Samsun’da mevsim balıklarının fiyatı 10 TL ile 30 TL arasında değişiyor

SAMSUN (rehberaydin.com) – Samsun’da mevsim balıklarının kilosu 10 TL ile 30 TL ortasında değişiyor. SAMSUN (rehberaydin.com) – SAMSUN …

11.12.2021
Samsun’da mevsim balıklarının fiyatı 10 TL ile 30 TL arasında değişiyor

SAMSUN (rehberaydin.com) – Samsun’da mevsim balıklarının kilosu 10 TL ile 30 TL ortasında değişiyor.

SAMSUN (rehberaydin.com) – SAMSUN (rehberaydin.com) – Samsun‘da mevsim balıklarının kilosu 10 TL ile 30 TL ortasında değişiyor.

Karadeniz‘de yaşanan fırtınanın akabinde bile balık fiyatları eski seyrinde devam ediyor. Samsun’da hamsi 20, barbun ve mezgit 15, istavrit ise 10 TL’den satılıyor. Fiyatı en değerli olan çinakop ise tezgahlarda 30 liradan alıcı arıyor.

“Hamsi bol çıkarken ‘alın’ demiştik”

Hamsinin bol olduğu günlerde vatandaşların çokça alıp dondurucuya atmaları ihtarında bulunduklarının altını çizen balık satıcısı Kurtça Aydın, “Her şeye artırım geldi yalnızca balığa artırım gelmedi. Fırtınaya karşın balık tekrar pahalanmadı. 10-15 TL’ye balık satıyoruz. Öbür et eserlerine nazaran balık epey ucuz. Mezgit, barburn 15 TL, istavrit 10 TL, hamsi de 20 TL’den satılıyor. En değerli mevsim balığı 25 TL. Hamsi yavaş yavaş gidiyor. 1,5 aydır hamsi satıyoruz. Bir bolluk vardı bolluk yavaş yavaş bitiyor. Vaktinde vatandaşlara ‘hamsi alın dolabınıza koyun’ daveti yapmıştık. O bollukta koymadılar. Şu anda da almaya çalışıyorlar. Hamsi göç balığı olduğu için ne vakit ortadan kaybolacağı aşikâr olmaz” dedi.

“Şu anda en ucuz et eseri balık”

Balık fiyatlarının kırmızı ve beyaz et fiyatlarına nazaran hayli uygun olduğuna dikkat çeken balık satıcısı Fazıl Altun, “Balıklar bu sene hem hoş hem de çok ucuz. Vatandaşların balığa ilgisi de epeyce hoş. Şu anda en ucuz et eseri balık. Kırmızı ve beyaz et fiyatları aldı başını gitti. Vatandaşlar o eserlere ulaşmakta zorluk çekiyor. 10 TL’ye bile balık var. Vatandaşlar en çok mezgit, istavrit, hamsi ve barbun üzere balıklara ilgi gösteriyor. Hamsi havalar sıcak giderse fazla durmaz, soğuk denizlere hakikat göç eder gider” diye konuştu.

“Bu fiyatlarla Karadeniz’de kimse aç kalmaz”

Karadeniz’de öteki bölgelere nazaran balık fiyatlarının epey ucuz olduğunu söz eden vatandaşlar ise şunları söylediler:

“Karadeniz, o kadar bereketli ki buradan Akdeniz’e gitseniz orada pek balım yok. Burada kilosu 10-15 TL’den balık satıyorlar. Bu memlekette kimse aç kalmaz. Etin kilosu 100 TL, ancak balığı 10 TL’ye bile alabilme imkanınız var. Balık fiyatları piyasa kurallarına nazaran hem uygun hem de evvelki yıllara nazaran daha lezzetli.” – SAMSUN

aydın haberleri – İktisat Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.