Sendika ‘Ekmek 3-4 liraya satılacak’ dedi, Fırıncılar Federasyonu yalanladı

Türk Lirası’nın dolar kuru karşısında süregelen paha kaybı, yüksek enflasyon ve akaryakıta gelen artırımlar ekmeği de vurdu. Un fiyatlarındaki …

22.11.2021
Sendika ‘Ekmek 3-4 liraya satılacak’ dedi, Fırıncılar Federasyonu yalanladı

Türk Lirası’nın dolar kuru karşısında süregelen paha kaybı, yüksek enflasyon ve akaryakıta gelen artırımlar ekmeği de vurdu. Un fiyatlarındaki süratli yükselişe fırıncılar tepki gösterirken, devletten acil takviye için harekete geçilmesi bekleniyor. Erzurum’da …

Türk Lirası’nın dolar kuru karşısında süregelen kıymet kaybı, yüksek enflasyon ve akaryakıta gelen artırımlar ekmeği de vurdu. Un fiyatlarındaki süratli yükselişe fırıncılar tepki gösterirken, devletten acil dayanak için harekete geçilmesi bekleniyor. Erzurum’da protesto gayeli ekmek üretimi azaltılırken, Türkiye’nin en kalabalık kenti İstanbul’da da fırıncılar harekete geçmeye hazırlanıyor.

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine nazaran, yüksek maliyetler nedeniyle fırınların 10 güne kadar kepenk kapatmaya başlayacaklarını tabir eden Ekmek Üreticileri Patronları Sendikası Genel Lideri Cihan Kolivar 50 kilogramlık un çuvalının fiyatının son 2 haftada 200 TL’den 360 TL’ye çıktığını söyledi. Fırınların un alamamaya başladığını ve bu türlü giderse ekmek üretiminin büyük riske gireceğini anlatan Kolivar, bugünden itibaren İstanbul’da birtakım fırınların 3-4 TL aralığında ekmek satmaya başlayacaklarını belirtti.

EKMEĞE ARTIRIM DEVA OLMAZ

Artırımın fırınlar açısından tahlil olmadığını vurgulayan Kolivar, vatandaşın alım gücünün zayıfladığını, bu yüzden doğalgaz, elektrik ve su üzere faturalarda devletin indirim yapmasını beklediklerini kaydetti. “Pazar günü için 305 TL’ye un aldık, pazartesi için 360 TL istediler” diyen Kolivar, un fiyatındaki artışın devam edeceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bize doğalgaz ve suyu belediyeler veriyor. Ruhsatlı fırınlarda bunları en azından indirimli verin. Mesela bizde sanayi tipi doğalgaz yerine mesken tipi yapın. Ruhsatsız fırınlara da doğalgaz ve su vermeyin. Zira onlar hem kaçak hem de kayıtdışı personel çalıştırarak zati maliyetini düşürüyor ve haksız rekabete neden oluyor. Bunlara belediyenin dur demesi gerekiyor ancak tüm taleplerime karşın ruhsatsız fırınlar konusunda belediye bize yardımcı olmuyor. Kemal Kılıçdaroğlu herkesle kucaklaşacağız diyor. Biz de diyoruz ki ruhsatsız fırınlara karşı yalnızca kanunu uygulasın belediyeler kâfi. Bu türlü giderse işini düzgün ve kanuna uygun yapan fırınlar üretim yapamayacak.”

Fırıncılar olarak son 2 yıldır pandemi nedeniyle fedakarlık yaptıklarını söyleyen Kolivar, patronlar ve çalışanlar olarak bunun ceremesini çektiklerini söz etti.

FIRINCILAR FEDERASYONU YALANLADI

Öte yandan, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Lideri Halil İbrahim Balcı, “Ekmeğin 4-5 lira olacağı” halindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Federasyonumuzun dışında yapılan açıklamalara da prestij edilmemesini rica ediyorum” açıklamasını yaptı.

Balcı, yazılı açıklamasında, bugün kimi gazetelerde “Ekmek 4 liradan satılacak”, “10 güne kadar fırınlar kepenk kapatacak” başlıklı haberlerle kamuoyunda infial yaratılmasının kendilerini üzdüğünü söyledi.

Ekmeğin temel girdilerinde hissedilir bir yükselişin kelam gelimi edilen olduğunu belirten Balcı, şu değerlendirmede bulundu:

“Un fiyatları, maya fiyatları, elektrik, doğal gaz ve suyun fiyatı her gün değişmektedir lakin bu demek değildir ki biz vatandaşlarımızı ekmeksiz bırakacağız. Tüketicimizin mağdur edilmemesi, esnafımızın daha da büyük düşüncelerle karşı karşıya kalmaması için kesinlikle ancak kesinlikle gereken yapılacaktır. Ekmeğin 4-5 lira olacağı biçimindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. İstişarelerle tahlilden yanayız. Bu bahiste da kapımız herkese açık.”

Balcı, “Vatandaşımız asla lakin asla huzursuz olmasın. Federasyonumuzun dışında yapılan açıklamalara da prestij edilmemesini rica ediyorum” sözlerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.