Son dakika haberi! Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmıştı… O yolun ikinci etabında ilk kazma vuruldu

Edinilen son dakika haberine nazaran Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmıştı. ZONGULDAK (rehberaydin.com) – Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan …

18.02.2022
Son dakika haberi! Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmıştı… O yolun ikinci etabında ilk kazma vuruldu

Edinilen son dakika haberine nazaran Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmıştı.

ZONGULDAK (rehberaydin.com) – Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmıştı… O yolun ikinci etabında birinci kazma vuruldu

Göbü- Muslu güzergahında birinci kazma vuruldu

ZONGULDAK – Zonguldak‘ta birinci etabını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Zonguldak- Filyos yolunun ikinci etabında birinci kazma vuruldu. Göbü-Muslu güzergahının akabinde tamamlanması planlanan 36 kilometre kadarlik yol ile Filyos‘a ulaşım çağdaş hale gelecek.

Kent merkezinden Kilimli ilçesine olan yolu 5 dakikaya indiren Zonguldak-Kilimli güzergahının akabinde Muslu- Filyos ortasındaki tünel çalışmalarında birinci kazma vuruldu. Batı Karadeniz kıyı yolunun 13,8 kilometre kadarlik kısmını kapsayan Muslu- Filyos ortasındaki 7 adet çift tüp tünel, 2 adet aç-kapa, 2 adet tek köprü, 2 adet farklı düzeyli kavşak çalışmalarında rehberaydin.comleyi kazanan firma çalışmalarına süratli bir halde başladı.

Göbü köyünde çalışmalara başlayan iş makinesi ile tünelin yapılacağı güzergahta hafriyat boşaltma çalışmaları sürüyor. Dron ile havadan görüntülenen bölgede birtakım meskenlerin kamulaştırılacağı öğrenildi. Rehberaydin.comleyi kazanan firmanın Muslu- Filyos, Muslu-Çatalağzı güzergahındaki çalışmaları belirtilen müddette tamamlaması bekleniyor. Tamamlanan yollar Zonguldak-Kilimli güzergahında hayata geçirilen ve ulaşımı çağdaş hale getiren Prof. Dr. Teoman Duralı tünelleri ve Kilimli Kıyı Yolu ile birbirine bağlanacak.

Filyos Limanı’na ulaşım kolaylaşacak

11. Kalkınma Planı kapsamında Filyos Limanı’na ulaşım sağlayacak biçimde projelendirilen 34 kilometre kadar uzunluğundaki Zonguldak-Kilimli yolunun 6,5 kilometre kadarlik kısmı, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca tamamlanarak hizmete açılmış oldu. Zonguldak-Kilimli bölümü ile vakitten 135 milyon lira, akaryakıttan 20,2 milyon lira olmak üzere yılda toplam 155,2 milyon lira tasarruf sağlanacak. Karbon salınımı 4 bin 225 ton azaltılacak. Projenin tamamının hizmete sunulmasıyla Filyos Limanı’na yüksek standartlı erişim imkanı tesis edilecek. Batı Karadeniz Kıyı Yolu projesinin kıymetli bir kısmını oluşturan güzergah ile Sinop, Bartın ve Zonguldak, Düzce, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul’a ulaşım kolaylaşacak.

“İnsanlar araçlarıyla denize uçuyordu”

Köy sakinlerinden 68 yaşındaki Mehmet Aydın yapılacak olan yolla birlikte ulaşımın kolaylaşacağını anlatarak şöyle dedi:

“Ben 68 yaşındayım. Buralıyım. Eski yoldan Zonguldak‘a gidiyoruz. Yol bozuktu, otomobillerin birçok denize uçuyordu. Beşerler ölüyordu. Burada çalışmalar başladı. Buradan otomobile bindiğin vakit 5 dakikada Çatalağzı’ndasın. 20 dakikada Zonguldak‘tasın. Bu yol Filyos’a da gidiyor.Sanayi kurulacak. Mevcut kulladığınız yol biraz düzenlendi. Lakin bu yeni yol yapıldığı vakit ulaşım daha da kolaylaşacak. Filyos’un da buraya katkısı olacak. Göbü köyünün vatandaşı olarak çok mutluyuz. Bir kaç mesken kamulaştırılsa da çok uygun olacak. Mutluyuz.”

“Göbü’de yıllarca hayalini kurduk”

Üretimi tamamlanarak fkent aydın haberleriliyete geçen Zonguldak-Kilimli yolunun akabinde Göbü köyünden ikinci etap çalışmalarının başlandığını hatırlatan Göbü Köyü Muhtarı Burhan Oral, “Şu anda bulunduğumuz yer Kilimli’de biten yer. Yolun ikinci kısmı bizden tarafa devam ediyor. Yeni bir yükleniciye verildi. Birinci kazma vuruldu. Tünel çalışmaları başlıyor. Göbü’de yıllarca beklediğimiz hayalini kurduğumuz bir şeydi. Yolların tamamlandıktan sonra birleştirilmesi köyüm ismine çok hoş bir şey. Köyüm aslında turizm köyü. Belli bir bütünleşme olacak. Zonguldak merkez ve Kilimli’deki vatandaşlarımızın Göbü kıyılarını kullanma talihi daha fazla olacak. Bir an evvel bitirilip fkent aydın haberleriliyete geçmesini bekliyoruz” dedi.

aydın haberleri / Onur Altındağ – İktisat

Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak, Filyos, Muslu, İktisat, Haberler

Zonguldak,Yol,Filyos,Kilimli,Köy,Güzergah,Ulaşım,Muslu,Tünel ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.