı bir savaş başlattı, kendimizi savunup savaştan zaferle ayrılacağız

Son dakika! Rusya’nın Ukrayna’nın Donbas bölgesine askeri operasyon başlatmasının akabinde Ukrayna’dan birinci açıklama geldi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, “Putin, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı bir savaş başlattı. Kendimizi savunup savaştan zaferle ayrılacağız.” sözlerini kullandı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna‘nın doğusundaki Donbas’a askeri harekat başlatılması buyruğunu verdi. Putin, ” Rusya, Ukrayna‘yı silahsızlandırmaya çalışacak. Ukrayna‘nın işgali, Rusya’nın planları dahilinde değil. Kırımlılar seçimini yaptı. Adımlarımız tehditlere karşı öz savunmadır. Dış güçlere seslenmek istiyorum. Kim Rusya’ya tehdit oluşturmaya çalışırsa, derhal karşılık verilecek. Rus halkının takviyesine güveniyorum.” açıklamasını yaptı.

PATLAMA SESLERİ DUYULDU

Duyurunun çabucak ardından Rus ordusu Ukrayna sonlarına girdi, birçok bölgeden patlama sesleri duyuldu. Ukrayna ise bu duruma tepki göstererek, Ruslara karşılık vereceklerini açıkladı.

“ŞEHİRLERİMİZE BOMBALAR ATILIYOR”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba tarafından verilen bilgilendirme argümanında, ” Putin, büyük çaplı saldırısını biraz evvel başlattı. Sivil barışçıl kentlere bombalar atılıyor. Bu agresif bir savaştır. Ukrayna kendini koruyacak ve kazanacak. Dünya Putin’i durdurabilir. Artık harekete geçme zamanı” tabirleri yer aldı.

“KENDİMİZİ SAVUNACAĞIZ”

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy de “Eğer canımıza, özgürlüğümüze, çocuklarımıza saldırılırsa, kendimizi savunacağız, saldırmayacağız, kendimizi savunacağız.” dedi.

Ukrayna önderi Zelenskiy.

“PUTİN ACI GETİRECEK KASTİ BİR SAVAŞI SEÇTİ”

ABD Lideri Joe Biden ise operasyon haberinin akabinde yazılı bir açıklama yaptı. Bu gece tüm dünyanın dualarının Ukrayna ile olduğunu belirten Biden, “Putin, felaket bir biçimde can kaybı ve acı getirecek kasti bir savaşı seçti. Bu taarruzun getireceği vefat ve yıkımın tek sorumlusu Rusya’dır. ABD ve müttefikleri birlik ve kararlılıkla karşılık verecektir. Dünya, Rusya’dan hesap soracak” dedi.

Ukrayna,Rusya ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.