Son dakika haber! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki yıl bu vakitler değişik bir Türkiye fotoğrafıyla milletimizin huzuruna çıkacağız. İşte o vakit …

20.01.2022
Son dakika haber! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki yıl bu vakitler değişik bir Türkiye fotoğrafıyla milletimizin huzuruna çıkacağız. İşte o vakit kimi inanmadığı kimi istemediği için ülkemizin takip ettiği büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası gayesini karalama…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki yıl bu vakitler değişik bir Türkiye fotoğrafıyla milletimizin huzuruna çıkacağız. İşte o vakit kimi inanmadığı kimi istemediği için ülkemizin takip ettiği büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası maksadını karalamaya çalışanların mahcubiyetlerini daima birlikte göreceğiz.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın akabinde yaptığı millete sesleniş konuşmasında, geçtiğimiz haftaya organize sanayi bölgelerinde kurulan mesleksel eğitim merkezlerinin ortak açılış merasimi ile başladıklarını anımsattı.

Önemli̇ Ölçüde ziyanı 28 Şubat’ın verdiği mesleksel eğitim sistemini tekrar ayağa kaldırma uğraşlarının bu “en son ve en verimli adımı”yla ülkenin kıymetli bir sorununu daha hal yoluna koyduklarına inandığını tabir eden Erdoğan, hem patronların muhtaçlık duyduğu nitelikli işçi muhtaçlığını karşılayacak hem gençlerin donanımlı bir formda hayata katılmalarını ve geleceklerini görebilmelerini sağlayacak yeni mesleksel eğitim merkezleri modelinin ülkeye iyi olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüyerek dünyanın birinci 10 iktisadı ortasına girmesini hedefledikleri bir periyotta bu türlü bir projenin gerçekleştirilmiş olmasının ayrıyeten kıymetli olduğunu belirtti.

Bu merasimde bir ortaya geldikleri sanayicilerin gayelere ulaşma konusundaki inancına ve çabasına şahsen şahit olduklarını anlatan Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Önümüzdeki yıl bu vakitler farklı bir Türkiye fotoğrafıyla milletimizin huzuruna çıkacağız. İşte o vakit kimi inanmadığı kimi istemediği için ülkemizin takip ettiği büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası maksadını karalamaya çalışanların mahcubiyetlerini daima bir arada göreceğiz.

Yeniden geçtiğimiz hafta iştirak etmekten memnuniyet duyduğumuz bir öbür değerli program Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödül Töreni’ydi. Türkiye BM’ye bağlı UNESCO tarafından hazırlanan somut olmayan kültürel miras listesine en çok bedel kaydettiren ülkeler ortasında yer alıyor. Yaşayan İnsan Hazineleri ödüllerimiz Anadolu’nun bereketli kültür mirasının dünyaya tanıtılması bakımından değerli bir envanter çalışmasıdır. Bu kapsamda 2021 yılı için belirlenen 21 sanatkarımız ile mehteran birliğimize, beceri sahiplerine hak teslimi olarak gördüğümüz mükafatlarını takdim ettik.”

Cuma günü ülkenin birinci istihbarat gemisi UFUK’un hizmete girme merasimi vesilesiyle bu alandaki güçlerini ve kararlılıklarını bir defa daha ortaya koyduklarını kaydeden Erdoğan, cumartesi günü Aydın’da nitekim çok hoş bir dizi programa katıldıklarını lisana getirdi.

“Bu fabrika ithalatımızı azaltarak ve ihracatımızı artırarak ülkemiz cari istikrarına yılda 450 milyon dolarlık olumlu katkıda bulunacaktır. Aydın’da toplu açılış merasimi vesilesiyle hem oradaki kardeşlerimizle hasret giderdik hem de kendileriyle samimi bir hasbrehberaydin.coml yaptık. On binlerin katıldığı bu merasimde coşku, heyecan külliyen oraya hakimdi. Tıpkı günün akşamı merhum Menderes’in hayatının son günlerinde Çine Çayı’nın kenarında oturup söğüt ağaçlarının altında serinliğinin skent aydın haberleridetini tatmak istediği yerde inşa edilen Adnan Menderes Müzesi’nin açılışını gerçekleştirdik. Müzede Menderes ailesi, gençlerimiz ve başka iştirakçilerin iştirakiyle yaptığımız ufuk açıcı demokrasi sohbeti de hem geçmişin hatırlanmasına hem de geleceğimize umutla bakmamıza vesile oldu. Bilhassa de bu vesileyle Aydın’daki programımızda, çizdikleri hoş fotoğrafları ‘Seni çok seviyorum Tayyip amca’ notuyla bize ileten Hatice ve Nisa evlatlarımıza da selamlarımı iletiyorum.”

Balkan diplomasisi

Erdoğan, evvelki gün Arnavutluk’a hem açılış merasimleri hem de resmi görüşmeler vesilesiyle ziyaret gerçekleştirdiğini, öncelikle Laç kentinde 2019 sarsıntısının yol açtığı yıkımın telafisi için TOKİ vasıtasıyla inşa ettirdikleri 522 konutun teslim merasiminde Arnavut vatandaşlarıyla bir ortaya geldiklerini anımsattı.

Akabinde Başbakan Edi Rama ile baş başa ve heyetler ortası görüşmeler gerçekleştirerek farklı alanlarda 7 mutabakat imzaladıklarını, daha sonra ise Arnavutluk Meclisinde milletvekillerine hitap etme imkanı bulduğunu lisana getiren Erdoğan, son olarak da Tiran’da onarımı TİKA tarafından yapılan, Osmanlı devrinde inşa edilen en değerli yapıtlardan biri ve günümüze ulaşan tek yer olan Ethem Beyefendi Mescidi’nin açılış merasimine katıldıklarını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk’a ayak basışlarından ayrılışlarına kadar şahsına ve heyetine gösterilen teveccühün Balkan coğrafyasındakilerle ortadaki gönül bağının gücünü göstermeye tek başına kâfi olduğunu vurguladı.

Tekrar Tiran’da Türkiye tarafından yapılan, şu anda bitmek üzere olan yaklaşık 3 bin 250 cemkent aydın haberlerit kapasiteli süper caminin çalışmalarını yerinde görmek istediklerini, camiyi gezdiklerini anlatan Erdoğan, yetişirse camiyi ramazan sonuna kadar bitireceklerini ve açılışını gerçekleştirmesi planlanmaktadır.lerini aktardı.

Erdoğan, dün de tekrar Balkanlar’dan kıymetli bir konuğu, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’i ağırladıklarını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Kendisiyle Bosna Hersek’teki son gelişmeler başta olmak üzere bölgeye ve ülkelerimizin ikili alakalarına dair kapsamlı fikir alışverişinde bulunduk. Bugün ise kabine toplantımızın bilhassa öncesinde ülkemizin dört bir yanından muhtarlarımızla bir ortaya geldik. Yaklaşık 1500 civarında muhtarımızın da katıldığı yemekli sohbet toplantısını kendileriyle gerçekleştirdik. Koronavirüs salgını sebebiyle orta verdiğimiz muhtar buluşmalarımızın bu birinci toplantısı her zamanki üzere yeniden coşkulu ve samimi bir atmosferde geçti. Alışılmış bu programların yanında çabucak her gün kabine üyelerimizle ve kurumlarımızın yöneticileriyle çok sayıda dar kapsamlı görüşmeler yaparak, ülkemizin ve milletimizin gündemindeki bahislerle ilgili istişarelerde bulunduk, kararlar aldık.”

(Sürecek)

kent aydın haberleri / Mümin Altaş – Son Dakika Haberleri

Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı, cumhurbaşkanı, Türkiye, Siyaset, Haber

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.