Son Dakika! Kobani soruşturmasında ikinci dalga operasyon: Eski belediye başkanlarının da olduğu 91 kişi hakkında gözaltı kararı

Son dakika! Kobani olaylarının mali yapılanmasında yer aldıkları belirlenen, ortalarında HDP’li eski belediye liderlerinin da bulunduğu 91 …

12.04.2022
Son Dakika! Kobani soruşturmasında ikinci dalga operasyon: Eski belediye başkanlarının da olduğu 91 kişi hakkında gözaltı kararı

Son dakika! Kobani olaylarının mali yapılanmasında yer aldıkları belirlenen, ortalarında HDP’li eski belediye liderlerinin da bulunduğu 91 şüpheliden 46’sı gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğünce Ankara Merkezli 13 vilayette yürütülen soruşturma kapsamında; saklı şahit beyanları ve HTS kayıtlarından yola çıkılarak 91 şüphelinin 06-08 Ekim 2014 tarihinde başlatılan Kobani olaylarıyla temaslı oldukları tespit edildi.

91 KUŞKULU HAKKINDA SÜREÇ BAŞLATILDI

Kimlik tespiti yapılmasının akabinde MASAK Başkanlığı tarafından yapılan 91 kuşkulu hakkında; 6415 Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet Etmek, 5549 Sayılı Hata Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanuna Muhalefet Etmek, TCK 282 Kabahatten Kaynaklanan Malvarlığı Bedellerini Aklama Hatasına İştirak Etmek, Terör Örgütü Yöneticisi Olmak, Terör Örgütü Üyesi Olmak, Terör Örgütü Propagandası Yapmak cürümlerinden isimli süreç başlatıldı.

MALİ YAPILANMAYA YÖNELİK AYRINTILI İNCELME

MASAK Başkanlığınca incelenen 10 yıllık mali bilgiler ışığında, şüphelilerin HTS Baz hareketleri, otel ve yurt dışı giriş çıkış bilgileri ile terör örgütüne müzahir açık kaynak paylaşımları üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Uğraş Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından oluşturulan uzman gruplarca titizlikle yapılan çalışmalarda milyonlarca satır bilgi ve video/fotoğraf incelendi ve delillendirme çalışmaları yapıldı. Ayrıyeten kuşkulu isimlerinin meyyit olarak ele geçirilen örgüt mensuplarından elde edilen dokümanlarda geçtiği belirlendi.

ŞÜPHELİLER ORTASINDA ESKİ BELEDİYE LİDERLERİ DA VAR

Şüphelilerin, PKK/KCK silahlı terör örgütünün ekonomik yapılanmasında yer aldıkları, örgüt ismine kara para akladıkları ve PKK Terör Örgütü Mali Alan Yöneticisi Murat Karayılan’ın talimatlarıyla dahil oldukleri belirlendi. Hakkında gözaltı kararı verilenler ortasında, HDP’li eski Belediye Lider vekilleri, eski Belediye Lider Yardımcıları, eski Parti sayman ve yardımcıları ile eski Belediye Meclis üyeleri de bulunuyor. Ayrıyeten soruşturma kapsamındaki şüphelilerden, silahlı eğitim almış örgüt mensupları ve örgütsel fkent aydın haberleriliyetleri sonrası yurtdışına çıkan örgüt mensuplarının da bulunduğu tespit edildi.

70 MİLYON LİRA BELEDİYEYE AKTARILMIŞ

MASAK’ın geçmişe dönük mali bilgiler incelendiğinde 70 milyon lira örgüt parasının HDP’li belediyeler, rehberaydin.comleler, şirketler, kripto para, altın ve gümüş kullanılarak aklanarak gayrimenkuller alındığı, kira gelirlerinin ise örgüt mensuplarına aktarıldığı tespit edildi. 500’e yakın kelamda “Değer Ailesi” olarak tabir edilen PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütü kırsal alanında fkent aydın haberleriliyet gösterirken etkisiz hale getirilen terörist yakınları ve cezaevinde bulunan örgüt mensuplarına sistematik biçimde maddi yardım yapıldığı görüldü. Şüphelilerin, Habur hudut kapısından örgüt mensupları ile evrakta ismi geçen başka şüphelilerle birlikte çok sayıda giriş-çıkışlarının olduğu, bu çıkışlarda örgüt kamplarına giderek örgütsel eğitimler ve talimat aldıkları belirlendi.

Operasyon kapsamında şu ana kadar 46 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Kuşkulu,Terör Örgütü,Belediye,Örgüt Mensupları,Başkan,Eski,Örgüt,Hakkında ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.