Son dakika gündem: Üsküdar Çocuk Zirvesi’nde 1920 çocuğun katıldığı anketin sonuçları açıklandı

Son dakika haber… “Üsküdar Çocuk Tepesi’nde, “Kardeşlik, arkadaşlık ve akranlık” temalı araştırmanın sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. ÜSKÜDAR …

26.11.2021
Son dakika gündem: Üsküdar Çocuk Zirvesi’nde 1920 çocuğun katıldığı anketin sonuçları açıklandı

Son dakika haber… “Üsküdar Çocuk Tepesi’nde, “Kardeşlik, arkadaşlık ve akranlık” temalı araştırmanın sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı.

ÜSKÜDAR, İSTANBUL (AA) – “Üsküdar Çocuk Doruğu’nda, “Kardeşlik, arkadaşlık ve akranlık” temalı araştırmanın sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı.

Tepe, Üsküdar Belediyesi tarafından, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, Ulusal Eğitim Bakanlığı, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), ARGETUS Araştırma, Dünya Çocuk ve Aile Müdafaa Platformu ile TRT Çocuk’un takviyeleriyle Nevmekan Sahil’de düzenlendi.

Tepeye, Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen’in konut sahipliğinde İlçe Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Esirgeyici Önleyici Hizmetler Daire Lideri Berrin Sevil Çıkarı, Üsküdar İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Sinan Aydın,

İlçe Müftüsü Esat Yapan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik,

Çocuk Doruğu Bilim Konseyi Lideri Prof. Dr. Hasan Bacanlı ve TRT Çocuk Kanal Koordinatörü Bora Durmuşoğlu’nun bununla bir arada ayrıyeten birtakım davetliler katıldı.

Üsküdar Belediye Lideri Türkmen, dorukta yaptığı konuşmada, belediye hizmetlerinde çocuk ve gençlere yük verdiklerini söyledi.

Tepenin bu alanda birincilerden olduğunu belirten Türkmen, “Hepimiz aslında çocukluğumuzdaki saflığı, paklığı, doğruluğu, dürüstlüğü özlüyoruz. Bu araştırmada çocuklar anketlerde hislerini aktardılar. Anket çocuklarla olduğu için sonuçlar net ve berraktır. Sonuçlar çocuklarımızı anlayabilmek ve geleceğimiz için son derece kıymetlidir.” dedi.

Türkmen, Z nesliyle ilgili tahlillerde birden fazla vakit yanılgı yapıldığını, çocukların yetenekleri, niyetleri ve yaratıcılıklarına odaklanılması gerektiğini kaydetti.

Üsküdar Çocuk Üniversitesi, Bilgi Konutları ve Hoş Sanatlar Akademisi üzere hizmetlerle bu alanda öncü olduklarını anlatan Türkmen, “Üsküdar Çocuk Köyü” projesi için de ön hazırlıkların tamamlandığı söz etti.

Üsküdar Kaymakamı Demiryürek, dorukta birçok kurumun bir ortaya gelerek kıymetli bilgiler sunduğunu, bu araştırmaların çocukları daha uygun anlamak için değerli olduğunu kaydetti.

Çocukları anlamak için uğraş sarf etmek gerektiğini lisana getiren Demiryürek, “Onların özgüvenleri, kendilerini gerçek söz edebilme kabiliyetleri ve tercihlerini söyleme yetenekleri çok yüksek. Çocuklarla ilgili olumlu durumlardan yola çıkarak ilerlemeliyiz. Bu araştırma, bu açıdan yalnızca bir bilimsel araştırma değil medeniyet yaklaşımı oluşturmak için de kıymetli.” diye konuştu.

“Çocukluk devrin her yılı hatta her ayı önemli”

İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Yazıcı ise Üsküdar’ın eğitim çalışmaları alanında örnek bir ilçe olduğunu, doruğun çocukların dünyasını daha düzgün anlamak için düzgün bir fırsat sunduğunu söyledi.

Yazıcı, araştırmanın aile ve okul ortasındaki bağa işaret ettiğini anlatarak, şöyle devam etti:

“Çocukluk periyodunun her yılı çok bedelli hatta ayları bile gelişim açısından birbirinden farklı ve değerli. Bu nedenle kesinlikle çocuğun eğitimini aile içinde başlatıp sistemli yürümek gerekiyor. Burada ele alınan arkadaşlık, akranlık ve kardeşlik sıkıntısı aslında çocuğun hayatı, toplumsal rollerini çok istikametli öğrenmesinde çok temel ortamları içeriyor. Burada ilkl ortam aile. Aile ve okul ortasındaki irtibat de biz eğitimcilerin misyonu.”

TRT Çocuk Kanal Koordinatörü Durmuşoğlu da çocukların sağlıklı gelişim gösterebilmeleri için medya ile alakalarına dikkat edilmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Hassasiyetleri yerli ve ulusal prensiplerimizle bir ortaya getirdiğimizde çocuklarımıza inançla sunabileceğimiz birçok içerik üretme fırsatımız oluyor. Ekran artık yalnızca televizyon değil, telefonlar ve tabletlerdeki içeriklerin de hassasiyetle takip edilmesi, pedagojik ve ruhsal olarak kontrolden geçmesi gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Ankete 10-14 yaş ortasındaki 1920 çocuk katıldı

Tepede, “Çocuklarda Kardeşlik, Arkadaşlık ve Akranlık Bağı Araştırması”nın sonuçları paylaşıldı.

İstanbul’un 15 ilçesinden, 10-14 yaş ortasındaki 1920 çocuğun iştirakiyle yapılan araştırmanın sonuçları çocuklarda sosyoekonomik durum, aile alakaları, arkadaş münasebetleri, toplumsal medya kullanımı, hayata bakış ve beklentilerle ilgili birçok bilgi sunuyor.

Buna nazaran, çocukların yakın arkadaş sayısı ortalaması 4,1 olurken, iştirakçilerin yüzde 67,2’i arkadaşlarıyla 4 saate kadar vakit geçiriyor.

Ankete katılan çocukların, “Arkadaşlarınızla ne yapmaktan hoşlanıyorsunuz?” sorusuna yüzde 34,5’i “ders çalışmak”, yüzde 57’si “oyun oynamak”, yüzde 19,5’i “dijital mecralarda oyun oynamak”, yüzde 57,1’i “muhabbet ediyoruz” cevabını verdi.

Arkadaşlık tercihlerinde ise yüzde 68,6 ile mahalle arkadaşı, yüzde 68,2 ile sokak arkadaşı, yüzde 20,6 ile okul arkadaşı, yüzde 13.6 ile oyun arkadaşı öne çıkıyor.

Ankette arkadaşlara inanç alakası yüzde 25,9 ile “çok güveniyorum”, yüzde 52,6 ile “güveniyorum” olarak tespit edildi.

Hobilerde ise spor yüzde 38,2, el sanatları yüzde 13,1, müzik yüzde 10,3 ile en çok tercih edilenler ortasında yerini aldı.

Araştırmada, çocukların yüzde 28,5’inin toplumsal medya üzerinden arkadaş edindiği tespit edilirken buradan tanışılan arkadaşlara itimat oranı ise yüzde 48,5 oldu.

Ankete katılan çocukların yüzde 62’si kardeşiyle yeterli bir bağlantı kurduğunu düşünüyor.

Çocuklar, “Sizden yaşça büyük olanların sizi anladığını düşünüyor musunuz?” sorusuna yüzde 42,1 “pek anlamıyorlar”, yüzde 14,2 “hiç anlamıyorlar”, yüzde 33,1’i ise “anlıyorlar” yanıtını verdi.

AA / Mehmet Kara – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.