Son dakika haberi | EGD’nin geleneksel “Yeni Yıl Buluşması” düzenlendi

Son dakika haberi: Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle, “İnşallah yakın vakitte ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye …

28.12.2021
Son dakika haberi | EGD’nin geleneksel “Yeni Yıl Buluşması” düzenlendi

Son dakika haberi: Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle, “İnşallah yakın vakitte ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ maksadımıza el birliğiyle ulaşacağız. 2022’de bunu gerçekleştireceğimize inanıyorum.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle, “İnşallah yakın vakitte ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye‘ maksadımıza el birliğiyle ulaşacağız. 2022’de bunu gerçekleştireceğimize inanıyorum.” dedi.

İktisat Gazetecileri Derneği’nin (EGD) klasik “Yeni Yıl Buluşması”, TİM’in konut sahipliğinde, Başarsoft ve BitTurk ana sponsorluğu, Arzum ve PAGEV’in katkılarıyla hibrit olarak gerçekleşti.

Buluşmada konuşan TİM Lideri İsmail Gülle, “80’li yıllarda ekonomimizin dışa açılmasıyla birlikte, Türkiye‘nin dışa açık büyüme modeli, iktisat gazeteciliğinin de yükselişinde tetikleyici oldu. Türkiye‘nin makroekonomik dinamikleri özel bölüm odaklı bir değişim gösterirken, iktisat gazeteciliği de büyüyen Türkiye iktisadının hem duyurulması hem tanıtılması rolünü üstlendi. 30 yıl boyunca birlikte bugünlere geldik.” tabirlerini kullandı.

Gülle, dünyada harika bir periyottan geçildiğinin altını çizerek, “Geçmiş yıllardaki sıcak temasa şimdi yaklaşamadık ancak geldiğimiz bu noktayı da küçümsemeyelim. Kıymetli bir yol kat ettik. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu virüsten büsbütün kurtuluruz ve 2022 son yıl olur. ” biçiminde konuştu.

Her şeye karşın bu sürecin hoş ve memnun haberler ini ihracat ailesinin yaptığının altını çizen Gülle, “İhracat bu süreçte ülkemizin yüzünü güldürdü. Ay sonlarında rekorlar açıkladık. Bilhassa 2021 yılının şu ana kadar olan sürecinde 11 ayın 10’unda rekor açıkladık. 12 ayın rekorunu da yeniden sizlerle birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın iştiraki ile açıklayacağız. Tarihi periyotlardan geçiyoruz. 2020’de insanlık tarihine not düşülecek. 2021 Türkiye’nin üretimi, endüstrisi, ihracatı ve büyümesi için pek çok hoş başlık içeren bir devir oldu. İhracat ailesi olarak bizler de gururluyuz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” maksadı

Gülle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni iktisat programından da bahsederek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Son açıklanan iktisat programının temel faktörü olmaktan ve bu ülkenin büyümesi ve gelişmesi için hazırlanan modelin üzerine temellendiği bir kurumu temsil etmekten ötürü gurur duyuyoruz. Fakat en kıymetlisi bunun karşılığını vermekten de memnunluk duyuyoruz. Sizlere bugüne kadarki süreçte ihracatın tabana yayılmasında ve ihracatın bu kadar kabul görmesindeki katkılarınızdan ötürü teşekkür ediyorum. Sizler sayesinde ihracattaki muvaffakiyet öykülerini paylaşma imkanı bulduk ve çok geniş kısımlara ulaştık. Misyona geldiğimizde 60 binler düzeyinde olan ihracat ailemizi 100 binler düzeyine çıkarttık. Her ay 1.500-2.000’e yakın firmamız ihracata başlıyor. Bundan da büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Tıpkı vakitte Hizmet İhracatçıları Birliği’nin kurulduğuna dikkati çeken Gülle, “İnşallah yakın vakitte ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ gayemize el birliğiyle ulaşacağız. 2022’de bunu gerçekleştireceğimize inanıyorum.” dedi.

Vefa-şükran evrakları takdim edildi

Buluşmada alanlarında başarılı olan bireylere de çeşitli kategorilerde teşekkür dokümanı takdim edildi.

Gecede Türkiye iktisadına katkıları nedeniyle vefa-şükran dokümanları merhum Mustafa Selim Yaşar (Yaşar Holding İdare Şurası Başkanı), Murat Ülker (Ülker İdare Şurası Üyesi), Ahmet Nazif Şiddetli (Zorlu Holding İdare Konseyi Başkanı), Tuncay Özilhan (Anadolu Kümesi İdare Heyeti Başkanı), Ahmet Kocabıyık (Borusan Holding İdare Şurası Lideri ve Murahhas Üyesi), Bülent Eczacıbaşı (Eczacıbaşı Holding İdare Heyeti Başkanı), Hüseyin Özdilek (Özdilek Holding İdare Heyeti Başkanı), Zeynep Bodur Okyay (Kale Kümesi İdare Heyeti Lideri ve CEO), Davut Doğan (Doğanlar Holding İdare Heyeti Başkanı), Mustafa Aydın (İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Lideri, BiL Holding ve BİL Eğitim Kurumları İdare Şurası Başkanı), Ruken Mızraklı (Gündüz Group İdare Heyeti Lider Yardımcısı) ve Birol Altınkılıç’a (Kahve Dünyası Kurucusu) verildi.

Buluşmada iktisat basınında 20 yılını dolduranlara da plaket takdim edildi. Meslekte 20 yılını dolduran isimler şu biçimde:

Murat Demircan, Mehtap Akbaş Çiftci, Aykut Altındağ, Hakan Ömer Masraf, Satfiye Yuva Kireçci, Nazım Özdemir, Tülin Yalman, Hayriye Mengüç, Hale Çakıl, Mürsel Çetin, Emine Kazan, Şükrullah Dolu, Doğan Erdoğan, Ümit Kanoğlu, Asım Aslan, Nevser Eraslan, Adil Uçar, Ozan Köklüçınar, Tülin Köksal, Sema Sertalp, Cazibe Ulutaş, Ebru Baki, Mehmet Ali Dim, Musa Savaş, Ziver Navdar, Doğan İstekli, Cabbar Şıktaş.

Ömür Uzunluğu Onur Üyeliği

Aktiflikte, Hasan Eriş, Osman Saffet Arolat, Osman Ulagay, Meral Tamer, Faruk Türkoğlu, Şemsi Yücel, Rüştü Bozkurt, Şaziye Karlıklı, Güler Akdağ, Ahmet Coşkunaydın, Seda Poyraz Yüksel Uysal, Rafet Ballı, Emre Alkin, Necati Zincirkıran Kenan Akın, Engin Köklüçınar, Zehra Güngör isimlere iktisat gazeteciliğine katkıları nedeniyle Ömür Uzunluğu Onur üyeliği evrakı verildi.

Yılın Başarılı İş Beşerlerine teşekkür dokümanını almaya hak kazanan isimler ise şu formda oldu:

Senur Biçer (Arnica İdare Heyeti Başkanı), Mehmet Lider (Uyumsoft İdare Konseyi Başkanı), Güran Gökay (Nurus İdare Şurası Başkanı), Nejdet Ayaydın (İpekyol İdare Heyeti Üyesi), Mustafa Gültepe (İstanbul Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatcıları Birliği İdare Şurası Başkanı), Sema Güral Sürmeli (Kütahya Porselen İdare Şurası Başkanı), Süleyman Orakçıoğlu (Orka Holding İdare Şurası Başkanı), Mustafa Şenocak (İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) İdare Heyeti Başkanı), Volkan Atik (Avva İdare Heyeti Başkanı), Mert Dorman (THY Kurumsal İrtibat Başkanı).

Buluşmada ayrıyeten mesleğe katkıları nedeniyle Aslıhan Ören, Arif Kızılyalın, Tayfun Devecioğlu, Merdan Yanardağ ve Fikret Çengel’e de ödül verildi.

kent aydın haberleri / Abdulkadir Günyol – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.