Sırtında bir valizle başladığı emek yolculuğunun sonunda kendi dükkanını açtı

Diyarbakır’da yaşayan Hülya Aydın, 15 yıl evvel bir valizle başladığı emek seyahatinin sonunda kendi dükkanını açtı. SUR, DİYARBAKIR …

07.02.2022
Sırtında bir valizle başladığı emek yolculuğunun sonunda kendi dükkanını açtı

Diyarbakır’da yaşayan Hülya Aydın, 15 yıl evvel bir valizle başladığı emek seyahatinin sonunda kendi dükkanını açtı.

SUR, DİYARBAKIR (rehberaydin.com) – Diyarbakır‘da yaşayan Hülya Aydın, 15 yıl evvel bir valizle başladığı emek seyahatinin sonunda kendi dükkanını açtı. Artık ise öbür bayanlara umut oluyor.

15 yıl evvel Diyarbakır’ın Sur ilçesinde en işlek turistik alanlarından biri olan Hz. Süleyman Camii civarında sırtında valizle, her gün merkeze 90 kilometre kadar uzaklıkta olan Çermik ilçesinden gelip el emeği, göz ışığı eserlerini satarak ailesini geçindiren 4 çocuk annesi 48 yaşındaki Aydın, şimdilerde ise kendi dükkanını açarak öteki bayanlara umut oldu. Bayanların, iş ayırmaksızın kendi ayakları üstünde durmaları gerektiği altını çizen Aydın, eşi öldükten sonra bu işle çocuklarını büyütmeye ve geçindirmeye başladığını tabir etti.

Sabahları merkeze 90 kilometre kadar uzaklıktaki konutundan çıkıp dükkanını açmaya geldiğini belirten Aydın, el işi sattığını lisana getirdi. Yazmalar, havlular, bohçalar, mevlit örtüleri, patikler, lifler ne aransa dükkanda bulunduğunu aktaran Aydın, “Önce sırtımda bir valizle başladım bu işe. 10 yıl boyunca Hz. Süleyman’a gittim, geldim. Orada satmaya çalıştım. Sonra bu türlü gidip gelmenin manası yok, bir yerde yerim muhakkak olsun, devamlı müşterilerim vardı ve 3 yıl evvel dükkanımı açtım. Satışlarım yönetim ediyor, fazla değil. Çok hoş bir his, en azından kimseye muhtaç olmuyorsun. Kendi ayaklarının üstünde duruyorsun. Kendini kimseye muhtaç hissetmiyorsun, çalışıyorsun kendin kazınıp kendin yiyorsun. Eşim öldükten sonra 15 yıl evvel başladım bu işe başladım” dedi.

İşi olmayan bayanların, bir işin ucundan tutup, kendilerini geliştirip bir işe yönelmeleri gerektiğini savunan Aydın, bayanların ellerinden ne iş gelirse yapmaları, kimseye muhtaç olmamaları, kendi ayaklarının üzerinde durmalarını savunduğunu, lisana getirdi.

“Kadınlar, kendilerine güvensinler, ayaklarının üzerinde dursunlar, kimseye muhtaç olmasınlar”

“Ben, burada bayanlara, kendim götürüp yazmaları veriyorum, işletiyorum. İstanbul’dan, Bursa’dan, Çermik’ten her taraftan bayanlar getirip eşyalarını veriyor. Biz de eserlerini satıyoruz. Esnaf, çalışmamı âlâ karşıladı ve bana zorluk çıkarmadı, dayanak oldular bana. Gelen müşterilerden reaksiyonler çok âlâ. ‘İyi ki açmışsın’ diyorlar. Bundan sonraki amacım dükkanımı büyütüp daha büyük işler yapmak istiyorum. İşimi ne kadar büyütürsem, o kadar bayan elaman çalıştırabilirim. Yanımda bayan çalıştırmak istiyorum. Benim üzere olan bayanlar kendilerine güvensinler, ayaklarının üzerinde dursunlar, kimseye muhtaç olmasınlar, daima çalışsınlar.”

Yetkililere davette bulunan Aydın, gerekli takviyesi gördüğü takdirde istihdam sağlamak istediğini kelamlarına ekledi. – DİYARBAKIR

aydın haberleri – Mahallî

Hülya Aydın, Diyarbakır, Aydın, Sur, Mahallî, Haber

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.