Son dakika! Türkmen Bakan Maruf, Irak Federal Mahkemesinin “petrol gelirleri” kararının “siyasi” olduğunu söyledi

Son dakika haberlerine nazaran Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakan ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme …

20.02.2022
Son dakika! Türkmen Bakan Maruf, Irak Federal Mahkemesinin “petrol gelirleri” kararının “siyasi” olduğunu söyledi

Son dakika haberlerine nazaran Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakan ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Heyeti Üyesi Aydın Maruf, Irak Yüksek Federal Mahkemesinin “IKBY gaz ve petrol yasasının merkezi idare anayasasına karşıt olduğu” istikametindeki kararının, “siyasi amaçlı”…

Irak Kürt Bölgesel İdaresi ( Ikby ) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakan ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Konseyi Üyesi Aydın Maruf, Irak Yüksek Federal Mahkemesinin “Ikby gaz ve petrol yasasının merkezi idare anayasasına muhalif olduğu” tarafındaki kararının, “siyasi amaçlı” olduğunu belirtti.

Türkmen Bakan Maruf, kent aydın haberleri muhabirine yaptığı açıklamada, Irak Yüksek Federal Mahkemesinin Ikby‘nin gaz ve petrol maddesine ait kararı ve IKBY parlamento seçimlerine ait değerlendirmelerde bulundu.

Türkmenlerin bölgenin en değerli faktörlerinden biri olduğunu belirten Maruf, geçmiş devirde IKBY’de yapılan parlamento seçimlerine hem Türkmenler hem de ITC olarak faal bir biçimde katıldıklarını lisana getirdi.

“Türkmenler IKBY parlamento seçimlerinin vaktinde yapılmasından yana”

Maruf, IKBY parlamento seçimleri için yasaya nazaran 5 Eylül ile 5 Kasım ortasında bir günün belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

Türkmen Bakan, “Biz Türkmenler olarak parlamento seçimlerinin kendi tarihinde yapılmasından yanayız. Ayrıyeten, Türkmenlerin bölgede faal bir formda hem parlamentoda hem de hükümette, siyasette yer alması da değerlidir.” diye konuştu.

“Erbil ile Bağdat ortasındaki sıkıntıların kesinlikle diyaloğa muhtaçlığı var”

Irak’ta Ekim 2021’de yapılan genel seçimler sonrası şu anda bir istikrarsızlık olduğunu, seçimlerin üzerinden yaklaşık 5 ay geçmesine karşın hala önemli bir adım atılamadığını vurgulayan Maruf, Erbil-Bağdat ilgilerinin istikrarlı olmasının kıymetine işaret etti.

Maruf, IKBY’nin Irak Anayasası’na nazaran Irak’ın bir kesimi olduğunu hatırlatarak, Erbil ile Bağdat ortasındaki petrol evrakının da 10 sene evvel ortaya çıkan bir sorun olduğuna ve hala çözülemediğine dikkati çekti.

Türkmen Bakan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Son günlerde Irak Federal Mahkemesinden bu kararın çıkmasının, zamanlama açısından uygun olmadığını görüyoruz. Birebir vakitte da daha fazla bir siyasi maksat için kullanılan bir karardır, siyasi baskı hedefli olarak görülmektedir. O yüzden şu anda Irak için Erbil ile Bağdat ortasındaki meselelerin kesinlikle diyaloğa gereksinimi var.”

Irak Yüksek Federal Mahkemesinin kararı

Irak Yüksek Federal Mahkemesinden 15 Şubat’ta çıkan kararda, “IKBY’deki petrol ve gaz yasası, federal idare (Bağdat) anayasasına alışılmamıştır ve yasal değildir.” tabirlerine yer verilmişti.

Kararda, IKBY hükümetine petrol ve gaz ihracatı mutabakatlarında Petrol Bakanlığı ve Mali Kontrol Divanına bilgi vermek mecburiliği getirilerek, “Bölgeden ihraç edilen petrol gelirleri merkezi idare Petrol Bakanlığına teslim edilmeli.” tabiri yer almıştı.

IKBY hükümeti ise mahkemenin kararının “adaletsiz” ve “anayasaya aykırı” olduğu açıklamasını yapmıştı. Açıklamada, IKBY’nin Irak Anayasası’nda yer alan haklarından feragat etmeyeceği ve bu bahiste federal hükümetle birlikte anayasal bir tahlile ulaşma uğraşlarını sürdüreceği kaydedilmişti.

kent aydın haberleri / Karzan Muhammed – Aktüel

Ikby,Irak,Türkmen,Petrol,Federal,Maruf,Bakan,Bağdat,Parlamento Seçimleri,Kararı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.