Sayıştay Raporu: Kapatılan Hastanelerdeki Elektronik Eşyalar ‘Hurdaya’ Ayrıldı

Kent hastanesi için kapatılan kamu hastanelerindeki 2-3 yıllık bilgisayar ve televizyonlar “hurdaya” ayrıldı. Elektronik eşyaların akıbeti aşikâr …

18.11.2021
Sayıştay Raporu: Kapatılan Hastanelerdeki Elektronik Eşyalar ‘Hurdaya’ Ayrıldı

Kent hastanesi için kapatılan kamu hastanelerindeki 2-3 yıllık bilgisayar ve televizyonlar “hurdaya” ayrıldı. Elektronik eşyaların akıbeti aşikâr değil. Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine nazaran, Sayıştay’ın Sıhhat Bakanlığı’na ait 2019-2020 yılı r…

Kent hastanesi için kapatılan kamu hastanelerindeki 2-3 yıllık bilgisayar ve televizyonlar “hurdaya” ayrıldı. Elektronik eşyaların akıbeti muhakkak değil.

Sayıştay Raporu: Kapatılan Hastanelerdeki Elektronik Eşyalar 'Hurdaya' Ayrıldı 1

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine nazaran, Sayıştay’ın Sıhhat Bakanlığı’na ait 2019-2020 yılı raporlarında, kapatılarak Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’ne taşınan kamu hastanelerindeki eşyanın hurdaya ayrılmasına ait usulsüzlükler yer aldı. Buna nazaran, üretim yılı 2016 ve 2017 olan bilgisayar, televizyon üzere sağlam eşya 2019’da “hurdaya” ayrıldı. Raporda 2-3 yıllık bilgisayarlar için “kullanım sonucu yıpranmış ve hurdalaşmış” denildiği belirtildi.

“Sorun ‘plansızlıktan’ kaynaklanıyor”

Sayıştay Raporu: Kapatılan Hastanelerdeki Elektronik Eşyalar 'Hurdaya' Ayrıldı 2

Sayıştay’ın 2019 yılı raporunda, kapatılan hastanelerdeki birtakım aygıtlara, kullanılabilir durumda olduklarına ait teknik raporlar hazırlanmadan “hurda” denildiği, teknik raporlarının da “belge eksikliğini” gidermek gayesiyle sonradan hazırlandığı belirtildi. Kimi aygıtların ise hiçbir teknik rapor hazırlanmadan hurdaya ayrıldığı kaydedildi. Raporda “Hurda süreçlerinin kayıp ve çalıntı riskini ortadan kaldıracak, tam ve yanlışsız bir raporlama sistemiyle takibi gerekmektedir” tabirlerine yer verildi. 

Raporda, hurdaya ayrılmada yaşanan bu sorunun “plansızlıktan” kaynaklandığı da vurgulanarak “Sorunların birçoğunun, taşınan hastanelerdeki tasfiye süreçlerine ait prosedürlerin belirlenmemiş olması, taşınma iş ve süreçlerinin evvelce güzel planlanmamış olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir” yorumuna yer verildi. Raporda kamu kaynaklarının verimli kullanılması gerektiğine de dikkat çekildi.

Kaynak: Onedio

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.