Son dakika haberleri… İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarının 2022 yılı bütçeleri TBMM Genel Kurulunda

Edinilen son dakika haberine nazaran TBMM Genel Heyetinde, İçişleri Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2022 yılı bütçeleri …

08.12.2021
Son dakika haberleri… İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarının 2022 yılı bütçeleri TBMM Genel Kurulunda

Edinilen son dakika haberine nazaran TBMM Genel Heyetinde, İçişleri Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2022 yılı bütçeleri görüşülüyor.

TBMM Genel Konseyinde, İçişleri Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2022 yılı bütçeleri görüşülüyor.

Bütçeler üzerinde CHP Kümesi ismine kelam alan Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Türkiye’nin, iktidarın siyasetleri yüzünden bir yandan beyin göçü verdiğini, başka yandan Orta Doğu ve Orta Asya kökenli vasıfsız iş gücü istihdam eden merdiven altı KOBİ sistemine evrildiğini savundu.

“(Türkiye’nin değerli ölçüde düşmanı) dediğiniz Birleşik Arap Emirlikleri’ne ASELSAN, HAVELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN payı satılacağı hakikat mu?” diye soran Girgin, bu iddiayı hiçbir AK Parti yetkilisinin yalanlamadığını tabir etti.

Bu kurumların, vatan savunmasının temel taşları, milletin canı, malı ve bağımsızlığının garantisi olduğunu belirten Girgin, “Bunları satmak vatanı satmakla eş kıymettir.” dedi.

“Mafyadan her ay 10 bin dolar alan siyasetçi kim?” sorusunu yönelten Girgin’e, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kılıçdaroğlu’na sor.” karşılığını verdi.

Bebek maması getirdi

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık ise “TÜBİTAK’ın, üniversitelere proje başına ortalama 35 bin lira kaynak aktardığı bir ülkede ben hangi bilimi anlatayım?” sözünü kullandı.

Yanında getirdiği bebek mamasını milletvekillerine gösteren Arık, “Ülkemde çocuk maması kilit altına alınmışken, ben nasıl bilim ve teknolojinin bütçesini konuşabilirim? Bu bütçe milletin bütçesi olsaydı yeni doğan bebeğin maması kilit altına alınır mıydı?” sorusunu yöneltti.

“Sanayiciyi sağmal inek üzere görüyorsunuz”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, bütçede bilim, teknoloji ve endüstrinin olmadığını öne sürerek, “Satılan fabrikalarımız, yok olan ulusal kıymetlerimiz var.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhuriyet’in birinci yıllarında kurulan yerli ve ulusal fabrikaların, AK Parti devrinde tek tek kapatıldığını sav eden Tarhan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Kendi kağıdımızı ürettiğimiz SEKA, dokumacılıkta bir dünya markası Sümerbank kapatıldı. Yetmedi, şeker fabrikalarını, TÜPRAŞ’ı, PETKİM’i, TEKEL’i, onlarca fabrikayı ‘zarar etti’ gösterip sattınız. ‘Milli tank yapıyoruz’ dediniz, Tank Paleti Katarlılara; ‘ulusal güvenlik’ dediniz, TürkTelekom’u Lübnanlı şirkete ikram ettiniz. ‘Yerli ve milli’ diye sloganlar attınız, ulusal güvenlik problemi olan bağlantısı ve savunmayı yabancılaştırdınız. ‘Yerli ulusal araba yapacağız’ dediniz, hiç üretilmeyen Skent aydın haberlerib modeli için 47 milyon avroyu çöpe attınız.

İktidar, fabrika yapmadı, ülkeyi AVM’lerle doldurdu. Milleti AVM’lere mahkum ettiniz, küçük esnafı yok ettiniz. Yılbaşından bu yana endüstride maliyet artışları yüzde 55’i aştı. Siz de ‘Enflasyonu düşüreceğiz’ hayalleriyle milleti oyalıyorsunuz. Sanayiciyi sağmal inek üzere görüyorsunuz, sağa sağa sütünü bitiremediniz. Endüstricinin ödediği vergiler yetmedi, toplayıp tehdit edip ‘Bağış yapacaksınız’ dediniz. Bu gidişle korkarım, sütü bitince de etinden faydalanacaksınız.”

“Ay’a dört şeritli yol yapacağınıza inananların sayısı azalıyor”

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu da Ulusal Uzay Programı’nı eleştirdi.

Milletlerarası iş birliği ve çokça bütçeyle Mars’a bile gitmenin mümkün olduğunu belirten Bakırlıoğlu, “Ülkenin gerçekleri ortada. Ortalık yangın yeri haline gelmişken, esnafımız intrehberaydin.comr ediyorken, yani her gün fakirleşiyorken önceliğimiz bu olmamalı. Halkın önceliği geçim, iktidarın önceliği ise her şeye karşın iktidarda kalmak.” görüşünü savundu.

İktidarın, bir taraftan dün hain ilan ettiği Birleşik Arap Emirliklerine, bugün ASELSAN’ı, ROKETSAN’ı satmayı düşündüğünü öbür taraftan “Aya sert iniş yapacağız” dediğini lisana getiren Bakırlıoğlu, “ASELSAN’ı, ROKETSAN’ı satarak Ay’a gitmeyi düşünüyorsunuz. Anlaşılan Ay’a dört şeritli yol yapacağınıza inanan insanların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Bu kadar çelişkiden, dağınık halinizden bir öteki şey de anlaşılıyor; anlaşılan geliyor gelmekte olan, gidiyor gitmekte olan.” kelamlarını sarf etti.

“Uzayda hiçbir şey yok”

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “(Uzaya yatırım yaptık) diyorlar, uzayda hiçbir şey yok.” diye konuştu.

Zeybek, KOBİ’lere yeteri kadar dayanak verilmediğini, kurdaki artış nedeniyle çalışanların ve patronların güç günler geçirdiğini kaydetti.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 1970’li yıllarda planlanan Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) hala tamamlanamadığını hatırlattı.

İktidarın, yatırım ve üretimden uzaklaştığını öne süren Tanrıkulu, “İstanbul’da bir çılgın proje planlıyorsunuz, o proje İstanbul’u felakete sürükleyecek ve rant sağlayacak, lakin GAP bölgeyi felaketten kurtaracak, istihdam sağlayacaktı, bunlardan vazgeçtiniz. Zira GAP Projesi size bir rant sağlamıyor.” dedi.

“Lambaya püf de” yazılı döviz açtı

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ise iktidarın, devleti, “babasının çiftliği” üzere yönettiğini ileri sürerek, “Hamaset dolu söylemlerinizden, yalanlarınızdan, zamlarınızdan bıktık.” sözünü kullandı.

“Lambaya püf de” yazılı döviz açan Kaya, “Türkiyem, yoksulluğa, yolsuzluğa, yasaklara, ranta, talana ve palavraya, israfa son vermek için güneşli ve hoş günler için lambaya püf de.” diye konuştu.

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “Mafyadan her ay 10 bin dolar harçlık alan milletvekili kim? Bunu söyleyeceksiniz.” görüşünü lisana getirdi.

Tezcan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu göstererek, “Siz bu işin müştekisi olamazsınız. Şayet açıklamazsanız bu işin ya müfterisi ya da müştereği olursunuz. Bunun için açıklamak zorundasınız.” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, Tezcan’ın, “Sezgin Baran Korkmaz’ın kaçırılmasını, ‘Devlet kararıdır’ diye açıkladınız” demesi üzerine, “Yalan söylüyorsun, devlete iftira atıyorsun. Sen birinci evvel Aydın’daki mafyaların hesabını ver.” karşılığını verdi.

Tezcan, “Mafya önderine dönüş bileti, Sezgin Baran Korkmaz’a kaçış bileti oldun mu Sayın Bakan?” diye sordu. Bunun üzerine Soylu, “Sezgin Baran Korkmaz’ı CHP’ye sor. Birlikte yattılar kalktılar, kendi grubunuza sorun. Kusacaksınız hepsini.” diye tepki gösterdi.

AK Parti ile CHP milletvekilleri ortasında arbede

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın, İçişleri Bakanı Soylu’yu kastederek, “Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağına binerken fotoğrafınız çıktı, ‘Başka uçak yoktu, ne yapayım?’ dediniz” formunda konuşması üzerine Soylu, “Sahtekarca palavra söylüyorsun.” kelamlarını sarf etti.

CHP milletvekillerinin, Soylu’nun bulunduğu kurul sıralarına yürümesinin akabinde, ortaya AK Parti milletvekilleri girdi. Bu sırada CHP ile AK Parti milletvekilleri ortasında yumruklu arbede yaşandı.

Gerginliğin sürmesi üzerine, TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, birleşime orta verdi. Verilen ortada da tartışma bir mühlet devam etti.

Birleşimin açılmasının akabinde Bilgiç, Meclis’in mehabetine yakışmayan hareketler yaşandığını belirterek, milletvekillerini, görüşmelerin Meclis’in saygınlığına ve İçtüzük kararlarına nazaran yürütülmesine yardımcı olmaya çağırdı.

“Beni İçtüzük kararlarını, disiplin kararlarını uygulamakla baş başa bırakmamanızı rica ediyorum” diyen Bilgiç, kürsüye gelen milletvekillerinin kaba ve yaralayıcı tabirler kullanmamasını istedi. Bilgiç, bu istikamette tavır sergileyenlerin kelamını keseceğini vurguladı.

kent aydın haberleri / Sinan Uslu – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.