Son dakika haber… Üzerinden 6 ay geçti ama sel felaketi dün gibi akıllarında

Son dakika gündem haberi… Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 65 kişinin mevti, 8 kişinin kaybolması ve onlarca binanın ziyan görmesine sebep olan …

14.02.2022
Son dakika haber… Üzerinden 6 ay geçti ama sel felaketi dün gibi akıllarında

Son dakika gündem haberi… Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 65 kişinin mevti, 8 kişinin kaybolması ve onlarca binanın ziyan görmesine sebep olan selin izleri silinirken, vatandaşlar ise 6 ay geçmesine karşın felaketi unutamıyor.

Kastamonu‘nun Bozkurt ilçesinde 65 kişinin mevti, 8 kişinin kaybolması ve onlarca binanın ziyan görmesine sebep olan selin izleri silinirken, vatandaşlar ise 6 ay geçmesine karşın felaketi unutamıyor.

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 11 Ağustos 2021 tarihinde meydana gelen sel felaketi onlarca binanın ziyan görmesine, 65 kişinin vefatına ve 8 kişinin ise kaybolmasına sebep olmuştu. Büyük tahribatın oluştuğu ilçede yaraların sarılması için başlatılan çalışmalar sürat kesmeden devam ediyor. Paklık ve yıkım çalışmalarının akabinde ilçede yıkılan binaların yine inşa edilmesi, alt yapının yenilenmesi ve ilçeden geçen derenin ıslah edilerek inançlı bir hale getirilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Sel felaketinin akabinde geçen 6 ayda vatandaşlar ise, o günün kokusunu ve hüznünü unutamadı. Vatandaşlar, her yağmur yağdığında sel felaketini hatırlayarak korktuklarını ve yaşadıkları kayıpların hüznünü yaşadıklarını söyledi.

“O GÜNÜ HATIRLADIĞIMDA TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLUYOR”

Doğup büyüdüğü ilçede yaşadıkları selin insanlarda da tahribata sebep olduğunu söyleyen Cemal Yorulmaz isimli vatandaş, “Selin olduğu gün biz damadımın dükkanındaydık, çocuklarım da derenin öbür tarafındaki 10 katlı binadaydı. Onlar selin olduğu vakit buraya geçemediler, orada kaldılar. Biz de doruklara hakikat kaçtık. Su baya bir yükselmişti. Bu türlü bir şey dünyada hiç görülmedi, eşi yok. O günü hatırladığımda tüylerim diken diken oluyor. Çocukları sıkıntı kurtardık, helikopterlerle aldık. Otomobillerimiz gitti, denizde şu an. Canımızı sıkıntı kurtardık. Bozkurt’un olağan yaşantısına dönmesi için belirli bir şeylerin bitmesi, oturması lazım. Sıhhat, banka hizmetleri yavaş yavaş oluyor. Vakitle olut, olmaz diye bir şey yok. Devlet bunu bir formda yapacaktır. O günü hatırladığımda duygusallığın içinden çıkma bahtımız yok. Benim çocuklarım saniyelerle kurtuldu” dedi.

“BİR YAĞMUR YAĞDIĞINDA BİREBİRİ OLACAK DİYE KORKUYORUZ”

Sel sularına kapılmaktan son anda kurtulduklarını söyleyen Gülten Aydın, her yağmur yağışında korktuklarını söz ederek, “O gün kapıya çıktım. Selin geldiğini görünce kaçtım. Doruğa çıktık. Kıl hissesi kurtulduk. Kızımın çeyizleri gitti, parası gitti. Bir şey de alamadık. Çok berbattı. Allah kimsenin başına vermesi. Bir yağmur yağdığında birebiri olacak diye korkuyoruz” diye konuştu.

“BİZ YIKILDIK, MAHŞER GÜNÜNÜ YAŞADIK”

İlçenin yine inşa edildiğini Mehmet Balta ise büyük bir felaketin yaşandığına vurgulayarak, “Bir sel felaketi yaşadık. Bu sel felaketinin akabinde devletimiz, milletimiz, tüm ülke seferber oldu. Mağduriyetlerimiz birinci planda çok hoş bir biçimde giderildi. Dükkanlarımızın dış cepheleri de onarılarak bir halde içerisine girmemiz sağlandı. Gerisinden da insanların yıkılan konutlarıyla alakalı AFAD, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çalışmaların yürütüldüğünü görüyoruz. Bu manada da konutların 3 bölgede yapıldığını, rehberaydin.comlelerinin tamamlandığını halkımız sevinçle karşıladı. İnsanlarımız burada bir kaygı yaşadı. Bu kaygının sebebiyle bir an evvel bunun bitmesini istiyor. Bu mevzuda devletimizin bu işleri hızlandırmasını bekliyoruz. Bu ilçede doğduk, büyüdük. Biz yıkıldık, mahşer gününü yaşadık. Eski günlerimize dönmemizi görmek için bekliyoruz. İlerlediğini de görüyoruz” formunda konuştu.

(Vedat Yunus İkizoğlu – İbrahim Şahin Demir/ rehberaydin.com)

aydın haberleri – Aktüel

Kastamonu, Bozkurt, Sel, Lokal, Yeni, Haberler

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.