Savaş mağduru Ukraynalı çocuklar babalar gününü buruk geçiriyor

Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri harekat nedeniyle ülkelerinden ayrılıp, Aydın’ın Kuşadası ilçesine sığınan savaş mağduru çocuklar …

19.06.2022
Savaş mağduru Ukraynalı çocuklar babalar gününü buruk geçiriyor

Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri harekat nedeniyle ülkelerinden ayrılıp, Aydın’ın Kuşadası ilçesine sığınan savaş mağduru çocuklar, babalar gününü ülkelerinden ve konutlarından farklı geçirmenin hüznünü yaşıyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri harekat nedeniyle ülkelerinden ayrılıp, Aydın’ın Kuşadası ilçesine sığınan savaş mağduru çocuklar, babalar gününü ülkelerinden ve konutlarından başka geçirmenin ıstırabını yaşıyor. Annesi ve kız kardeşiyle Mart ayından bu yana Kuşadası’nda kalan Roman Yurin, ‘Babamı çok özledim. Birinci kez babalar gününde başka kaldık” dedi.

Ukrayna ile Rusya ortasındaki savaş yaklaşık 4 ayı geride bıraktı. Ülkelerindeki savaştan kaçan Ukraynalı bayan ve çocuklar bir cins firmasının aracılığıyla geçtiğimiz Mart ayında Moldova üzerinden Kuşadası’na geldi. Eşlerini ve babalarını geride bırakmak zorunda kalan Ukraynalı bayan ve çocuklar, babalar gününde ülkelerinden ve meskenlerinden uzakta olmanın acısını yaşıyor. Savaşın biteceği günü umutla bekleyen Ukraynalı çocuklar, babalarına olan hasretlerini ve sevgilerini fırsat buldukça telefonla arayıp konuşarak gideriyor. Kuşadası’nda annesi Marina Yurina ve kız kardeşi Liza ile birlikte kalan Roman, babası için akordiyon çaldı. Liza ise telefonla görüntü kaydedip babasına ‘Seni çok seviyorum. Umarım savaş biter ve en yakın vakitte seninle kavuşuruz” bildirisi gönderdi.

‘Babamı çok özledim”

Kuşadası’nda huzur ve inanç içerisinde kaldıklarını belirten Roman Yurina, “Savaştan evvel olağan bir hayatımız vardı. Kiev’de arkadaşlarımla okula masraf, eğlenceli vakit geçirirdik. Artık o günler çok uzakta kaldı. Ben konservatuvar öğrencisiyim. Birinci sefer babamdan başkayım. Rusya ile Ukrayna ortasında olan savaşın bir an evvel bitmesini diliyorum. Babamı ve ülkemi çok özledim” dedi.

“Savaş artık bitsin”

Babasına cep telefonu ile çektiği görüntüyü yollayan 6 yaşındaki Liza ise, “Baba artık senin yanında olmak isterdim. Biz burada güzeliz. Seni çok seviyorum. Savaş artık bitsin. En yakın vakitte seninle kavuşmayı diliyorum” diye konuştu.

Eşi Andriy Yurina’nın Ukrayna Merkez Bankası’nda güvenlik vazifelisi olduğunu söz eden Marina Yurina da, “Çocuklarımla her akşam babamızı düşünüyoruz. Eşim için her gün dua ediyorum. Artık savaşın sona ermesini ve ülkemize geri dönmeyi istiyoruz. Çocuklarımın babasız büyümesini istemiyorum” dedi. – AYDIN

aydın haberleri / Mahallî

Savaş,Ukrayna,Gün,Çocuklar,Seni,Babalar,Kuşadası ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.