Selçuk Üniversitesinde ‘Aliya İzzetbegoviç’ paneli

Selçuk Üniversitesi (SÜ) ile Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfınca “Aliya İzzetbegoviç’i Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri” kapsamında “Aliya …

29.12.2021
Selçuk Üniversitesinde ‘Aliya İzzetbegoviç’ paneli

Selçuk Üniversitesi (SÜ) ile Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfınca “Aliya İzzetbegoviç’i Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri” kapsamında “Aliya İzzetbegoviç Paneli ve Fotoğraf Sergisi” düzenlendi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) ile Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfınca ” Aliya İzzetbegoviç‘i Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri” kapsamında “Aliya İzzetbegoviç Paneli ve Fotoğraf Sergisi” düzenlendi.

SÜ Müze Binasındaki program, SÜ Selçuklu Araştırmaları Enstitüsünce hazırlanan, Aliya İzzetbegoviç‘in farklı periyotlarına ilişkin 88 fotoğrafından oluşan standın açılışıyla başladı.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, panelin açılışında yaptığı konuşmada Aliya İzzetbegoviç ve fikir dünyasından kıymetli isimleri yad etmenin değerli bir vazife olduğunu söyledi. Bilim ve fikir dünyasından isimleri gelecek kuşaklara tanıtmak istediklerini tabir eden Prof. Dr. Aksoy, “Bir toplumun ayakta kalabilmesi ve bir medeniyet tasavvurunda bulunabilmesi; öz benliğine, öz kimliğine dönerek ve onun üzerinden yükselerek gerçekleştirebilir. Aliya ‘Düşmanına benzediğin vakit, savaşmanın manası kalmaz. Olduğunuz üzere kalın. Dininizi, milliyetinizi koruyun. Kimliğinizi kaybetmenin bedeli köleliktir. ‘ diyor. Selçuk Üniversitesi olarak kimliği ve kültürüyle öğrencilerimize kendi benliklerini, kimliklerini muhafazalarının ne kadar değerli olduğunu aktarmayı hedefliyoruz. Kendilerinin topluma lider, medeniyetine katkı verecek bireyler olarak yetişmelerini amaçlıyoruz. Bu da Aliya ve gönül dünyamızda yer edinmiş başkanlarımızı, gençlerimize aktarmaktan geçiyor. Erol Güngör Hocamızı yine anlamak ismine, gelecek devirlerde yapmayı planladığımız Erol Güngör Sempozyumu ve bununla birlikte devam eden çalışmaları inşallah öğrencilerimizle buluşturarak farkındalığı ve farklılığı artıracağız. Bu çerçevede panelin hayırlara vesile olmasını diliyorum. ” diye konuştu.

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Lideri Hayrullah Başer de Aliya İzzetbegoviç’in sade bir insan olmadığını belirterek, “Aliya’yı hakikat okuyup anlamamız gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple etkinliklerimizi 3 yıla yaydık. İnşallah gençlerimizin, insanımızın âlâ anlayabileceği bu aktiflikleri Anadolu’da yaygınlaştırmak istiyoruz. En azından bizim coğrafyamız Anadolu’da, Balkanlar’da, Kafkaslarda, Orta Asya’da ve Orta Doğu’da Aliya hakikat anlaşılmalı. Aliya yalnızca Boşnakların rehberi, bilgesi değil; Aliya bu coğrafyanın, tüm insanlığın bilgesi. ” dedi.

“SIRP MEZALİMİNİN SEMBOLÜ; ARTEMİS ÇİÇEĞİ VE MAVİ KELEBEK”

Açılış konuşmalarının akabinde SÜ Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı öğrencileri müzik dinletisi gerçekleştirdi. Sonrasında, SÜ Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın moderatörlüğünü yaptığı panele geçildi.

Türkiye İktisat Siyasetleri Araştırma Vakfı Ortadoğu ve Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü Yöneticisi Prof. Dr. Hilmi Demir, büyük insanların büyük coğrafyalardan çıktığını belirterek Balkanlar’ı tanımadan Aliya İzzetbegoviç’in anlaşılamayacağını aktardı.

Anayasa Mahkemesi Basın Müşaviri Dr. Osman Arslan, Bosna Hersek’teki toplu mezarların bulunmasında Sırp mezaliminin sembolü olan “Artemis çiçeği” ve “Mavi Kelebek” anekdotunu paylaşarak Aliya’nın bilgeliği hakkında açıklamada bulundu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Karkent aydın haberlerislan, yeni problemlerin kadim yanıtı olarak nitelendirdiği Aliya’nın yapıtlarını, günümüz perspektifinde değerlendirmenin kıymetini anlattı.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Hakkı Akın, Aliya İzzetbegoviç’in okuma ile özgürlük ortasında bir bağ kurduğunu lisana getirdi.

Programa Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah Eken, dekanlar, öğretim elemanları, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı idare şurası üyeleri ile öğrenciler katıldı.

Kurumsal Bağlantı Koordinatörlüğü: (0332) 223 82 09- 223 81 88- 223 81 87

iletisim@selcuk. edu. tr

ÜNİVERSİTEMİZİ TOPLUMSAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

Habermetre kadar – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.