SGK, yapılandırılan prim borçları için uyardı

Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) yapılan yazılı açıklamaya nazaran, edilen talepları 30 Eylül’de sona eren 7326 sayılı kanun kapsamında …

28.11.2021
SGK, yapılandırılan prim borçları için uyardı

Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) yapılan yazılı açıklamaya nazaran, edilen talepları 30 Eylül’de sona eren 7326 sayılı kanun kapsamında yapılandırılan borçların birinci taksit ödemeleri 30 Kasım 2021’e kadar yapılacak. İkinci taksitin son ödeme tarihi ise 31 Aralık …

Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) yapılan yazılı açıklamaya nazaran, edilen talepları 30 Eylül’de sona eren 7326 sayılı kanun kapsamında yapılandırılan borçların birinci taksit ödemeleri 30 Kasım 2021’e kadar yapılacak. İkinci taksitin son ödeme tarihi ise 31 Aralık 2021’de sona erecek. Avantajların kaybedilmemesi ve yapılandırmanın bozulmaması için birinci iki taksitin müddetinde ödenmesi gerekiyor.

Kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmak isteyenlerin edilen talepları sonucunda kıymetli ölçüde SGK alacağı yapılandırıldı. Yapılandırılmış prim borcu ödemeleri e-Devlet’ten yapılabildiği üzere SGK’nin mutabakatlı olduğu bankaların şubeleri, ATM’leri, internet yahut taşınabilir bankacılığından da yapılabiliyor.

1 MİLYONDAN FAZLA EDİLEN TALEP

Yapılandırma Kanunu kapsamında, 1 milyonun üzerinde vatandaşın Nisan 2021 ve öncesi devirlere ilişkin mutlaklaşmış sigorta primleri, Genel Sıhhat Sigortası (GSS) primleri, işsizlik sigorta primleri, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacakları, işlenen fiillere ait idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı yahut malullük sonucunda doğan rücu alacakları ve 4b (BAĞ-KUR) sigortalılarının daha evvel durdurulan hizmet müddetlerinin ihyası halinde doğan borçları yapılandırıldı.

Yapılandırılan prim borçlarının gecikme artırımı ve cezası ile yasal faizinin silindiği üzere borç meblağları da Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncellendi. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, iki taksitle ödemede ise yüzde 50’si silindi.

Taksitle ödemeyi tercih edenler ikişer aylık periyodlarla 6, 9, 12 ve 18 taksit seçeneğiyle borçlarını 36 ayda ödeme imkanı buldu.

GELİR TESTİ İÇİN DE SON TARİH 30 KASIM

Bugüne kadar hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşların 30 Kasım 2021’e kadar gelir testi yaptırmaları durumunda çıkan sonuca nazaran, geliri minimum fiyatın üçte birinin altında olanların tüm borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek. Sigorta primi devletçe karşılananlar genel sıhhat sigortasına hiçbir ödeme yapmadan sıhhat hizmetinden de fiyatsız yararlanabilecek.

Bu yılın nisan ayı ve öncesine ilişkin GSS prim borcunu ödemek isteyen vatandaşlar, bu borçlara ilişkin gecikme artırımı ve gecikme cezası alınmaksızın yalnızca prim borç asıllarını 31 Aralık 2021’e kadar ödeyebilecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.