Son dakika! Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin davasında iki tahliye

Bir son dakika haberine nazaran Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin davasında iki tahliye Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör atamasına yönelik …

08.01.2022
Son dakika! Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin davasında iki tahliye

Bir son dakika haberine nazaran Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin davasında iki tahliye Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör atamasına yönelik yapılan şovlarda gözaltına alınan 2’si tutuklu 14 sanığın yargılanmasına başlandı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin davasında iki tahliye

İSTANBUL – Boğaziçi Üniversitesi‘nde rektör atamasına yönelik yapılan şovlarda gözaltına alınan 2’si tutuklu 14 sanığın yargılanmasına başlandı. Mahkeme, tutuklu sanıkların isimli denetim koşuluyla tahliyesine karar verdi.

Boğaziçi Üniversitesi‘nde rektör atamasına yönelik yapılan şovlarda Rektör Prof. Dr. Naci İnci‘nin makam arabasının üstüne çıktığı ve bir güvenlik görevlisinin boğazını sıktığı öne sürülen iki tutuklu öğrencinin de ortalarında bulunduğu 14 sanık hakim karşısına çıktı. İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuksuz sanıklar ve avukatları ile müşteki avukatı hazır bulundu. Duruşmaya tutuklu sanıklar Berke Gök ile Perit İhtimam ise SEGBİS ile katıldı.

“Bilinçli olarak bir şahsa karşı kasıtlı harekette bulunmadım”

Güvelik görevlisinin boğazını sıktığı sav edilen tutuklu sanık Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Perit İhtimam savunmasında, ” Naci İnci‘yi hürriyetinden mahrum bırakmadım. Hiçbir müdahalede bulunmadım. Binadan çıkarak aracına bindi. Naci İnci, aracına bindiği esnada etrafında 8-10 güvenlik vazifelisi vardı. Aracının etrafında da güvenlik vazifelileri vardı. İddianamede aracı engellemeye çalıştığım, önüne geçtiğim söyleniyor. Aracın 5 metre kadar gerisindeydim. Aracın önünü kesmem mümkün değil. Aracın 5 metre kadar ardındayken bir arbede başladı, onu gördüm alana yaklaşmadım. Birkaç saniye sonra insanları sakinleştirmek emeliyle alana yöneldim. Yöneldiği esnada yeni bir arbede oldu. Ortasında kaldım. Şuurlu olarak bir şahsa karşı kasıtlı aksiyonda bulunmadım” sözlerini kullandı.

“Heyecan ve kaygı nedeniyle aracın üzerine çıktım”

Rektör İnci’nin makam aracının üzerinde zıpladığı öne sürülen Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi tutuklu sanık Berke Gök ise savunmasında, “Suçlamaları kabul etmiyorum. Olayın heyecanı ve endişe nedeniyle aracın üzerine çıktım, kendi irademle şuurlu olarak çıkmadım. Aracın üzerinde 2 saniye kadar kaldım ve aracın üzerinde zıplamadım” biçiminde konuştu.

Duruşmada görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıkların kanıt karartma ihtimali bulunmaması ve tutuklulukta geçirdikleri müddet nedeniyle tahliyelerini talep etti.

Tutuklu sanıklar Berke Gök ile Perit Özen’in tutuklu kaldıkları mühlet nedeniyle tahliyesine karar veren mahkeme, haklarında yurtdışına çıkış ve haftada bir imza halinde isimli denetim kararları uygulanmasına hükmetti. Tutuksuz 12 sanık hakkındaki isimli denetim kararlarının devamına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

Duruşmanın akabinde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ismine konuşan avukatları ise, “Bu evrakta tutuklu olan 2 öğrenci bulunmaktaydı, yargılanan 14 öğrenci vardı. Berke ve Perit’in 3 aylık tutukluluk mühletinden sonra tahliyelerine karar verildi” tabirlerini kullandı.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci ‘mağdur’, özel güvenlik vazifelileri Faruk Kardoğan, Alparslan Çepni ve makam şoförü Şenol Aydın ‘müşteki’, 2’si tutuklu 14 öğrenci ise ‘şüpheli’ olarak yer aldı. İddianamede, olay günü makam otomobiline binmek isteyen Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci’nin şüpheliler tarafından önünün kesildiği, İnci’nin özel güvenliklerin yardımıyla makam aracına bindirilmesinin sağlandığı ve araç ilerlediği esnada etrafının sarılarak geçişinin engellendiği kaydedildi. Öğrencilerin slogan attığının belirtildiği iddianamede, özel güvenlik vazifelileri ile öğrenciler ortasında kısa müddetli arbede yaşandığı ve tüm ikazlara karşın kuşkulu Berke Gök’ün makam aracının kaputunun üstüne çıktığı ve bekleyen kümesi provoke edecek halde zıpladığı aktarıldı. İddianamede yer alan şikayet dilekçesinde kuşkulu Perit Özen’in, makam aracından kuşkulu Berke Gök’ü indirmeye çalışan özel güvenlik vazifelisi Faruk Kardoğan’ı boğazından sert bir halde sıkarak geriye yanlışsız çektiği öne sürüldü. İddianamede, 14 şüphelinin ‘2911 Sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, ‘görevini yaptırmama için direnme’ ile ‘kara ulaşım araçlarını kaçırma yahut alıkoyma’ hatalarından 5 yıl 3 aydan 25,5 yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları talep edildi.

aydın haberleri / İrem Demir – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.