Son dakika haberleri | Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne ilişkin soruşturmalara FETÖ müdahalesiyle ilgili dava

Son dakika haber… Büyük Birlik Partisinin (BBP) kurucu Genel Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin vefatına ait yürütülen soruşturmalara FETÖ …

14.02.2022
Son dakika haberleri | Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne ilişkin soruşturmalara FETÖ müdahalesiyle ilgili dava

Son dakika haber… Büyük Birlik Partisinin (BBP) kurucu Genel Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin vefatına ait yürütülen soruşturmalara FETÖ’nün talimatıyla müdahale ettikleri savıyla dava açılan 19 sanığın yargılanmasına devam edildi.

ELAZIĞ (kent aydın haberleri) – Büyük Birlik Partisinin (BBP) kurucu Genel Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin vefatına ait yürütülen soruşturmalara FETÖ’nün talimatıyla müdahale ettikleri argümanıyla dava açılan 19 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklardan kimileri katıldı, farklı davalar nedeniyle cezaevinde bulunan 3 sanık ise Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Duruşmada, Yazıcıoğlu’nun oğlu Fatih Furkan Yazıcıoğlu, ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu ile taraf avukatları hazır bulundu.

Şahit olarak dinlenen Abdullah Lider, FETÖ’nün Elazığ avukatlar sorumlusu olduğunu, belgedeki tutuklu sanıklarından avukat Mustafa Atalar’ın kendisine bağlı olduğunu belirterek, FETÖ’nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanına suikast timinde yer aldığı gerekçesiyle mahkum olan belgenin da sanıkları olan Aydın Özsıcak ve Davuç Uçum’u, Atalar vasıtasıyla tanıdığını kaydetti.

Örgütle sohbet toplantılarında tanıştığını, 2010 yılından itibaren öğretmenler kümesinde ünite sorumlusu olarak vazife yapmaya başladığını, daha sonra avukat vilayet sorumlusu olduğunu belirten Lider, helikopterden modül sökülmesine ait belgede zımnilik kararının kalmasının akabinde askerlerin avukatlarının örgüt mensubu olan Mustafa Atalar olduğunu söz ederek, “Atalar, ‘benden istendi yaptım o periyotta siz yoktunuz’, dedi. Kim diye sorunca Turan Canpolat’ın istediğini söyledi. Turan Canpolat, önce avukatlar ve askeriyede ünite sorumluluğu yapmış.” tabirlerini kullandı.

Daha sonra örgütün kelamda Gaziantep bölge avukatlar sorumlusu Kamil Bakum ve birtakım sorumluların toplantı yaptığını, kendisini almadıklarını aktaran Başkan, “Sonrasında beni çağırdılar, yüzler gülüyordu, Kamil Bakum bana hitaben ‘abartılacak bir durum değil’ dedi. Olayı küçümseyici bir hal içine girdiler.” dedi.

Toplantı sonrası Mehmet Durakoğlu ile konuştuğunu ve toplantıya katılanların olayı ciddiye almadıklarını konuştuklarını tabir eden Başkan, Durakoğlu’nun daha sonra FETÖ’nün Gaziantep bölge sorumlusu firari sanık Mehmet Kocatürk ile görüştüğünü “Durum vahimdir, bu hususun halledilmesi lazım” dediğini kendisine anlattığını belirtti.

Mevzunun Türkiye sorumlusuna aktarıldığını ve Fetullah Gülen’e iletildiğini kaydeden Başkan, Gülen’in “Nasıl tedbirsizlik yapılır, bu bomba elimizde patlar” diyerek tepki gösterdiğini kaydetti.

“Bazı manzaralar var ki içiniz kaldırmaz”

Daha sonra vilayet sorumlusu Mehmet Durakoğlu’na iletildiğini ve ABD’ye götürüldüğünü kaydeden Lider, Durakoğlu’nun “Biz bu işi tereyağından kıl çeker üzere hallettik.” dediğini aktardı.

Durakoğlu’nun kendisine bölge sorumlusu Mehmet Kocatürk’ün, hakim-savcı sorumlusu ve asker sorumlusunun görüştüğünü ve Kocatürk’ün de “Abilerden biri halledecekler’ dedi ve sonrasında takipsizlik verildi.” dediğini anlattı.

Mahkeme Liderinin “Helikopterin düşmesi ya da düşürülmesiyle ilgili bir görüşme oldu mu?” sorusuna şahit Lider, “2013 Aralık ayı üzere Elazığ’da ünite sorumlusuyla İzmir gezisi düzenlenmişti. Tarihini de Vakit Gazetesinde dershanelerle ilgili çıkan haberden hatırlamıştım. Yamanlar Koleji’nde bir F16 maketi vardı. Maketin esprisi nedir, bunu ‘büyüğümüze’ ikram ettiler dedi. Daha sonra Mehmet Durakoğlu ile yaptığımız konuşmada, tekrar maketten bahsettik, maketin Muhsin Yazıcıoğlu helikopterinin üzerinde uçan uçağı temsil ettiğini söyledi. ‘Nasıl yani’ diye sordum, ‘O olayla ilgileniyorlar, daha sonra onları harcadılar. Suriye’de uçağın düşürülmesi vardı ya o ağabeyler orada şehit oldu’ dedi.” formunda karşılık verdi.

Duruşma, verilen ortanın akabinde devam edecek.

kent aydın haberleri / İsimsiz Günebakan – Aktüel

Tam Gemi Şok Denemeleri, Fetullahçı Terör Örgütü, Muhsin Yazıcıoğlu, Elazığ, Aktüel, Haberler

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.