Sökeli Nilgün öğretmen seracılığa el attı, çilek üretiminde başarıyı yakaladı

Aydın’ın Söke ilçesinde çilek üretimine başlayan Nilgün Ünsel, seracılıkta başarıyı yakaladı. AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın’ın Söke …

12.02.2022
Sökeli Nilgün öğretmen seracılığa el attı, çilek üretiminde başarıyı yakaladı

Aydın’ın Söke ilçesinde çilek üretimine başlayan Nilgün Ünsel, seracılıkta başarıyı yakaladı.

AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın‘ın Söke ilçesinde çilek üretimine başlayan Nilgün Ünsel, seracılıkta başarıyı yakaladı.

16 yıl öğretmenlik hayatının akabinde Söke’nin Akçakaya ve Kisir Mahallesi ortasında bulunan toprağa 1.2 dönümlük çağdaş sera tesisi kuran Nilgün Ünsel, topraksız tarım ile çilek üretimi yapıyor. Sökeli öğretmen Nilgün Ünsel’in bayan girişimciliğe örnek olmanın dışında amacı Sökelilere organik çileği tattırmak.

Esaslı eğitim kurumların öğretmenlik ve yöneticiliğin akabinde çok farklı bir alanda teşebbüs yapan Nilgün Ünsel; öğretmenlikten sonra ne yapabileceği konusunda çok düşündüğünü, tarım ve zirkent aydın haberleritın gelecek olduğu niyetiyle üreticiliğe başladığını tabir etti.

Gerekli araştırmaları yapmalarının akabinde katlı sistemlerin yer aldığı topraksız tarımın yapılabileceği serayı kurduklarını belirten Nilgün Ünsel; “Serada denetimli bir tarım uyguluyoruz. Yani tam organik çilek yetiştiriyoruz. Randıman şu an istediğimiz seviyede. Biz bölgemizde olan pamuk ve zeytin üzere klasik eserlerin dışında olan çilek üreticiliğini seçtik. Çileği iç ve dış pazarı hoş olduğu için seçtik fakat bölgemizdeki üreticilerin de burada alternatif tarımın yapılabileceğini ve çilek üzere eserlerin de yetiştirilebileceğini görmelerini istedik” dedi.

Sera içinde üç kovan arının da üretimde kendilerine yardımcı olduğunu söyleyen öğretmen seracı Nilgün Ünsel; “Sökelilere organik çileği tattırmak istiyoruz” dedi. Nilgün Öğretmen amaçlarının büyük olduğunu belirterek, serayı daha da büyümenin dışında; “Neden ilerde bir çilek kurutma tesisi kurmayalım?” dedi.

Bir bayan teşebbüsçü olarak bayanlara yönelik tavsiyelerde de bulunan Nilgün Ünsel; “İşin başında bende zorluklar yaşadım. Lakin yılmadım. Teşebbüsçü olacak bayanlar yılmasınlar, çaba etsinler ve bilgi sahibi olsunlar. Her alanda olduğu üzere bayanların tarım ve üreticilikte de daha fazla yer alacağına inanıyoruz. Zira tarım ve zirkent aydın haberlerit bu toprakların geleceği” diye konuştu. – AYDIN

aydın haberleri – Mahallî

Kisir Mahallesi, Öğretmen, Aydın, Tarım, Lokal, Haberler

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.