Son dakika haberleri! KARS-I DİLBESTE TOPLULUĞU SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI

Son dakika haberleri… KARS Müze Müdürlüğü ve Kars-ı Dilbeste Topluluğu iştirakinde, Sarıkamış Harekatının 107’nci yıl dönümü münasebetiyle …

27.12.2021
Son dakika haberleri! KARS-I DİLBESTE TOPLULUĞU SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI

Son dakika haberleri… KARS Müze Müdürlüğü ve Kars-ı Dilbeste Topluluğu iştirakinde, Sarıkamış Harekatının 107’nci yıl dönümü münasebetiyle hazırladığı dinleti ikinci gününde de büyük beğeni topladı.

KARS (rehberaydin.com) – KARS Müze Müdürlüğü ve Kars-ı Dilbeste Topluluğu iştirakinde, Sarıkamış Harekatının 107’nci yıl dönümü münasebetiyle hazırladığı dinleti ikinci gününde de büyük beğeni topladı.

‘Kanlı Tabya’ olarak bilinen Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’ndeki dinletiye Vali Türker Öksüz, Garnizon Kumandanı Hakan Tunç, Kars Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin, Müze Müdürü Yavuz Çetin, Kars36 Spor Kulübü Lideri Erkan Aydın, daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kültür ve Turizm Vilayet Müdürü Hayrettin Çetin de Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyesi tıpkı vakitte Kars-ı Dilbeste Topluluğunun kurucusu Doç. Dr. Sibel Polat’a ve grubuna gösterdikleri üstün performans nedeniyle teşekkür ederek hatıra fotoğrafı çektirdi. Dinleti sonunda izleyiciler sanatkarları ayakta alkışladı.

Polat açıklamasında başta Kars Valisi Türker Öksüz olmak üzere, Sarıkamış Harekatının 107’nci yıl dönümü kapsamında dinleti aktifliğinin gerçekleştirilmesini sağlayan Kars Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin’e, Kars Müze Müdürü Yavuz Çetin’e, Kars36 Spor Kulübü Lideri Erkan Aydın’a ve takviye verenlere teşekkür etti.

Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sibel Polat tarafından düzenlenen müzik dinletisinin şefliğini KAÜ Öğretim Vazifelisi Shamil İsmayilov üstlendi. Tarda Erdoğan Kına, Bağlama’da Mert Yılmaz ve Mazlumcan Öztürk, kabak kemanede Murat Yıldırım, balabanda Murat Kaya, ritimde Devran Tekdemir misyon aldı. Koro ve solist olarak da Hatice Abalı, Kübra Bayram, Mine Nazan Ejder, Zelrehberaydin.com Başar, Tutku Beyza Tanyıldız, Ceyhan Altay, Nesrin Gözel, Gülistan Öztürk, Beyza Önal, Ceyhan Altay, Vedat Keskin, Zelrehberaydin.com Başar, Yazgı Aydın, Cansu Can Erdağı ve Danış Binici misyon aldı.

Kars-ı Dilbeste Topluluğu’nun kurucusu Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sibel Polat, Sarıkamış şehitlerini Türkiye’nin 3’üncü interaktif müzesi olma özelliğini taşıyan Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesinde anmanın son derece manalı olduğunu söyledi. Ayrıyeten Kars Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin ve Kars Müze Müdürü Yavuz Çetin’in takviyeleri ile vatanımız uğruna şahadet şerbeti içen Şehitlerimizi anmak üzere Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesinde birinci kere gerçekleştirilen dinleti programını kurucusu olduğu Kars-ı Dilbeste Topluluğu ile gerçekleştirmelerinin kendilerini onurlandırdığını söyledi. Polat, bugünden sonrada faal halde Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesinde askere gidenlerin, gidip de dönmeyen Şehitlerimizin şiirleri, mektupları ve geride kalan acılı anne, baba, yar ağıtları ve türkülerini, şairlerimiz, aşıklarımız, mahalli icracılarımız tarafından yazılan şiirleri ve yakılan türküleri istekli icracılar ile müze olmasının bununla birlikte ayrıyeten Kanlı Tabya olarak da bilinen yüzlerce şehit verdiğimiz bu değerli tarihi alanda seslendirmek istediklerini kelamlarına ekledi.

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.