Selçuklu Devleti Erbil Atabeyi Muzaffereddin Gökbörü için mevlit okundu

Irak’ın Erbil kentinde, Selçuklu Devleti Erbil Atabeyi Muzaffereddin Gökbörü’nün doğumunun 868. yılı münasebetiyle mevlit okundu. Irak’ın …

20.04.2022
Selçuklu Devleti Erbil Atabeyi Muzaffereddin Gökbörü için mevlit okundu

Irak’ın Erbil kentinde, Selçuklu Devleti Erbil Atabeyi Muzaffereddin Gökbörü’nün doğumunun 868. yılı münasebetiyle mevlit okundu.

Irak‘ın Erbil kentinde, Selçuklu Devleti Erbil Atabeyi Muzaffereddin Gökbörü’nün doğumunun 868. yılı münasebetiyle mevlit okundu.

Tarihi Erbil Kalesi içinde düzenlenen mevlit programına, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Şurası Üyesi Aydın Maruf, ITC Erbil Milletvekili İmdat Bilal, Erbil Valisi Ümit Hoşnav, Erbil’deki Türk kurumlarının temsilcileri, Türkmen parti yetkilileri ve halk katıldı.

Türkmen kıyafeti giyen gençlerin ziyaretçileri karşıladığı programa ağır iştirak gerçekleşti.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Kerkük İlahi Kümesi’nin Türkçe ilahileri eşliğinde semazen gösterisi ve mevlit okunması ile sona erdi.

Türkmen Bakan Maruf, kent aydın haberleri muhabirine yaptığı açıklamada, Büyük Selçuklu Devleti periyodunda Sultan Muzaffereddin Gökbörü’nün (1154-1233) Erbil ve Musul’da hükümdarlık yaptığını söyledi.

Erbil’de birinci kez Muzaffereddin Gökbörü için bir mevlit programı düzenlediklerini ve bunun manevi manada ehemmiyet taşıdığını lisana getiren Maruf, “(Muzaffereddin Gökbörü) Bir Türkmen sultanıdır, Türk sultanıdır. Onun devrinde Erbil’e barış gelmiştir. Birlikte yaşamaya dayanak vermiştir.” diye konuştu.

Maruf, Sultan Muzaffer Gökbörü’yü anma aktifliklerine bundan sonra da devam edeceklerini söyledi.

kent aydın haberleri / Karzan Mohammed – Yeni

Erbil,Muzaffer,Türkmen ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.