Son dakika haberleri: İşitme engelli genci öldüresiye döven zanlı: “Tek başıma sadece duvara bakıyorum”

Son dakika haberi… Kocaeli’de işitme engelli genci öldüresiye döven, şiddet imgesini de toplumsal medyada paylaşarak büyük tepki toplayan …

14.12.2021
Son dakika haberleri: İşitme engelli genci öldüresiye döven zanlı: “Tek başıma sadece duvara bakıyorum”

Son dakika haberi… Kocaeli’de işitme engelli genci öldüresiye döven, şiddet imgesini de toplumsal medyada paylaşarak büyük tepki toplayan “Fırat Delikanlı” lakaplı şüphelinin ve beraberindeki 4 sanığın yargılanmasına devam edildi.

FIRAT, MALATYA (rehberaydin.com) – Kocaeli‘de işitme engelli genci öldüresiye döven, şiddet imajını de toplumsal medyada paylaşarak büyük tepki toplayan “Fırat Delikanlı” lakaplı şüphelinin ve beraberindeki 4 sanığın yargılanmasına devam edildi. Kendisi de işitme engelli olan Fırat K., işaret lisanı tercümanı eşliğinde alınan savunmasında, “Mahkumlar tarafından dayak yiyoruz. Ben kimseyi duyamıyorum lakin beni tehdit ediyorlar. Tek başıma yalnızca duvara bakıyorum, psikolojim bozuldu” dedi.

Olay, 25 Mart tarihinde çekilen şiddet manzaralarının toplumsal medyada tepki çekmesi ile orta çıkmıştı. Olay Yeri̇nden Aktarılan Bi̇lgi̇lere nazaran, Aydın’da yaşayan işitme engelli Engin E., ‘Delikanlı’ lakaplı Fırat K’nın ‘Hediyelik eşya işinde çalışır mısın?’ teklifi üzerine İzmit’e geldi. İkramlık eserlerin satışını gerçekleştiren Engin E., Fırat K. ve yanında bulunan arkadaşları ile bir dağ meskenine gitti. Burada teze nazaran Fırat K. ve arkadaşları, Engin E.’yi darp etmeye başladı. Fırat K., elindeki bıçağı işitme engelli Engin D.’nin boğazına dayadığı haldeki çekilen manzarasını toplumsal medyadan paylaştı. Engin E.’nin ise işaret lisanını kullanarak darp edildiği anları anlattığı imajı, toplumsal medya kullanıcıları tarafından “#FıratDelikanlıTutuklansın” hashtagi ile paylaşıldı. Kısa müddette toplumsal medya kullanıcılarının reaksiyonsini çeken imajlar, büyük yankı uyandırdı.

Şüpheliler de işitme engelli

Engin E. şikayetçi olurken, Fırat K. ise olaydan sonra kayıplara karışmıştı. Olayla ilgili geniş çaplı çalışma başlatan Kocaeli polisi Fırat K.’yı ve olayla ilgisi olduğu belirlenen Emrah M. ve Murat A., Salih Ö. ve Ersin K.’yi yakalayarak gözaltına aldı. Kocaeli Adliyesi’ne sevk edilen şahıslar, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Fırat K. ve beraberindeki 4 sanığın da işitme engelli olduğu öğrenildi.

“Fırat evvel beni darp etti sonrasında sim kartımı zorla aldı”

“Kasten öldürmeye teşebbüs, yağma, kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma, özel hayata ait ses ve manzarayı ifşa etme ve hakaret” kabahatlerinden haklarında dava açılan sanıkların yargılanmasına devam edildi. Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu sanıklar, avukatlar ve işaret lisanı tercümanı hazır bulundu. Mağdur Engin E. ve avukatı ise duruşmaya SEGBIS ile katıldı. Sözü işaret lisanı tercümanı eşliğinde alınan Engin E., “Fırat evvel beni darp etti sonrasında sim kartımı zorla aldı. Fırat sim kartımı alırken öteki sanıklar hiçbir müdahalede bulunmadı” dedi.

“Mahkumlar tarafından dayak yiyoruz”

Kendisi de işitme engelli olan sanık Fırat K.’nın savunması da işaret lisanı tercümanı eşliğinde alındı. Fırat K. savunmasında, “Cezaevinde sıkıntı kurallarda duruyoruz, mahkumlar tarafından dayak yiyoruz. Ben kimseyi duyamıyorum fakat beni tehdit ediyorlar. Tek başıma yalnızca duvara bakıyorum, psikolojim bozuldu. Kendime ziyan veriyorum” diye konuştu.

HTS sonuçları bekleniyor

Öbür işitme engelli sanıklar ise pişman olduklarını ve cezaevinde dayak yediklerini söyleyerek, tahliyelerini istedi. Mahkeme heyeti, sanıkların HTS sonuçlarının beklenilmesine, eksik evrakların tamamlanmasına ve sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi. – KOCAELİ

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.